Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Eheim 2213 mü 2217 mi?

remsemiles

Altın 2 Üye
Arkadaşlar siparişini verdigim 100x40x50 akvaryum icin dış filtre olarak eheim 2213 mü yoksa 2217 mi almalıyım musluklu olması dahamı iyidir? Sanırım en kaliteli dıs filtre eheim. Dogrumudur? Sessiz calısırmı?

Eheim 2217 alin. Musluklu olmasi tabiki iyidir. Temizlemeler sirasinda musluklari kapatirsaniz disari su akitmak zorunda kalmazsiniz.

Eheim, Dolphin , Tetra, JBL, Lifetech hepsi iyi markalardir.
Eheim guclu oldugu icin cok sessiz calismaz ama rahatsiz edici bir sesi yoktur.

Cvp: Eheim 2213 mü 2217 mi?

sessizlik istiyorsan tetra almalısın

Tetranin hangi modeli, eheim 2217 300 tl civari. Tetra yada dolphinin hangi modeline bakmaliyim. Fiyat cok onemli degil yeterki saglikli calissin.

Tetra'nin iyi filtreleri ile Eheim'in iyi filtreleri arasinda sessizlik farki yok. İkiside ayni. Sessizlige bu kadar takmayin bence uyumanizi engelleyecek kadar yogun sesleri yok.

Ben 96 lt akvaryumda Eheim 2215 kullanıyorum. Diğer 96 lt akvaryumda terta ex600 kullanıyorum. İkiside çok sessiz. Sizin akvaryuma Eheim 2217 yada Tetra ex1200 olabilir. Bance Eheim alın ve Ecem' in dediği gibi musluklu olduğuna dikkat edin.
Tetra bu modelleri sepetli yapmıştır ve malzeme yerleştirmesi kolaydır. Eheim bu modelleri sepetsi yapmıştır ve filtrasyon verimi daha iyidir.

Eheim 2213 musluklu 190 TL ve JBL 200 watt isitici 40 TL ye aldim biraz once.

Hayırlı olsun. Fiyat 2213 için uygun olmuş. İlk etapta yeter ama ilerde destek filtre gerekir.

Selim abi hayırlısı olsun. Emre abi, tetratech ex 700 hakkında neler düşünüyorsun? Saatte debisi 700. Bakalım şimdilik idare ediyoruz ama kıştan sonra akvaryum değişikliğine gidicez gibi. Bu dış filtreyi düşünüyorum

Ben aynı markanın ex600 olanını kullanıyorum. Memnunum. Hatta şimdi alacak olsam ex700 alırdım. Daha yüksek debili olduğu için performansı iyi olacaktır. Ancak akvaryum hacmin önemli.

Yeni akvaryum ölçülerinde kararsızım lakin şöyle birşey yaptırabilirim. 60*50*50 (150 litre yapıyor)

Veya 80*50*50 yaptırıp (200 litre) Maximum 2 kaplumbağaya ömürlük düşünüyorum. 200 litreden de daha fazla litreye çıkmam herhalde. Ama şimdilik yaptırcak olarak düşündüğüm akvaryum 60*50*50. Bu arada bence genişlik ve derinliği fazla olduğundan bir kaplumbağaya 75 litre ömürlük olur diye düşünüyorum..

Olmaz. İki kaplumbağa için 60*50*50 küçük. Minimum iki kaplumbağaya 80*50*50 yapman daha iyi. RES 25-30 cm olursa 60 uzunluk az gelir. Hayvanın hareket alanı kısıtlı kalır. 80*60*50 & 80*6045 & 80*60*40 ölçüleride olabilir. Yani genişliğide erişkin kaplumbağa boyunun iki katı yapsan çok rahat ederler.
Bu hacimler için zamanı gelince uygun filtreyide konuşuruz.

Yani ben gidip 100*50*40 lık bir akvaryumda alsam 200 litreilik ömürlük olmaz onu mu anlıyorum? İlginçmiş :ashamed0006:

banyoterligi' Alıntı:
Selim abi hayırlısı olsun. Emre abi, tetratech ex 700 hakkında neler düşünüyorsun? Saatte debisi 700. Bakalım şimdilik idare ediyoruz ama kıştan sonra akvaryum değişikliğine gidicez gibi. Bu dış filtreyi düşünüyorum

