Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Dış filtre önerisi olan

ella_zuzu

Bronz 3 Üye
Merhabalar, akvaryum için dış filtre ve isitici önerisi almak istiyorum. Akvaryumum 40 cm en 60 cm yükseklik ve 100 cm uzunluktadır. 40x60x100
Kuru alanım 33 cm de akvaryumun içerisindedir. Suyu 33 cm ye kadar dolduruyorum.
0,135 m3 su demek oluyor. Buda 135 lt ediyor. Yanlış hesaplamadıysam ? bu durumda nasıl ve hangi marka iyi bir dış filtre ve ısıtıcı almalıyım.

100×40×60h akvaryum totalde 240 litre; su hacmine göre kumda varsa 130 litre civarında bu su hacmi var, bunun için 600 lt/h debi uygun olsa da akvaryumun ebat büyüklüğüne göre en az 800 lt/h debili dış filtre lazım. Kaplumbağalar balıklardan fazla kirlettiği için normalin bir üstü debi de gerekiyor.

Akvaryum üstü kuru alana döner ve suyu fullersen 900-1000 lt/h arası debide filtre gerekir ama şu haliyle bu debiler fazla gelir.

Para derdim yok dersen yeni nesil jbl cristal profi e902 en iyisi. Yalnız euro uçtuğu için bunun fiyatı da uçuk düzeyde.

İyi ve hesaplı dersen tetra ex 800 plus öneririm. Bu da yeni nesil filtre. Plus yazmasına dikkat et. New yazanlar eski model ve bir zaman sonra contadan su kaçırıyor. Kafa contasını yenilemek gerekiyor.

Cem

Asagidaki markalardan kullanana denk geldin mi? Gorselleri bizimkiler gibi sepetli urunler var.Daha uygun fiyatlilar.

Lifetech
Dophin
XLPro
Quik

Eski nesil motor yüksek enerji tüketimi ve gürültülü çalışıyor.

Cvp: Dış filtre önerisi olan

Cem bey bu Tetra lar çok pahalı daha uygun ve iyi ne olabilir acaba.?

Cem bey bu Tetra lar çok pahalı daha uygun ve iyi ne olabilir acaba.?

İşin açıkçası bilmiyorum. Son dönem takip etmedim. En iyi www.akvaryum.com sitesinde sor. Aktif üye oranı yüksek olduğu için orada daha hızlı cevap alırsın. Yalnız almadan bana haber ver inceleyim. Malum kaplumbağalar balıklardan fazla kirletiyor.

Cvp: RE: Dış filtre önerisi olan

cem' Alıntı:
İşin açıkçası bilmiyorum. Son dönem takip etmedim. En iyi www.akvaryum.com sitesinde sor. Aktif üye oranı yüksek olduğu için orada daha hızlı cevap alırsın. Yalnız almadan bana haber ver inceleyim. Malum kaplumbağalar balıklardan fazla kirletiyor.

cem bey dediginiz sitede biraz bakındım sunsun markası çok geçiyor
Sunsun Hw-302 Dış Filtre 1000 Lt/H  buldum internetten ama emin olamadım

https://forum.akvaryumda.com/konu/sunsun-hw-302-d%C4%B1%C5%9F-filtre-detayl%C4%B1-%C4%B0nceleme.2466/

Bu linkte tatmin edici açıklama var. Hoşuma gitti sessiz çalışıyormuş. Kalitesinin orta markalarda kıyaslamasını da yapmış. Yüzey temizleme aparatı da ayrıca hoşuma gitti. Fiyatta makul. Ek olarak filtre malzemesi alacaksın.

3 sepetli bu sebeple seramik alacaksın üstüne sünger konacak bu su giriş ilk sepeti. Kirli su alttan yukarı mı yukarıdan aşağı doğru mu yazmamışlar. Orta sepette carbon_zeo karışımı malzeme kullan. Birkaç markada var. Üst sepette percell water resin kullan yalnız sepet çapını bilmiyorum. Malzeme büyük kalırsa filtre torbasına koyman gerek. Birkaç tane filtre torbası da al. Diğer sepetler için altlı üstlü elyaf lazım. 250 gramlık herhangi bir markanınkini alabilirsin ben jbl symec kullanıyordum. Seraya göre biraz daha kalın lifli.

