Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ATMAN 3335 Filtre Zenginleştirme

Tohlii

Altın 3 Üye
Merhabalar.

Arkadaşlar Atman 3335 filtrem , eheim jager 300w ısıtıcı ve exo terra Repti glo 5.0 26 W UV lamba geldi. Uv lamba kırıl geldi bol sıkıntılı bir süreçle (kargo-satıcı-müşteri(Ben)) sonunda çözdük.Yarın kırılan lambayı kargoya verecekler.akvaryumum da hazırmış yarın gidip bir bakacağım.Köşeleri hazırsa akvaryumu da alacağım. Resimleri paylaşacağım.

Atman filtremin içinde orjinal olarak sadece bir elyaf ve sünger var.İçine lav taşı,karbon taşı,seramik vs. hangi ürünleri koymamda fayda vardır?Filtre 3 bölümden oluşuyor.
1.En alt su dolu alan
2.Orta bölüm sünger
3.Üst bölüm elyaf ve onun üstünde ızgaralı plastik bir parça.
Filitrasyonu nasıl zenginleştirebilirim ?

NOT:Birde ağzıma akvaryumdaki su kaçtı bir problem olurmu ?

Teşekkürler.. :)

Cvp: ATMAN 3335 Filtre Zenginleştirme

suyun giriş yönünden başlayarak sıralama önerim;

Seramik, sünger,elyaf, substrat, elyaf, zeolit, parça sünger veya elyaf

Benim sıralamam bu şekile yakın ve sistem oturduğundan beri filtrasyon gayet iyi gidiyor.

Akvaryum suyu ilk kurulumda benim de ağzıma kaçmıştı:D
Hem de filtrede pompa olmasına rağmen başarmıştım.
Eğer miktar çok değilse bir sorun olacağını sanmıyorum.

Hayırlı olsun :)

Öncelikle hayırlı olsun Mecit Bey.

Ben uzun süredir dış filtreleri ve filtrasyon malzemeleri ile bunların dizilimini araştırıyorum. En son da kendi yaptığım filtrede bu sıralamayı kullanıyorum. 20 gündür oldukça memnunum. Benim bahsettiğim sıralamayı forumda 1-2 arkadaş daha kullanıyor.

Su Girişini başlangıç kabul edersek; ilk sepet mekanik temizlik olmalı.

Seramik Halka-->İri gözenekli sünger veya bulaşık teli(duş lifi) --> elyaf

İkinci sepet biyolojik filtrasyona ayrılmalı:

Lav taşı veya substray yada küp küp kesilmiş sert gri sünger (koltuk süngeri) --> Elyaf

Son sepet ise kimyasal filtrasyon olmalı:

Zeolit veya aktif karbon.

Ben zeoliti öneririm. Izgara ise sanırım malzemelerin motora kaçmasını önlemek için.

Teşekkürler arzu hanım .
İnşallah bir sorun olmaz :)
Bu saydıklarınızı karışık koysam bir problem olurmu ?

Arzu Hanımla yaklaşık aynı sıralamayı vermişiz zaten :) Bu arada substrat, küp sünger veya lav taşı dediğimiz tüm malzemeler mikro yapıda gözenekli olduğu için bakterilere ev sahipliği yapar o yüzden bu yapıda yada bu iş için üretilmiş diğer ürünler de kullanılabilir.

Tavsiyem bahsettiğimiz sırayla koymanız çünkü su önce kaba pisliklerden temizlenmeli, sonra biyolojik olarak işlenmelidir :)

eminemre' Alıntı:
Arzu Hanımla yaklaşık aynı sıralamayı vermişiz zaten :) Bu arada substrat, küp sünger veya lav taşı dediğimiz tüm malzemeler mikro yapıda gözenekli olduğu için bakterilere ev sahipliği yapar o yüzden bu yapıda yada bu iş için üretilmiş diğer ürünler de kullanılabilir.

Tavsiyem bahsettiğimiz sırayla koymanız çünkü su önce kaba pisliklerden temizlenmeli, sonra biyolojik olarak işlenmelidir :)

2 tane sepet var . birde en altta bir boşluk var 1 sepet sığacak kadar boşluk. O boşluğa mekanik temizleme ekipmanlarını koyabilirmiyim ?

Sanıyorum koymanızda bir sakınca çıkmaz, bir çok kişi sepet sayılarına göre kullanmıyor zaten.

Dediğiniz sıralamada ürünleri koyacağım.Akvaryum gelsin tamamı ile bir yerleştireyim. Ondan sonra ilk işim bu olacak. :)

adszdz4.jpg

Örnek(Atman 3335)

Emin bey örnektir. Başka bir yerden buldum sıralama sizin verdiğiniz gibi olacak.

Araya lav taşı ya da substrat ekleyin mutlaka ama onsuz bir işe yaramaz :) Aktif sünger varsa aktif karbona da gerek yok bence zeolit kullanın onun yerine :)

eminemre' Alıntı:
Araya lav taşı ya da substrat ekleyin mutlaka ama onsuz bir işe yaramaz :) Aktif sünger varsa aktif karbona da gerek yok bence zeolit kullanın onun yerine :)

Başka bir yerden alıntıdır. Aralarına söylediğiniz malzemeleri koyacağım .

Bu işe koyulunca yine danışacağım size .
Çok sağ olun emin bey. Yardımlaşma ve bilgi paylaşımı konusunda çok duyarlısınız.

Çok teşekkürler.

Arzu hanım ve diğer arkadaşlarda aynı şekilde . Sizleri unutmadım :)

Bilgimiz yettiğince paylaşmaya çalışıyorum, öğrenen başkalarına da öğretecektir :)

Size de kolay gelsin :)

eminemre' Alıntı:
Bilgimiz yettiğince paylaşmaya çalışıyorum, öğrenen başkalarına da öğretecektir :)

Size de kolay gelsin :)

Teşekkürler :)

aranızda bioball kullanan var mı ? Onun sıralaması nerede olmalı ?

Bioball seramik sünger elyaf kullanıyorum sıralamayı değiştireyim mi ?

ya ben sifon yontemi icin 1aylik suyu yutmustum hemde kocaman ondan sonra 2 günde 4kg verdim hastaliktan yada baska seydende ola bilir aradan 5-6 ay gecti heralde.

Obezite olanlara iyi bir çözüm olabilir bu :) 4 kilo verdiysen :)

Substray internetten araştırdım en ucuzu 30 lira civarı bu kadar pahallı bir ürünmüdür ?

Bu arada ben yanlış yazmışım "substrat" olacak doğrusu ufak bir harf hatası :) Ama substratlar biraz pahalı, onun yerine daha ucuz olan lav taşı veya koltukçudan alabileceğiniz gri süngeri küp küp doğrayarak kullanabilirsiniz.

Geri