• Sukaplumbagasi.com Geri Döndü!
  • Lütfen Kuralları Okuyalım!
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Devit 3 nasıl Kullanılır
#1
Merhabalar Ben Forum'unuza Yeni katıldım Adım Umut 13 Yaşındayım

2-3 Sene önce yani 10 Yaş Civarındayken 3 Adet Kaplumbağam Vardı 1 Tanesi Adı Rafi İdi Kocaman Bir Kaplumbağaydı yavruyken almıştım 7b8499a6 2 Tanede Sonradan Gelen Misafirimiz Vardı akvaryumum 50 LT var Yada Yoktu Filtrem Isı Lambam Kuru Alanım vardı Ama Akvaryum Küçüktü Malum Ben Çocuktum Cok Bilmiyordum O zaman Kaplumbağamıı Yazlıktaki Dedemin Küçük Göletine Bıraktım Göletin Etrafını Kaçamayacakları Şekilde İzole etmiştim falan Neyse şimdi 13 Yaşına Geldim ve bir Evcil Hayvan Almaya karar Verdim Evde Beslenecek ve Tecrübem olunca Aklıma İlk Kaplumbağa Geldi Şimdi 15 LT Civarı Bir Akvaryumum Var İlerde Büyüteceğim 2-3 ay içinde yani Kuru Alanı var ama ısıtıcı vb. yok filtremde yok onları zamanla Temin Edeceğim

ama Bakımı hakkında Sanki İlk Kaplumbağam Gibi Acemilleştim YardımEderseniz Çok Memnun Olurum Bu Devit 3 nasıl Kullanılır ? Evimde VarKardeşimindi artık lazım değil

Şimdiden Sağolun 7b8499a6
Rafi, Sitemize Jul 2013 tarihinde katılmıştır.
 
#2
hoş geldin umut. eğer daha almadıysan burada sahiplendirmek isteyen arkadaşların şehrinde yaşıyorsan bu şekilde sahiplenme yap. yanında ekipman veren arkadaşlarda var.

devit uvb ampul olmadığı taktirde kabuğun sert kalmasını sağlamak için kullanılan bir üründür. bunu haftada bir, 1 yeme, 1 damla damlatılarak ağız yoluyla verebilirsin. bu vitamin yağlı oluğu için suya attığında salınım yapacak ve yemden aktığı gibi suyu da kirletecektir.
 
#3
Cem Abi Aldım Kaplumbağa'mı Ancak Evde İmkanım Var 100*40*50 Bir akvaryumum Vardı Eğer Sahiplendirmek isteyen olursa Sahiplenebilirim hatta şuan bakayım 7b8499a6
Rafi, Sitemize Jul 2013 tarihinde katılmıştır.
 
#4
Hoş geldin Umut. 15 lt olana hiç sistem kurma bence. Büyük akvaryum varsa ona kur. Hayvan orada gelişemez. Yavrular için dahi 50-60 lt diyoruz.
 
#5
Malesef akvaryum. Yok ama 2-3 ay içinde 200 Lt civari bir akvaryum alicam
Rafi, Sitemize Jul 2013 tarihinde katılmıştır.
 
#6
Keşke bir adım önce yani hayvan olmadan danışsaydın. Umarım bu süreyi sağ salim atlatır.

Sana önerim ufak akvaryuma ısıtıcı, filtre, kuru alan ve lamba dışında hiç bir dekor vs koymaman. Yer kaplamasın.

Filtre ve ısıtıcıda 2-3 ay sonra kuracağın akvaryuma uymayacak ve bunların yenilerinide alacaksın. Tabiki ağlıklı olan bunların tam olması. Ancak 2 ay için masraf yapmam dersen su ısısına ve temizliğine dikkat et.

Akvaryum güneş alan sıcak bir yerde dursun. Derece ilede su ısısını kontrol et. Yaklaşık 26-28 uygun değerlerdir. 24-30 bana göre sınırdır.

