Türkiyenin İlk Ve Tek Su kaplumbagası Bilgi Paylaşım Platformu

Orjinalini görmek için tıklayınız: Kaplumbağamın ağzı yara
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
Merhaba, bundan 5 6 gün önce farkettim kaplumbağamın ağzı garip bir şekilde yara aslında yara de denemez ne olduğunu çözebilmiş değilim gözlemliyorum yemeğimi gayet güzel yiyor iştahı var ama sudan kafasını çıkarınca ağzını açıyor sürekli ne olduğunu pek anlamış değilim görsel ekliyorum yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır. Bu arada suyun sıcaklığı sabit 28 derece filtre ve ışığıda mevcut
Alt çenede deri mi yok, yoksa pigmentsiz deri mi var?

O çıplak bölge ile orjinal derinin birleştiği noktalarda bir hasar var mı? Yoksa düz şekilde mi devam ediyor? Derinin kopup kopmadığına dair soruyorum?
Hayvanın kuru alanı var mı? Isıtma lambası altında kendini kurutup ısıtmalı ve enerji toplamalı.
Evet herşeyi var büyük akvaryumda bakıyorum kuru alan ısıtma lambası filtresi su ısıtıcısı mevcut. İlk farkettiğimde çenedeki beyaz alan daha az şekildeydi gün geçtikçe fazlalaştı herhangi bir hasar yok iyice inceledim sadece o bölgede deri yok
Bu evvelden böyleydi ise genetik kusurdur. Hayvan açısından yemede bir sıkıntı yok ve çenesini rahat kullanabiliyorsa sorun değil.
Yemede hiçbir sıkıntısı yok fazlasıyla iştahlı sonradan olan birşey yinede aklıma takılıyor teşekkür ederim cevabınız için 7b8499a6
Hayvan büyüdükçe bu alan genişleyebilir. İlerde yara veya herhangi bir lezyon oluşursa haber verirsin.
Tekrar merhaba bugün eve geldiğimde kapluşun ağzını bu şekilde gördüm beyaz olan kısım düşmüş ağız kısmında şuanda boşluk var ne yapmalıyım neden böyle birşey oldu lütfen yardım edin görüntüyü ekliyorum 😭
Üst gagada beyaz bir parça var o çıkacak gibi duruyor mu? Kulak pamuğunu ıslatıp onu yoklayabilir misin? Yalnız çok zorlama damağına batıp tahriş olmasın. Ucundan biraz.

Böyle birşeyi ilk kez gördüm. Alt kısımda kıkırdak doku kalmış mı onu da kontrol edebilir misin. Hayvana mineral yem takviyesi yapıyor musun?

Üst bağayı görecek şekilde üstten resim atabilir misin? Kalsiyum eksikliğine bağlı bir durum mu bakalım. Bağanın üst ortası arka kısmı gibi yumuşak mı? Kabukta incelme görüyor musun?
Dün duayenimiz Turgay abi ile görüştüm resimleri gösterdim verdiği cevabı aynen aktarıyorum.

Merhaba,

Benzeri bir olay seneler önce Almanya’da da yaşanmış. Ama zamanında kaplumbağanın tedavisi yapılarak çene kaybı önlenmiş, şöyle ki:

Bu yaralanmadan dolayı olabilir (ısırılması, çakıl yutmaya çalışması vs.) Böylesi yaralanmalar sonucu alt çenede sarımtırak-beyazımsı leke görülür önce, sonra gittikçe büyür bu leke, o esnada veteriner hekime götürülmeliydi. Uygun antibiyotikler, kremler ile tedavi ediliyorlar bu esnada. Bu tedavi gecikirse çene kopabilir. Şu an sert yitecekler verilmemeli, akvaryumda çakıl varsa hemen kaldırılmalı. Ben zaten en baştan beri akvaryuma kesinlikle çakıl konulmaması gerektiğini belirtiyorum, bunu web sitemde seneler önce yazdım ve halen orada yazılı. Bilinen bir de şu var ki, kaplumbağa çenesini yenileyebilir. Ama önce alt çenesinin kopma nedeni bertaraf edilmeli.

Bunun başka bir nedeni de raşitizm olabilir (D3 vitamini eksikliği). Böbrek hastalıkları da metabolik kemik hastalıklarına neden olabilir (kemik yoğunluğunun gittikçe azalması).

Rahatsızlığın daha kötü sonuçlar doğurmaması için veteriner hekime götürülmeli, bunun gerçekten neden kaynaklandığının belirlenip ona göre tedavi yapılması yerinde olur. Yukarıda yazdığım gibi; rahatsızlığın giderilmesinin ardından alt çene tekrar uzayıp normal haline dönebilir.

Geçmiş olsun
Sayfalar: 1 2