80 lt. de ex 1200 ve diy yapım bir dış filtre kullanıyorum.Sonuç mükemmele yakın.Ex 1200'ü sadece biyolojik filitrasyon için kullanıyorum.Diy filtrede ise sadece aktif karbon ve zeolit var.
Eğer tekrar bir sahiplenme durumu yaşarsam bir diy filtrede sadece mekanik temizlik için yapacağım..

banyoterligi' Alıntı:
Yeni akvaryum ölçülerinde kararsızım lakin şöyle birşey yaptırabilirim. 60*50*50 (150 litre yapıyor)

Veya 80*50*50 yaptırıp (200 litre) Maximum 2 kaplumbağaya ömürlük düşünüyorum. 200 litreden de daha fazla litreye çıkmam herhalde. Ama şimdilik yaptırcak olarak düşündüğüm akvaryum 60*50*50. Bu arada bence genişlik ve derinliği fazla olduğundan bir kaplumbağaya 75 litre ömürlük olur diye düşünüyorum..

Ufaklık yaşasaydı 70*70*70 şeklinde kare bir tank yaptıracaktım.Kısmet değilmiş..

banyoterligi' Alıntı:
Yani ben gidip 100*50*40 lık bir akvaryumda alsam 200 litreilik ömürlük olmaz onu mu anlıyorum? İlginçmiş :ashamed0006:

Tabi buda olu Mert. Ben diğer verdiğin ölçü için alternatifler sundum. Bu ölçüde çok güzel olur. Ama iki RES kaplumbağa için ömürlük istiyorsan 100*60*40 daha iyi olmaz mı? Hacim iki kaplumbağaya minimum 200 lt, yani 240 olursa daha iyi bile olur. Çünkü enide ne kadar geniş olursa o kadar iyi. Hatta arkadaşımızın değindiği gibi kare olması yada kareye yakın olması en ideali.

emre bey fiyat uygun geldigi icin 2213 aldim, bunun yanina destek olarak bir ic filtre alsam faydasi olurmu

Ic filtre almama gerek varmi? Dip temizligi icin ne almam gerekiyor? Dis filtredede dip temizligi ypmak gereklimi gerekli ise hangi sıklıkla ve son olarak alt tarafa siyah kuvarz kum koymk istiyorum bunun bi olcusu varmi kumun

remsemiles' Alıntı:
Ic filtre almama gerek varmi? Dip temizligi icin ne almam gerekiyor? Dis filtredede dip temizligi ypmak gereklimi gerekli ise hangi sıklıkla ve son olarak alt tarafa siyah kuvarz kum koymk istiyorum bunun bi olcusu varmi kumun

Dış filtre biyolojik bir unsurdur.Dip temizliğini kesinlikle yapman gerekiyor.İç filtre anlamı olmayan bir filtre.Onun yerine bir şelale filtre yada en güzeli bir kafa motoru alıp kendin yapacağın diy bir dış filtre ile mekanik temizliği sağlayarak orjinal dış filtrenden çok iyi bir sonuç alabilirsin.

Dip temizliği haftada bir ideal olur. Eğer da sık kirlenirse bunu gözlemleyerek ayarlayabilirsiniz. Bence hemen destek filtreye girmesenizde olur. Kaplumbağalar küçük ise zaten kirlilik az olacaktır. Bir süre bununla akvaryumun temizlenme durumunu gözlemleyin. İleride filtre yetmemeye başlayınca destek filtre alternatifleri düşünebilirsiniz. Bence şelaleye gerek olmaz. İç filtre ileride destek amaçlı kullanılabilir. Yada İrfan beyin dediği gibi ikinci bir dış filtre ile mekanik ve biyolojik filtrasyonu ayırabilirsiniz. İç filtreninde bir diğer avantajı akıntıyı daha fazla yapması, tabi uygun dozda olmalı. Ama dediğim gibi şu anda hemen masraf gereksiz olur. İleride yetersiz geldiği düşünüldüğünde alternatif filtreler değerlendirilebilir.

Kum tabanda ortalama 2-3 parmak yükseklikte konulabilir. Benim önerim silis yada dere kumu olurdu. Bu siyah kum konusu biraz karışık. Demir içeriği sebebi ile çoğunlukla bitki akvaryumlarında öneriliyor. Ph konusunda genel yargı etkilemediği yönünde. Birde sanırım ne olduğu belli olmayan boyalıları var. Yani alınırsa bilinen iyi bir marka alınmalı ve tekrar düşünülmeli derim.

Eheim 2217 alıp ömürlük kullanmak istesem 125 litreye çok mu gelir ilk etapta? Musluklu modeli. Kısabilir miyim muslukları?

Geri