Filtrede aynı şekilde olursa akvaryum suyunun 1/3 miktarını üstten alarak ayır ve geri kalanı dök. Akvaryumuda durularsın. Akvaryumun yanında aynı ısıda beklettiğin dinlenmiş suyu ayırdığın akvaryum suyunu tekrar koyduktan sonra ekle. Böylece hem tamamen yeni su için ataptasyon güçlüğü sürekli çekmez hemde aynı yerde bekleyen su ısısı aynı olacağı için ısı değişiminden etkilenmez. Bunu 3 günde 1 kez yap.

Kuru alanı rahat çıkacağı basit bir düzenek yapabilirsin. Bunu soft bir ampul olan masa lambası hatta akvaryuma takılan mandallı lamba ile sağlarsın. Ampul 40-60 w güçte olursa yaklaşık 31-33 derece ısıyı uygun mesafe ayarlayarak sağlarsın.

Umarım akvaryum yaz sonunu geçmez.
 
#7
3 Adet Kayadan Basit Bir Kuru Alan Yaptım masa Lambası Aldım 100 W Ampul aldım ama ne kadar açık kalmalı bilmiyorum ? Bu Gün 1 Saat Kadar Azıcık Su Dolu Bir Leğende Tabi İçine Kayalarla Kuru Alan Yaparak Bıraktım Gölgede'idi Yarısı Hiç Güneşlenmeyi Yada Kuru Alanda Durmayı Sevmiyor Sürekli Yüzüyor Yem Yiyor Uyuyuşu çok tatlı 7b8499a6 Ben Petshop'ta Çalıştığım için Masraf Olmaz , Şimdilik 50 W Bir Isıtıcı 1 Adet Filtre Alıcam İlerdede 100 Lt Falan Bir Akvaryum Alıcam Ona Kuru Alan Yapıcam bir Tane Dış Filtre UV ampul Alıcam Bu Kadar Bunları Rahatlıkla Alabilirim Ama Şuan Extra Yapmam Gereken Bişey Varmı Yem Olarak Sanyu ve Karides Veriyorum Karidesleri Kendi Ellerimle Paketliyorum Çalıştığım Yerde 7b8499a6 Tavsiyelerinizi Bekliyorum 7b8499a6 Zaten Şuan beslediğim akvaryum Kaplumbağa Akvaryumu Kare Şeklinde Ama Küçük Malesef 7b8499a6
Rafi, Sitemize Jul 2013 tarihinde katılmıştır.
 
#8
sanyu kalitesiz bir yem yerine sera raffy p, tetra reptomin ve sera mineral al. karidesi kendin paketliyor; temiz ve taze olduğuna inanıyorsan verebilirsin. ama emin değilsen onda da sera raffy I uygundur.

100 w ampul çok gelir yerine 40-60 w alabilirsin zaten kullanacağın lamba kaldırır mı o da ayrı bir risk. ecolite marka halosoft 52 w bu iş için biçilmiş kaftan, camı da buzlu.

güneş işinde de hayvan isterse çıkar bunu zamana bırak. ortama alışınca kendiliğinden çıkacaktır.
 
#9
Isıtıcı ve filtre olursa tabi çok iyi. Almışken cam derecede alıp ölçümleri yapmakta fayda var.

Hatta yanlarında fazla hareket ve insan olmazsa kuru alana daha çabuk alışırlar. Cem gerisini yazmış.

Bu arada uygun ısıtma ampulü gündüz sabahtan akşama normal gün döngüsü ile 10-12 saat açık kalmalı.
 
#10
Benim Odamda Saat Başı Kontrol Ediyorum başka Rahatsızlık Verecek Bişey Yok şimdi Yarın Babam 20 TL verecek Sizce Filtre alayımmı Yoksa Paramı Biriktirip Daha Büyük Bir Akvaryum alayımmı ? 2 hafta Falan Böyle Dayanabilirmi 3 günde 1 %30 Su Değişimi İle ? Sağolun
Rafi, Sitemize Jul 2013 tarihinde katılmıştır.
 
  


Hızlı Menü:


1 Ziyaretçi