Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryumda sızıntı var

savas_yok

Gümüş 1 Üye
Merhaba Cem ve tüm arkadaşlar sorum şu yönde. 1 aydır akvaryumdaki suya ek yapıyordum güneşten mi buharlaşıyor diye düşünüyordum hep sonrasında akvaryumun altından sızıntılar olduğu gördüm. Hatta o kadar litre sızmış ki parkeler hafif kavlamış altındaki sehpada aşınmalar mevcut. Uzatmadan konuya geçeyim suyu boşalttım hayvanı başka kaba koydum 2 haftadır silikonlu bant bekliyordum onunla yapıştırdım https://urun.n11.com/cift-tarafli-bant/cift-tarafli-silikonlu-seffaf-bant-10-15-20-25-30-40-50-mm-x-5m-P372695364?GEN%C4%B0%C5%9EL%C4%B0K=10+MM&gclid=Cj0KCQjwjOrtBRCcARIsAEq4rW48R2qMgXhcCnporyySO0Wht9vxrplBbTRjuKGlWo0DiYhqSZVPUb0aAmcjEALw_wcB&gclsrc=aw.ds şunun kalın olanı ile. 1 haftada hafif su koyup test ettik bi sızıntı yoktu bugün tam doldurdum 10 15 lt baktım yine sızıyor. Silikon tabancası ve silikon alacağım da önerdiğiniz bir ürün var mı mini tabancalar işimizi görür mü? Birde içten çekmeyi planlıyorum silikonu

Birde bu süreç biraz daha uzun sürecek gibi koyduğum su soğuktu baya biraz kettle ile ılık yaptım ama derecem yok ama elimle anladığım kadarıyla 22-24 arası. Kaloriferleri de yakacağız bir kaç gün sonra bunun içinde kalması hayvanı hasta edebilir mi

Akvaryum silikonlarını kontrol et. İç köşelerdeki silikonlara bastır esneme yok ve sertleşmiş ise komple sökülüp yenilenmeli eski akvaryumlarda bu sıkıntı var.

Akvaryum yeni yada silikonlar taze ise sadece o bölgeyi silikonlaman yeterli.

Sistanın akvaryum silikonu var ondan alacaksın. O bölgeyi tam kurutman gerek yoksa silikon yapışmaz. Buna dikkat et. İç kısma biraz kalın at. Gerekirse 12 saat sonra bir kat daha at. Hatta tabanı komplede dolanabilirsin. Silikon bayağı artacak. En az bir günde kurumasını ve kokusunun gitmesini bekle. Sen en iyisi 2 gün bekle tam sertleşsin. Akvaryum silikonunun kimyasal sıkıntısı yok hayvana. Yalnız silikonu uyguladıktan sonra ağzını hemen kapa hava aldı mı kurur. Plastik ucun kapağı yoksa poşet sarıp bantlarsın. Birkaç günde bitirmelisin uzun süreli durmuyor. Şunun ufağını yapmıyorlar koca tüp alıyoruz. Artanı banyoda pencere kenarlarında kullanırsın.

Hayvanı bekleteceğin su kendi ısısında olsun sakın sıcak su ekleme. Hayvan kendini su ısısına adapte eder. Ani ısı değişiklikleri ise hasta eder.

Kalorifere yapıştırmadan yakınında konumlandırabilirsin.

Cvp: RE: Akvaryumda sızıntı var

cem' Alıntı:
Akvaryum silikonlarını kontrol et. İç köşelerdeki silikonlara bastır esneme yok ve sertleşmiş ise komple sökülüp yenilenmeli eski akvaryumlarda bu sıkıntı var.

Akvaryum yeni yada silikonlar taze ise sadece o bölgeyi silikonlaman yeterli.

