Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Boyutları

Cvp: Akvaryum Boyutları

Ben 50 tl ye 80x42x42h akvaryum (içi boş) uygun filtrelerini ben alıcam ve vatoz ile beraber yaşarlarmı

çok iyimiş bu ölçüler 50tlye. Ben 100x31x41h yi 500e masasınıda 450ye almıştım. Filtreleri dediğim gibi ya eheim biopower serisinden ya da tetra easy crystal 600 alabilirsiniz. Sobo serisi 808c de alabilirsiniz uygun fiyatlıdır.

Vatoz ile beraber yaşamaları şans işi bazıları hunharca yer bazıları takmaz bile. Benim kaplumbağamı çok iyi biliyorum vatoz attığım an kılçığına kadar yer. Ama benim tavsiyem vatoz almamanız çünkü vatoz kaplumbağanın uyuduğu saatlerde gezer ve onu sürekli uyandırır. Ve sadece iç filtre kullanacaksınız vatozların dışkıları ve kaplumbağanın dışkıları iç filtreyi temizleme sürenizi çok düşürür.

Sizde zaten 2 kaplumbağa varmış zaten 1i yemese ötekisi yer. Şu an kaplumbağalarınız bebek olduğu için yemezler ama daha sonrasında ne olur bilemem. Vatozlarla beraber yaşayan kaplumbağalarda var, vatozları yiyenlerde.

Kısaca ben tavsiye etmem vatoz balığını.

Vatoz şu açıdan tehlikelidir. Kaplumbağalar küçük vatoz büyükse hayvana yapışıp yukarı çıkmasını engelleyebilir. Tersine kaplumbağa saldırırsa vatoz dikensi bir kemik yapısına sahiptir ağzına batar.

Emsal boylarda birbirlerine bulaşmadan da yaşayabilirler ama kaplumbağalardaki avcılık içgüdüsü saptanabilen birşey değildir. Kaldı ki birşeyi anlamak için onu ısırarak algılamaya çalışırlar. Benim hayvanlar midyeyi bile sürekli yokluyorlardı. Hayvan hızlıca kabuğunu kapadığı için sorun olmuyordu. Midyeler max 24 derecede yaşayabiliyorlar. yazın 30 derecelere çıktığı için sıcaktan öldü. Ağzı açılınca yediler.

Akvaryumu ikinci el alacaksın sanırım yalnız bakarak alman iyi olur. Çatlak ya da kırık var mı ve silikonları sertleşmiş mi kontrol edersin. Tabandaki çizikler kum kaynaklıdır bunlar yüzeysel yani derin çatlak yoksa sorun olmaz. Silikonlara gelirsek parmağınla bastır esneme varsa kullanılır. Sertleşmişse ömrünü tamamlamıştır. Yeniden sökülüp temizlenip silikonlanması gerekir. Camı 7 mm ince ise alma.

Yeni yaptırırsan o ölçüde en az 7 mm cam kalınlığında olacak camcıya yaptırıyorsan sista marka akvaryum silikonu al. Akvaryum imalatçısı yapıyorsa onların siyah silikonu var kendileri kullanır.

8 mm ise güzel. Hayvanlar büyüdükçe kabukları sertleşir. Yüzerken paniklerse veya kuru alandan hızla inerse kabuklarını cama vururlar. İnce cam buna dayanmaz.

birşey soracağım kaplumbağa adası olarak yapay çim alsam altan onu destekleyen sütun koysam olurmu turtle pier pahalıya geliyo

Eğer yapabilicekseniz yapın ama yapay çim kesinlikle suya değmemeli. Bu ürün petrol içerdiği için suya değmesi sıkıntı yaratır. Yapay çimli kuru alan suyun en az 2-3 cm üzerinde olmalı. Rampa olarak ise cama silikonla taş yapıştırabilirsiniz.

Ya da direk kaymaz paspas alabilirsiniz ama bunda ip gibi dolaşandan almamalısınız kaplumbağa tırnağını sıkıştırıp kırabilir.

Yapay çimin altına sütun derken çok anlaşılmadı ama sanırım yapay çimi cama silikonlıyacaksınız ve altına 4 adet ufak çaplı sütun yerleştireceksiniz. Eğer böyle yapacaksanız eğimli bir rampa yaparak kaplumbağanın oraya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İnternete DIY Turtle Dock yazarsanız bir sürü fikir görebilirsiniz ve bunlarım yapım videolarınıda.

https://youtu.be/UESxgCvgLRs bunu yapmaya karar verdim nasıl olur

Gayet güzel olur. Ama yapay çim alırken çimlerin kısa olmasına dikkat edin yoksa kopartıyorlar tırnaklarıyla ve suya atıyorlar. Rampayı eğer yapay çimden yaparsanız yosunlandığında temizleyemezsiniz buna da dikkat edin.

Bu keçeye benziyor. Şu ayakkabı tabanına konulanlardan ama yapay hali. Keçe koyun tüyünden yapılır. Yalnız su emdiği için rampaya konulmaz. Yani suya teması olmamalı. Yapayında bu dert olmaz.

Benim burada kullandığım paspastanda alabilirsin yapı marketlerde ve muşamba tarzı ürünler satanlarda bulunur değişik renkleri var.

Turtle pieri pvc'den de yaptırabilirsin. Su tamircisine göster eleman yapabilir. En azından fikir verebilir. Ayakları su borusundan olacak taban ve rampa ise laminant şeklinde geçme plastikten olacak. Isıtıp birbirine yapıştıracak.

bana tam almam gereken ampulleri söylermisiniz UV UVB UVA arasındaki fark nedir
ve emre senin attığın linkteki ampul kalmamış Halojen Akkor Ampül 75 Watt 75W bu olrmu

Uv ampuller güneşi simüle eder. Radyasyon verir. Uva içine işleyerek metabolizmayı canlı tutar. Uvb ise hayvanın D vitaminini kendisinin sentezlemesini sağlar. Biz kompakt olan yani ikisi bir arada olan exo terra uvb 100 ampul kullanıyoruz. Bu bizim kaplumbağalarımıza uygun olan uvb 5.0 (%5) oranı içerir.

Kaplumbağaların günlük uvb ihtiyacı 20 dakika kadardır. Onun için kaplumbağanın en çok çıktığı saatte 1-2 saat yakarız. Böylece ömrü uzar.

Bunu kısa süreli yaktığımız için metabolizmayı canlı tutmak için ısıtma lambası kullanırız. Bu da gündüz 12 saat yanar.

Isıtmada ampul olarak soft ampul kullanırız. Eski tip 60 W armut ampul yada halojen 52 W ampul olur. 75 W her lambaya uyumlu değildir. Genelde lambalar max 40 yada max 60 W olarak satılır çanakta etiketi olur. Bunlara daha yüksek ampul takarsan ya ampul yanar yada fazla güç çektiği için kablolar eriyip şerare yapar.

Geri