Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

50wlik ısıtıcı ayda kac lira harcar?

akif61

Bronz 4 Üye
arkadaşlar 50wlik ısıtıcım var aydakaca mal olur bana acil cevap verirseniz sevinirim yanlış anlamayın acelem varda

Cvp: 50wlik ısıtıcı ayda kac lira harcar?

Bunu bilmek imkansız, havanın ne kadar soğuyup ısındığı gibi değişkenler işin içine girdiği için tam bir rakam söylenemez asla. Aylık fatura masraflarını karşılaştırmak daha iyi sonuç verir, ama göz korkutucu bir rakam olmayacağından eminim.

Maximum 10 TL ortama 5 TL fazla elektrik yakar. Anlamı yok wattı düşük olan 1 saat calisir. 5 TL yakar wattı yuksek olan 30 dakika ısıtır 5 tl yakar.

akif sana özetle şöyle diyeyim. elektrikle çalışan bütün ekipmanlarını topla, ısıtıcı lamban onların hepsinden fazla yakar. ki lambanın 8-10 saat açık kaldığını düşünerek söylüyorum.

Bence en fazla 5 tl yakar çünkü bende 100 w var hiç etki etmiyor

En fazla elektrik çeken ekipman akvaryum ısıtıcısı. Ancak bunun sarfiyatı mevsime ve ev ısısına göre değişir. Daha soğuk zamanlarda yada odada daha çok devreye girecektir. Kimse net bir yorum yapamaz. Ancak mevsim geçişlerinde nasıl tüketim yaptığını anlarsınız. Geçen yaz neredeyse hiç devreye girmeyen ısıtıcıları sökmüştüm. Kışın en soğuk zamanda gelen fatura ile yazınkini karşılaştırıp aşağı yukarı masrafı ortaya çıkardım.

su an benım ısıtıcı gündüzleri hiç çalışmıyor nerdeyse. saat 3 den sonra gunes vurmaya aslıyor. 7-8 e kadar gunes alıyor. 9-10 cıvarı calısmaya baslıyor. ondada 30 dk maxımum

Güneş ışığı alan akvaryumda bir anda aşırı yosunlanma olur ve sonra komple temizlemeden zor geçer. Cam önü akvaryumlar için hiç uygun değil Süleyman.

hadi ya :S kendı odama cıkartayım bari ama uvb yok bende

saolun arkadaşlar

ne demek rica ederiz :)

sulo43' Alıntı:
hadi ya :S kendı odama cıkartayım bari ama uvb yok bende

Süleyman, zaten uvb ışını cam arkasından etki etmiyor.

biliyorum bunu. camı acıyorum. kayalıkarın üst kısmı direk güneş alıyor. uvb alıyor yani :) 1-2 saatte olsa

sulo43' Alıntı:
biliyorum bunu. camı acıyorum. kayalıkarın üst kısmı direk güneş alıyor. uvb alıyor yani :) 1-2 saatte olsa

Bununda büyük bir riski var. Esinti hasta etmek için çok büyük bir etken olur. Güneşlendirme yazın sıcak havada ve esintisiz zamanlarda ve bölgede yapılmalı.

AEK' Alıntı:
Güneş ışığı alan akvaryumda bir anda aşırı yosunlanma olur ve sonra komple temizlemeden zor geçer. Cam önü akvaryumlar için hiç uygun değil Süleyman.

Abi benim akvaryum da filtre giriş kısmında kahverengi yosunlaşma çok az başka yerde yok. Cam önünde falan değil ama sanırım yemlemeden kaynaklandı. Sudaki düzensizlik dip çekim ve yemleme azaltmayla düzelir mi yoksa yosun giderici alayım mı?

Bide bu sera gammarus az versem bile suyu köpürtüyor sizde de oluyor mu?

AEK' Alıntı:
sulo43' Alıntı:

Bununda büyük bir riski var. Esinti hasta etmek için çok büyük bir etken olur. Güneşlendirme yazın sıcak havada ve esintisiz zamanlarda ve bölgede yapılmalı.

yok abi hiç ben esintiye denk gelmedım. derce ilede sureklı kontol ettim. olukcada sıcak oluyor. artık nasıl olacaksa bi sekılde benm onları yukarı cıkartmam gerek

Alg oluşumu olmuş olabilir. Ama az miktarda olduğu için sorun değil. Yem miktarı değişmez Çağatay. Günlük kafa hacmini ne aş nede düşür.

Gammarus köpük yapmaz, hiç sanmıyorum buna sebep olacağını. Yerlerken kaplumbağalar yapıyor olabilir.

köpük derken nasıl bir köpük ki :S

sulo43' Alıntı:
AEK' Alıntı:
sulo43' Alıntı:

yok abi hiç ben esintiye denk gelmedım. derce ilede sureklı kontol ettim. olukcada sıcak oluyor. artık nasıl olacaksa bi sekılde benm onları yukarı cıkartmam gerek

Hava sıcaklığı 30 derece ve üzeri değilse güneşlendirmemen gerekir. Kuru alan ısısı mantığı kurman gerekir. Eğer 30 derece sıcaklık olan bir yerde isen sorun yok.

abi bi ara 35-36ya geldi kaplumbağalar pişecek diye ısıtıcı lambayı kapattım :)

32den dsutugunu gormedım de 30dan dusmez yanı kesınlıkle

yani dısarsı esıntılı oldugundan serın oluyo. ama eve sadece guens wurdugundan sıkıntı olmuyor. ama ben yosunla ugrasamam :S onu bugun yukarı tasımayı planlıyorum. akvaryum su an taslar falan hersey dahil 40-50 kg. ben bugu kaldırsam cam çatlar mı alttan ? yoksa tek tek mı gotrmek uygun

Geri