• Sukaplumbagasi.com Geri Döndü!
  • Lütfen Kuralları Okuyalım!
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaplumbağa hastalıkları, belirtileri , tedavileri
#1
1-) BELİRTİLERİNE GÖRE KAPLUMBAĞA HASTALIKLARI


Sulu gaita (İshal)

Muhtemel nedeni bağırsak enfeksiyonudur. Gaitadan örnek alınarak parazit yönünden muayene edilmesi gereklidir. Mide, bağırsak kurtları ishale neden olur. Ayrıca bakterilerin sebep olduğu ishaller yaygın olarak görülmektedir. Parazit ilaçları ve antibiyotiklerle tedavi edilebilinir.


Konsipasyon (Kabızlık)

Bağırsak peritaltiğinin azalmasına bağlı olarak, bağırsak içeriğinin sertleşmesi veya bağırsak içeriğinin dışkıya dönüştükten sonra dışarı atılmaması olarak görülen belirtidir.
Kabızlık kuru gıdalar ve tek yönlü beslenmeden kaynaklanabildiği gibi yoğun bağırsak kurtları nedeniyle kabızlık olabilir. Kış uykusuna bağlı olarak ta kabızlık görülmektedir. Kış uykusu yaklaşık beş aya yakın sürdüğü için bağırsak içeriğinin sertleştiği görülmektedir Nedenine göre parazit ilaçları veya su banyosu ile tedavi edilir.

Bağırsak Çıkması

Genellikle bağırsak kloakadan dışarı çıkar, anal bezlerle birlikte erkeklerde peniste dışarı çıkabilir. Kara ve su kaplumbağalarında bu durum sıklıkla görülmektedir. Bu durum bağırsaklardaki yabancı cisim ve konsipasyonlarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle kış uykusu sonrası dönemlerde çok sık rastlanabilir. Eğer hayvan küçükse antiseptik kompreslerle %0,1'lik rivanol ile yapılır. Büyük kaplumbağalarda kloaka red edilir ve tütün kesesi ağzı dikiş atılabilir.

Göz Kapaklarının Şişmesi ve Kapanması

Tam olarak nedeni bilinmemekle beraber; su kaplumbağalarının yaşadıkları suların kirliliği ve A vitamini eksikliğinden ortaya çıktığı düşünülmektedir.


2-) KAPLUMBAĞALARDAKİ ÖZEL HASTALIKLAR

Kaplumbağalarda da diğer hayvanlarda olduğu gibi bakterilerin, virüslerin ve diğer etkenlerin neden olduğu çeşitli hastalıklar görülebilir. Bu hayvanların hastalıklarda korunmayı sağlayan özel savunma mekanizmaları ile ilgili fazla bir bilgi henüz mevcut değildir.

Akciğer Yangısı

Nedeni soğuktur, gırtlakta ıslık sesi, burun deliklerinden kabarcıklı sümük çıkar. Su kaplumbağalarında daha çok rastlanmaktadır. Kara kaplumbağaları akciğer enfeksiyonlarında duvara tırmanma hareketi yapmaktadırlar.

Böbrek Yetmezliği

Hayvanın boyun bölgesi derisi yüzük halkası şeklinde şişer. Kaplumbağa kafasını içeri çekemez. Tedavisi çok zordur.

Kabuk Kalınlaşması ve Şekil Bozuklukları

Kabuk parmaklarla palpe edildiğinde yumuşamış olduğu hissedilir. Nedeni, D Vitamini, Kalsiyum, Fosfor ve Ultraviyole ışık eksikliğidir. En çok kış uykusundan çıkan hayvanlarda ve tek yönlü beslenen hayvanlarda görülür.

Kabukta Dökülme ve Aşırı Boynuzlaşma

Kabukta dökülme fizyolojik olarak meydana gelmektedir. Eğer aşırı bir dökülme varsa hastalık akla gelmelidir.
Deride de zaman zaman dökülmeler olur, suyun içerisinde beyaz ince kalıntılar şeklinde izlenmektedir. Baş ve ayak derilerinde kalınlaşma veya lekeler oluşmasında vitamin eksikliği ve suların kirliliğinden dolayı oluşan mantar enfeksiyonları düşünülmelidir.

Parakeratoz

Yetersiz beslenmeye bağlı Vitamin A ve D'nin eksikliğine bağlı ortaya çıkan hastalıklardır.
Belirtileri: Epitel çözülmeleri genelde kabuğun deriyi koruyamadığı boyun, kloaka çevresi ve arka bacakların uç kısımlarında gözlenir. Deride kırmızı ve sarı sahaların ortaya çıkması gibi değişiklikler genelde simetriktir.
Tedavisi: Betadin (Iyot) banyosu, antibiyotikler A ve D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Derinin kurumasını önlemek için yaralara antibiyotikli pomatlar sürülmelidir.

Salmonella

Kaplumbağalar Salmonella enfeksiyonu taşıyıcılarıdır. Çocuklar için tehlikeli olabilir.
Belirtileri: İştahsızlık, ishaldir. Kültür yapılarak sonuca gidilir. Antibiyotik ve vitamin verilerek tedavi yapılır.
Kaplumbağalar çocuklar için salmonella yönünde risk oluşturabilir. Eğer bakımlı bir hayvan ise bu riski taşımaz. Kaplumbağaların parazitleri kendine hastır. İnsanlar açısından tehlike oluşturmaz.