Sistanın akvaryum silikonu var ondan alacaksın. O bölgeyi tam kurutman gerek yoksa silikon yapışmaz. Buna dikkat et. İç kısma biraz kalın at. Gerekirse 12 saat sonra bir kat daha at. Hatta tabanı komplede dolanabilirsin. Silikon bayağı artacak. En az bir günde kurumasını ve kokusunun gitmesini bekle. Sen en iyisi 2 gün bekle tam sertleşsin. Akvaryum silikonunun kimyasal sıkıntısı yok hayvana. Yalnız silikonu uyguladıktan sonra ağzını hemen kapa hava aldı mı kurur. Plastik ucun kapağı yoksa poşet sarıp bantlarsın. Birkaç günde bitirmelisin uzun süreli durmuyor. Şunun ufağını yapmıyorlar koca tüp alıyoruz. Artanı banyoda pencere kenarlarında kullanırsın.

Hayvanı bekleteceğin su kendi ısısında olsun sakın sıcak su ekleme. Hayvan kendini su ısısına adapte eder. Ani ısı değişiklikleri ise hasta eder.

Kalorifere yapıştırmadan yakınında konumlandırabilirsin.

Şuan kalorifer yakmadık ama içeri sıcaklığı fena değil. Dediğin silikonu sipariş edeceğim ama akvaryum eski o eski silikonları nasıl sökerim hiç bir fikrim yok tamamen üstünden yapsam çeksem çok kalın mı olur ? Yoksa bilen birine yaptırmak lazım. Teşekkürler

O işi akvaryum imalatçısı yada camcı yapmalı. Silikonları düzgünce kesip temizleyecek ama sadece o bölgede kaçırma varsa içerden ve dışarıdan tam kuruduktan sonra silikon çekebilirsin. O şekilde idare eder. İlerde başka bir yerden yine yaparsa komple yenilemek gerekecek. Sertleşmiş silikonun miadı dolmuştur. İmalatçıda akvaryum silikonu vardır. Camcıya gidersen silikonu sen alacaksın. Camcılar normal silikon kullanır. Boya bandı ile camlar tuturulacak bu da camcıda olmayabilir.

Büyük akvaryumlarda cam kenarlarını rodajlatıyoruz. Bu makine ile cam kenarlarını pürüzsüz biçimde traşlamadır. Kenarlar düzgün olunca tüm yüzey olarak cam daha sağlam yapışır. Normal kesimde bir boşluk olur buralar silikon dolsa da havaya maruz kaldığı için zamanla elastikiyetini yitirir. Kısaca rodajlı olanın ömrü biraz daha fazladır.

Akan yer alt kısımda ise kuşak attırabilirsin. 3 cm genişliğinde akvaryum camı kalınlığında akvaryumu iç kısımdan dolanır bu silikonun yapıştığı yüzey alanı genişlettiği için daha sağlam olur. Büyük akvaryumlarda üstten ve alttan yapılır.

Ortam sıcaklığı iyi ise sorun yok. Sadece pencere açıp havalandırma yapılırsa hayvanı odadan çıkar. Oda eski ısısına gelince alırsın.

Yok artık pencere açılımı yapmam bize de soğuk haliyle ? bu akvaryum silikonlarına baktım da tabanca almama gerek yok gibi direk sıkıyorlar öyle olursa daha pratik. O eski silikonu kendim yapamazsam birine hallettiririm. Sızan yer sadece köşe gibi ama çok emin olamıyoruz. Cevaplar için teşekkürler

https://imgyukle.com/i/EM0Pgn silikon ve tabancasını aldım Cem bey sağdaki akvaryum silikonu diğer ikisi hediye geldi. Bu uygunsa akşam yapacağım

Sista akvaryum silikonu tamam diğerleri mastik onlar su teması olan bölgelerde kullanılmaz. Akvaryum ile alakalı değiller. Dolgu malzemesidir.

Dediğiniz gibi eskileri kesip akvaryum silikonu ile çektim rahat 15 16 saattir beklettim az önce az az su koyup 1 saat bekledim şuan iyi tam doldurdum suyun ısınsını bekliyorum teşekkürler

Her şey tamam suya koydum yüzüyor sorun yok bir kaç gündür şuna takıldım el iki patisinde ufak kahverengilik var içinde kaldığı su kirleniyordu ondan olabilir diye düşündüm ekstra yıkamadım izin vermez diye sonra mantar diye bir şey okudum bu tarz bir şey olma riski var mıdır

Mantar dışarıdan iyi steril edilmemiş birşeyden kaynaklı oluşur. Yani bulaşma yoluyla başka türlü olmaz.