Vida var dediği bir yer var kapakta ama söktüğünde sorun olmuyormuş. Tek sıkıntı olarak gördüğüm musluk olmaması bu da filtreyi temizlemede hortumları havada tutarak su dökmeden duşakabine götürmeni gerektiriyor. Yada olduğu yerde akvaryuma giren uçları bir kovaya boşaltıp öyle sökersin. Fiyatıda gayet makul. Tabi 4 sepetli olsaydı daha iyi olurdu. Su çıkış borusu ön uç tapasını söküp kullanacaksın.

En alt açıklamada dizilimi yazmışlar alttan üste doğru.

By filtreyi alıyorum o zaman buna artı olarak anladığım kadarıyla aşağıdaki malzemelerinde almak gerek
1- jbl symec elyaf 250gr Ok
2-seramik parçaları ve üzerine sünger ? Marka verebilirmisiniz
3-karbon zeo karışımı malzeme. Tavsiyeniz hangisi
4-percell water resin tavsiyeniz nedir?
Kusura bakmayın bunlarla ilgili hiçbir fikrim yok o yüzden tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. En kısa zamanda alıp kurmayı başarabilirsem kullanıcam. Zavallı kaplumbagamın iç filtresi vardı attım suyun içinde filtresiz kaç gündür. Doğal olarak suyu hemen kirlendi. Eğer tetra herşeyi içinde geliyor ve extra malzeme gerektirmiyor ise onu alıca. Kurulum artı malzemeler karıştı kafam maalesef :(

Seramikte gerçek seramik al. Bunun birde sinterlenmiş cam tozundan olanı var. Naftaline benzer bu içine kiri emdiği için fazla ömürlü değildir. Gerçek seramik çok kirlenir ve yıkadığında kir çıkmayacak vaziyete gelirse kaynatır yıkarsın ömürlük gider. Tetranınki gerçek seramiktir. Seranında var ama pahalı.

Fluval ve hydor markalar sinterlidir.

www.juenpetmarket.com sitesine girip balıklar/akvaryum filtre malzemelerine tıkla orada malzeme çeşidi bol açıklamalı da anlatılıyor. Ben carbon-zeo da fluval kullanıyordum. Eurostar diye bir marka da çıkmış hesaplı ona bakabilirsin.

Kendi süngeri yok ise hırdavatçıdan yada döşemeciden uygun boyutta sünger alıp şekil verebilirsin. Diğer filtre süngerleri uyar mı bilmiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Filtreyi atmasaydın keşke iyi kötü götürür suyu dalgalandırırdı.

Tetrada sadece seramik süngerler var. Bir de seramiğe alternatif bioball gerisini alacaksın. 4 sepetli olduğu için carbon ve zeoliti ayrı alabilir yada carbon-zeo alıp üst sepete lavtaşı yada substrat alıp döngü yapan bakteri üreterek amonyağı zararsız hale dönüştürüp uzun süre su kalitesini korursun.

Eheim Pro4 +250 3.5 senedir kullanıyorum hiç üzmedi, Ben 650 TL'ye almıştım zamanında şimdilerde fiyatı artmış maalesef ama bakmanızı öneririm. Filtrelerin şahıdır kendisi :)

Şöyle link bırakayım size;

https://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/en-iyi-fiyat-eheim-2271-professionel-4-250-akvaryum-dis-filtre-full-dolu-432870204

