Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

dış filtre malzemeleri

samet52

SKF Delisi
dış filtre malzemelerini değiştiricem arkadaşlar emre abiyle konuşmuştuk aslında daha önce ama ygs vb yüzünden fırsat bulamadım değiştirmeye şu resimdeki malzemelerden hangisinden ne kadar alayım sizce hazır indirimi bulmuşken

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: dış filtre malzemeleri

samet bunların sayfalarını yazarsan bakıp incelemesi kolay olur. sadece sera elyafı kullandığım için önerebilirim onu da 250'lik al. her temizlemede hiç uğraşmadan kaldırıp atar yerine yenisini koyarsın.

rs biyolojik süngerin ebadı tutuyor mu? küçükse işe yaramaz büyükse kesmen gerekecek. sünger öyle hemen ziyan olacak bir ürün değil parçalandı mı ki alıyorsun. yoksa gereksiz.

ısta en alttaki seramiktir bunun ömrü iki senedir. iyi temizlersen daha da artar.

hoparda marina gibi carbon sanıyorum. musluk suyu kullanıyorsan veya komple su değişimi yaparsan al yoksa gerek yok. yalnız marinada zeolitte mi var onu bilmiyorum.

dekor fıçıyı alma hayvanlar bir yerini yaralayabilir ve petrol içerikli bir ürün.

ista biyolojik filtre nedir bilmiyorum.

ista lavı alabilirsin veya substrat alabilirsin.

sağolasın cem abi

süngeri yedekte olsun diye alıyorum daha hiç açmadım filtreyi ama sağlamdır burdaki sünger b.ihtimal büyük keserim hallederim lazım olunca

serayı 250 gr alıyorum

ısta en alttaki seramik evet 1 lt alıyorum bana yeter de artar gibi geldi yeter mi sence (bu arada filtre 5 sepetli)
lavı da aynen alıyorum

fıçıyı almıyorum o zaman keskin kenarı olmayan kaya gibi bir şey alabilirim

musluk suyu kullanıyorum haftada bir buharlaşan suyun yerine dolduruyorum marinayı tercih etmemin sebebi hem zeolit hem karbon var gibi geldi

geri kalanların linkleri
http://www.adresemama.com/HOPAR-SU-BERREKLASTIRICI-FILTRE-MALZEMESI,PR-10661.html#.UZ1JWD5RLi4
http://www.adresemama.com/ISTA-BIOLOJIK-FILTRE-MALZEMESI-500-GR,PR-9464.html#.UZ1JXD5RLi4
http://www.adresemama.com/MARINA-ZEO-KARBON-300-GR,PR-9565.html#.UZ1JXz5RLi4

marina zeo carbon güzel bunu alabilirsin bu en üste konacak

ista biyolojik substrat bunu carbondan sonra yerine kullanacaksın.

hopar carbon ve seramik ayarı bir malzeme yalnız bakteriye etkisi ne olur bilmiyorum. 3. rafta altına ve üstüne elyaf serilip içine konarak kullanılabilir. buna bir de emre baksın gerek var mı.

aldığın filtrenin içinde malzeme yok mu. bir bak. eksik varsa onları alırsın.

tabi ucuz olduğu için seçtiğinden yoksa kalitesi yüksek mallarda fiyatına göre.

içinde malzeleri var bayadır içinde kullanıyorum ama artık değişme vakti geldi

Emre abinin yorumu aynen şöyle ;

"5 sepet büyüklük olarak eşitse bance alttan üste şöyle olabilir. En alt hazneye komple seramik, üzerindeki hazneye komple sünger, üzerindeki hazneye sünger ve hemen süngerin üstüne kalın tabaka elyaf, üzerindeki hazneye zeolit ve hemen üstüne ince tabaka elyaf, üzerindeki hazneye substrat yada lav ve hemen üzerine ince tabaka elyaf.
Miktar sepetler tam dolu olacak kadar koyulmalı."

bende o zaman şöyle yapayım

alttan yukarı 1.sepet komple ısta seramik
2.sepet komple rs sünger
3.sepet rs sünger ve hemen süngerin üstüne sera kalın tabaka elyaf
4.sepet marina zeo carbon üstüne sera ince elyaf
5.sepet ısta lav üzerine sera ince elyaf

bende yeni aldın kullanacaksın anladım. seramiği iyi yıkarsan bayağı gidiyor. bende bu düzende sıraladım. benimki de dört kat. seninki ile aynı değil ama fikir olsun diye bir bak bunlara
mailto:/forum/Konu-tetratec-ex-1200-kurulumu-resimli.html
mailto:/forum/Konu-tetratec-ex-1200-filtre-temizlemesi.html
her sırayı üst raf tam oturacak şekilde doldur.

Malzemelerden şu zeo karbon enteresanmış. Aslında zeolit ve karbon ayrı olur ama bunda karıştırmışlar. Zorunlu olarakta karbonu çıkaramayacaksın. Ayrı zeolit ve karbon alsan zeolit üzerine karbon yapıp bir aysonra karbonu çıkarıp oraya lavı koyardın. Ama bu malzemeleri uygun fiyata alayım diyorsan mecburen dizilişi yazdığın gibi yapman gerekecek Samet.
Markalar çok iyi olmasada seramik, sünger ve elyaf için önemli değil. Lav yerine substrat alsaydın iyi bir marka al derdim. Lav doğal olduğu için hemen hemen hepsi aynıdır. Yani bu malzemeler için aldıkların uygun. Sadece şu marin zeo karbonun karışık olması düşünülebilir.

şu uvb lambanın patlamasa alabilirdim aslında ama uvb daha önemli olduğu için uvb ye ağırlık verdim.fazla harcamalar felan ekonomik bir malzeme seti alayım diyorum bu seferlik

Hepsi işine yarar. Sadece karbon karışık olduğu için sürekli kullanıma devam edeceksin. UVB lambayı ihmal etmemen çok iyi Samet.

zeoliti başka bir yerden alıyorum emre abi karbonsuz

bunu alıyorum mailto:/evcil-hayvan-petshop/ista-zeolit-1-kg-biyolojik-filtre-malzemesi-84379189

Sadece zeolit olması daha iyi. Böylece bir süre sonra lav daha iyi iş yapar.

Geri