Derideki kahverengilikler kir yapışması, sürtünme yada başka bir hayvan ısırmasına bağlı tahriş kaynaklı olabilir. Tahrişler başta kızarıklaşıp sonra kahverengiliğe döner.

Hayvan kabuk içine çekilse de ayaklar dışarıda kalır o vaziyette parmağını sürterek yada kulak pamuğunu sürterek çıkarabilirsin. Çıkmıyorsa kir değildir.

Mantar olduğunda yada mantara dair tereddütlerde o bölgeyi kurutup baticon sürüp 5-10 dakika kuru bir yerde bekletiriz. İçindeki iyot mantarı öldürür.

Silikon kuruyup sertleşmişse su temasında kendini bırakmaz. Su kaçağıda yoksa tamamdır.

Silikon açılınca kurumaya başlar onun için banyo yada pencere önlerinde gerektiği yerlerde 1-2 günde kullanıp bitirebilirsin. Ziyan olmasın.

Yarın deneyeceğim muhtemelen 3 haftadır ayrı kapta kaldı yemek artıkları filan kirlenmiş olabilir. Silikonu bende sonra kullanırım diye kaldırmıştım o zaman bitireyim onu. Yine haberdar edeceğim sizi

Yok dokunamıyorum patinin iç tarafında içine çekilince hiç imkan yok diğer türlü zapedemiyorum tırnakları çok uzun yaralıyor baya. Çubukla görmeziye silmeye çalıştım çıkmıyor yada yapamadım.

Her ihtimale karşı baticon sürüp kuru yerde bekletebilirsin.

cem' Alıntı:
Her ihtimale karşı baticon sürüp kuru yerde bekletebilirsin.

Merhaba Cem bey dediğiniz gibi 2 gün önce baticonu sürdüm kurumasını bekledim 5-10 dk dışarıda durdu sonra suyuna koydum. Ama onlar geçmedi kir gibi görünüyor ama çok emin olamıyorum. Filitresinin de baş kısmı ile altı tutan yer kırılmış yenisini sipariş ettim suyu kirlenmesin diye o esnada eskiyi silikonladım suyu da temiz tutuyorum. Bu patisindeki leke için başka ne önerirsiniz kendi geçer mi

Pislik yada kızarıklık var ise bunlar zamanla gider. Pislik varsa silis kumu eşelenirken bunları atar. Kızarıklık, tahriş var ise bunlar iyileşir.

cem' Alıntı:
Pislik yada kızarıklık var ise bunlar zamanla gider. Pislik varsa silis kumu eşelenirken bunları atar. Kızarıklık, tahriş var ise bunlar iyileşir.

Şuan kumu malesef yok keşke onu da filitre ile sipariş etseydim dediğiniz gibi eşelerken giderdi belki o leke.  Peki bunlar dışında mantar riski yok değil mi

Mantar yok kabuk temiz.

Kum bu
mailto:/vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-750-gr-0-7-mm-u-13104

Cvp: Akvaryumda sızıntı var

Merhaba, konu ile ilgili diye ekstra başlık açmayayım dedim. Sumpta sızıntı vardı boşaltıp kurutup azıcık silikonla kapattım. Sista akvaryum silikonu kullandım. 48 saat beklettim. Su doldurmadan önce tuzlu suyla falan yıkamam gerekir mi sizce?

O bölgeye biraz kalınca ve sızıntı yapan bölgeden biraz daha uzunca silikonu çek dış kısımdan da bir kaplama çek. Kokusu gidip sertleşince direk suyu doldurabilirsin. Akvaryum silikonu normal silikona göre zararsız ve antibakteriyeldir.

Silikonun kalanını da ihtiyaç olan bir yerler varsa kullan. Açılınca kurur gider. Pencere önü, lavabo, duşakabin vs. Kullan bitsin.

Geri