Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Atman AT-180 Isıtıcı Hakkında

DDEMR

Bronz 3 Üye
Merhabalar forum ailesi. Dün Atman AT-180 marka 100 WATT ısıtıcı sipariş verdim.  Akvaryumum 30-35 Litrelik. Öncelikle Atman ısıtıcıların ekonomik ve kaliteli okudum bir çok yerde. Sizce marka ve model seçimi uygun mu ? Birde ısıtıcı patlama sorunu yaşayan bir çok kişi gördüm. Acaba ısıtıcı patlayınca bir şey olur mu ? Akvaryumda 2 adet büyük kaplumbağa var. Isıtıcıyı kırabilirler mi ? Isıtıcının patlamaması ve kırılmaması için neler yapmam gerek ?

Sipariş verdiğim ürün : mailto:/evcil-hayvan/atman-at-180-100-watt-akvaryum-isitici-200867283#product-information

Atmanın AT modeli dik konumlandırmalıdır. Tepe noktası su yüzeyinde olmalı ve üst kısımdaki çizgi altına su inmemelidir.

Atman BT modeli ise su içine tam batabilme özelliğine sahiptir. Siparişi iptal edip alabilirsen bunu tercih etmelisin.

Normal ısıtıcılar düzeyinde fiyat ve kalite olarak en iyisi atmandır. Yalnız hayvanlar büyüdüğünde kabukları sertleştiği için sert çarpmaları halinde camını kırabilirler. Bu durumda suya akım verebilir. Çalışırken veya kapanmış olupta tüp hala sıcak iken hava teması camını patlatır. Onun için akvaryum ile ilgili herhangi bir işlem öncesi fişi çekilip sıcaksa soğuması beklenmelidir.

Isıtıcılarda kaplumbağalara en uygun olan jbl protemp ısıtıcılardır. Camı kalın quartz cam ve üstünde plastik kaplama vardır ve 1 metre derinliğe kadar su içine batma özelliği vardır. Ayrıca koruma güvenlik özelliği de var. Eheimde kalitelidir ama dik konumlandırma biçiminde kullanılıyor.

Cvp: Atman AT-180 Isıtıcı Hakkında

Maalesef iptal etme şansım yok çünkü karog yola çıktı. Ama ömürlük bir akvaryuma geçtiğim zaman inşallah dediklerinizi dikkate alacağım. Bu ısıtıcıya koruma gibi bir şey yapma imkanım var mı acaba ? Çünkü kuru alandan bazen hızlıca suya atlıyorlar ve direk karşıya gidiyorlar. Son olarak Akvaryum küçük olduğu için bu ısıtıcıyı filtrenin yanına koysam bir şey olur mu ?

filtrenin arka yada yan kısmına koyabilirsin. akvaryumda bir tanede derece olsun. su ısısını esas belirleyen odur dereceye göre ısıtıcıyı ayarlarsın. cam iç derece en uygunudur. bunu ısıtıcıdan en uzak ön köşeye konumlandıracaksın.

Abi akşam geldi ısıtıcı üstte çark gibi ayar kolu falan var. Maksimum 34 dereceye kadar ısıtıyor. Şimdi ben bu ısıtıcıyı nasıl yerleştireyim ? Direk ayar yerine kadar soktuktan sonra fişe mi takayım ? Birde kaç dereceye ayarlayayım ? Son olarak istediğim dereceye gelince otomatik kapanır mı ?

Isıtıcıyı dik ve üst kısmı su dışında kalacak şekilde duracak. O plastik kısmın orada cam üstünde bir çizgi vardır. Onun altına inmesin. Yada o plastik kısmın yarısına kadar su içinde dursun ayar kısmı olan üst kısım suya girmemeli.

Isıtıcı suya göre çok güçlü bu sebeple şimdilik 27 dereceye ayarla. Derecen yoksa evde kullanılan dereceden varsa onu ısıtıcıdan uzak köşeye at. Ona göre bir ayar daha yaparsın 27-28 derece ısıda olmalı su. Derece ısıyı net belirler. Bazı ısıtıcılar kalibrasyon hatalı da çıkabiliyor. Buda ısıtıcının normal ayarından daha düşük veya daha fazla ısıtmasına neden olabiliyor. Sera veya jbl cam 0-50 ısı göstergeli iç derece en kullanışlısı.

Isıtıcı su dışındayken sakın çalıştırma. Soğumadan sudan çıkarma.

dik konumlandırılan ısıtıcıların tamamı suyu verimli ısıtmaz, kullanmadıysanız bence iade edin; tam batabilen ve dipte yatay olarak konumlandırabileceğiniz bir ısıtıcı seçmeniz tavsiye ederim

koruma parçaları ben birkaç sitede görmüştüm satılıyordu biraz araştırarak sanırım bulabilirsiniz yada pvc tarzzı bi borudan yapmayı deneyebilirsiniz ama bu verimini daha da düşürür

nick burns' Alıntı:
dik konumlandırılan ısıtıcıların tamamı suyu verimli ısıtmaz, kullanmadıysanız bence iade edin; tam batabilen ve dipte yatay olarak konumlandırabileceğiniz bir ısıtıcı seçmeniz tavsiye ederim

koruma parçaları ben birkaç sitede görmüştüm satılıyordu biraz araştırarak sanırım bulabilirsiniz yada pvc tarzzı bi borudan yapmayı deneyebilirsiniz ama bu verimini daha da düşürür

Kullanmaya basladim. Suanlik sıkıntı yok. İnsallah ilerde de cikmaz. Plastik borulari biraz biraz keserek kirumalik yapmayi dusunuyorum. Gerceklestirebilirsem resimleri buraya atacagim.

Geri