Kabuk Yaralanmaları ve Kırılmaları

Normal bir masa yüksekliğinden sert bir zemine düşen, üzerinden araba geçen veya köpek tarafından ısırılan kaplumbağalar yaralanabilir. Eğer hayvanın organlarında bir hasar yoksa kırılma ise antibiyotikli pomat sürülerek veya papatya çayı banyosu ile iyileşme sağlanır. Kırılma büyükse antibiyotikli bir pomatla doldurulduktan sonra üzeri bantlanır. Kabuk kırığı ve yaralanma ile birlikte organlarda hasar varsa o zaman veteriner hekim tarafından mutlaka görülmelidir.
3-) KAPLUMBAĞALARDA SIK RASTLANILAN HASTALIKLAR

Apse:

Kaplumbağalarda sıklıkla deri altı apselere rastlanır.
Nedeni : Yaralanmalar, yabancı cisim batması v.b.
Tedavisi : Lokal olarak açılır, apse tedavisi uygulanır.

Hipervitaminoz A:

Vitamin fazlalığına bağlı olarak deride yer yer dökülmeler meydana gelir. Mantarlarla karışabilir.
Nedeni : A Vitamini fazlalığı
Tedavisi : Vitamini kesmek ve lokal yara tedavisi

Ağızda ve Dilde Stomatis:

Çeşitli etkenlerin sebep olduğu ağız içerisinde meydana gelen yangı ve daha sonra oluşan gangren.
Nedeni : Çeşitli mikroorganizmalar
Tedavisi : Yok

Orta Kulak İltihabı:

Kaplumbağalarda kulak kepçesi yoktur. Kulak bir delik şeklindedir. İltihaplanan orta kulak dışarıya doğru delikten bir balon gibi çıkar.
Nedeni : Mikroorganizmalar
Tedavisi : Yok

Alıntıdır

Önbellek,Emrekacan
 
#2
Sağ ol paylaşım içi.
 
#3
Paylaşım için teşekkürler,Leonardo'nun hastalıklarından biri bitmeden biri baslıyor,şimdide kabız olmuş. :S
Leonardo Heart Gazoz

 
#4
paylaşım için teşekkürler
24 LİTRE KAPLUMBAĞA AKVARYUMUM
2 ADET KIRMIZI YANAKLI SU KAPLUMBAĞALARIM BABUTSA VE GREENLİVE

 
#5
sagol paylasımlar içinn ;)


133133
ARTIK - BİŞEN - DEE
BURADA ***
 
#6
kabluşumun altında bazı derin olmayan çizikler var ama mantar mı acaba ama kabluşum çok hareketli ve arka ve ön ayağı şiş değil ve üstünde beyaz pamuk gibi lekeler de yok sizce bu çizikler ne lütfen yardım edin
Alucard KAPTAN YOSUNAlucard
 
#7
Merhaba ben daha yeni katıldım bu sayfaya , çeşitli bilgiler öğrendim çok yararlı bir site. Benim kaplumbağamı 2 günde 1 kabını boşaltıp 20 dk güneşli biyere koyuyorum kabuğu kuruduğu zaman bakırımsı bi renk alıyor üstü ve alt kabuğu da çok koyu sarı acaba hastalıklı mı?
peksendyg, üyesi Türkiyenin İlk Ve Tek Sukaplumbagası Bilgi Paylaşım Platformu forumlarına Apr 2012 tarihinde katılmıştır.
 
#8
YARDIM EDİN bir senelik kırmızı yanaklı su kaplumbagam var bugün çok garip davranmaya basladı sanki zorla nefes alıyor,insanı hıçkırık tıtunca ani hareketle şıçrar gibi agzını açıp sıçrıyo ve bogazından ses geliyo nefes alırken zorlanıyo sanki bunlar ne anlama geliyo yardımBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawlingBawling
minik aşkım, üyesi Türkiyenin İlk Ve Tek Sukaplumbagası Bilgi Paylaşım Platformu forumlarına May 2012 tarihinde katılmıştır.
 
#9
Büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonu olmuş. Bir veterinere götürmelisiniz. Hayvan esintili yerde kalmasın. Ekipmanlarınız tam mı? Akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru alan ve kuru alan lambası gibi...
 
#10
(17-05-2012, Saat:05:26)AEK Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonu olmuş. Bir veterinere götürmelisiniz. Hayvan esintili yerde kalmasın. Ekipmanlarınız tam mı? Akvaryum, ısıtıcı, filtre, kuru alan ve kuru alan lambası gibi...

sadece ısıtıcı yok 1 hafta önce güneş ışıgını alsın diye camın yanına koydum ondanmı oldu


veterinere getirin demissiniz de kaplumbagalardan anlayan veteriner bulmak çok zor
minik aşkım, üyesi Türkiyenin İlk Ve Tek Sukaplumbagası Bilgi Paylaşım Platformu forumlarına May 2012 tarihinde katılmıştır.
 
  


Hızlı Menü:


1 Ziyaretçi