By filtreyi alıyorum o zaman buna artı olarak anladığım kadarıyla aşağıdaki malzemelerinde almak gerek
1- jbl symec elyaf 250gr Ok
2-seramik parçaları ve üzerine sünger ? Marka verebilirmisiniz
3-karbon zeo karışımı malzeme. Tavsiyeniz hangisi
4-percell water resin tavsiyeniz nedir?
Kusura bakmayın bunlarla ilgili hiçbir fikrim yok o yüzden tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. En kısa zamanda alıp kurmayı başarabilirsem kullanıcam. Zavallı kaplumbagamın iç filtresi vardı attım suyun içinde filtresiz kaç gündür. Doğal olarak suyu hemen kirlendi. Eğer tetra herşeyi içinde geliyor ve extra malzeme gerektirmiyor ise onu alıca. Kurulum artı malzemeler karıştı kafam maalesef :(

Cem bey merhaba filtreyi internetten sipariş verdim
Artı olarak;
1-Fluval Bio Max Seramik Halka Akvaryum Filtre Malzemesi 500 Gr
2-jbl symec elyaf 250gr siparişi verdim
3-eurostar-zeo-karbon-akvaryum-dis-filtre-malzemesi-500ml var bunda emin olamadım
Siz ne dersiniz?

-Fluval Bio Max Seramik Halka Akvaryum Filtre Malzemesi 500 Gr
Ve birde
Tetra Cr Seramik Halka 800 ML Var hangisi daha iyi

Filtre 3 sepetli ve sadece süngerleri ile geliyor.
Dizilim alttan üste
En alt için seramik halkaları
Ortaya Zeo karbon en üste
Elyaf koymak doğru bir dizilim olur mu

Üste percell water resin al. Sadece en alt sepet seramik üstü sünger, diğer sepetlerde alt ve üstü elyaf araya malzemeyi koyacaksın.

2.sepet elyaf carbon-zeo elyaf

Üst sepet elyaf percell water resin elyaf olacak.

Seramiklerde ucuzsa ikisini de alabilirsin. Tetra gerçek seramik fluval sinterli. Ben tetra az kaldığı için sepet büyüktü fluvalden alıp birkaç tane atıp boşluğu alıyordum. 6 ayda bir fluvali atıp yenisini ekliyordum tekrar.

Eurostar alabilirsin zeolitler emsaldir. Fluvalinde var ama şu an piyasada var mı bilmiyorum. Carbonu ise bazıları hindistan cevizi kömüründen bazıları başka ağaçtan yapar. Sonuç itibariyle işlevleri aynıdır. Coconut yani hindistan cevizliler tat konusunda da yardımcı olur.

Filtre torbası almayı da unutma ti-sert markalar güzel. Bazı malzemeler torbasız satılıyor.

Filtre torbaları ne için acaba?

Bir de 135 litre için nasıl bir ısıtıcı önerirsiniz. Bir ısıtıcım vardı ama çok yeterli değildi. Yenisini almak istiyorum.

Filtre malzemelerinin büyük çoğunluğu tane bazında ufaktır bunlar doğrudan sepete konmaz. Hem temizlemesi zor olur hemde gelen su yerinden oynatır. Bunları bir arada tutmak için torbayı kullanırız. Torba içinde yıkaması da kolay olur. Bazı ürünler içinde torba ile gelir, bazıları torbasız satılır. Bazıları ise çay poşeti kağıdına benzer bunları da yıkayıp o şekilde koyarız. Jbl clearmec gibi. Bu torbasız gelenler için birkaç tane yedekte tutarız.

Seramik yada seachem matrix gibi iri yapısı olanları torbasız koyarız.

Isıtıcıda 200 W al. Daha randımanlı olur. Çabuk ısınır. İleri de akvaryumu genişletmek istersen bir daha almana gerek kalmaz.

Bunda jbl protemp 200 W bize uygun olan. Tam batabilme özelliği ve plastik koruması var. Camı kalın quartz cam, 300 litrelik akvaryuma kadar ısıtabiliyor. Yalnız biraz pahalı.

Benim su yüksekliğim 32- 33 cm bu filtre ve bu ısıtıcı larda problem yaşamam değil mi?
Siparişlerimi verdim 2-3 güne elimde olur hepsi.

Geri