Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Eheim 2213 mü 2217 mi?

Cvp: Eheim 2213 mü 2217 mi?

Bence 2215 gayet iyi olur. Ben 96 lt tam kapasitede kullanıyorum. Su gayet gözle görünür dönüyor. 2217 bence çok fazla gelecektir.

Bende biliyorum 2217 çok fazla gelicek ama hem sitenin kampanyası hem de ileride akvaryumu büyüttüğümde yeni filtre almak istemeyişimden kararsız kaldım. Muslukları kıssam bir şekilde suyu cama falan versem gene problem olur mu ki ?

Ben bu muslukları kısarsan debi düşer ama pek sağlıklı bir işlem olduğunu düşünmüyorum. Motora çok yük binebilir. Bence uygun olanı alıp ileride destek filtre ile konuyu değerlendirmek daha iyi. Ki 2215 bence 100 lt için üst seviye.

2213 fiyatına kampanyada 2217 buldum sıfır,musluklu ve kampanya süresi bugun bitecek. 2215 alırsam 2217den daha fazla para vermiş olacagım o yönden 2217 cok cazip geliyoır :) Kararsızlık dizboyu

2217 neden o kadar ucuzlamış bilemiyorum. Eski sürümleri elden çıkarma durumu falan olmasın. Kafanı karıştırmak istemem ama bunlardan da bahsediliyordu.

2213 ve 2217 4 ekim hayvan günü dolayısıyla kampanyada ucuzlama sebebi bu yoksa fiyatı 400 lira :)

Deneyip göreceksin o zaman. Umarım beklentini karşılar.
Benim fikrim muslukların sürekli kısık olmasının filtre motoruna yük bindireceği, açık olmasının da akvaryumda büyük akıntıya sebep olacağı.

Suyu bir şekilde hortumla uzatıp dolaştırsam akvaryumun içinde debisi düşmez mi? Veya debi
düşürmek için bol bol sünger vs koysam ?

Zaten 1000 debili ama 1000 değildir. Net 800-900 civarıdır. Fabrika değerleri malzemsiz ölçülüyor

Hortumla dolaştırman debiyi etkilemez. Malzemeyi zaten tam dolduracaksın. Debi 800 bile olsa senin akvaryumun 7-8 katı olacak. Bence 4-5 katı debiden fazlası sakıncalı.

Evet ama bir yandan 2213 fiyatına 2217 almak çok çekici geliyor. Suyun çıkış yerine sünger koyup suyun ilk etapta süngere gelmsini sağlasam? Şelale filtredeki su sesini kesmek için yaptığımız gibi?

Sünger işe yarayabilir. Yada başka bir parça ile suya dökülmeden şiddeti azaltacak bir yöntem bulabilirsin. Ama bunlar filtreyi kullanırken hem görüntü kirliliği yapacak, hem de sürekli uğraşacaksın. Tabiki fiyat olarak bu şans çok iyi ama o akvaryumun filtresi değil malesef. Sana uygundur al desem akvaryumda girdap çıkarsa boşa evde yatan filtreye üzülürüm. Ya alıp deneyeceksin, yada bu fırsat benim akvaryuma uymuyor diyeceksin.

Tabiki, orası öyle, görüntü kirliliği olur muhakkak. Bende biliyorum o debinin bana uymadığını ama işte :) Neyse konuşucam 2215 modelini. Bakalım ne diyecekler. Peki su çıkış borusununun ucundaki tıpayı çıkartırsam debi düşmez mi Emre abi? Sen eheimleri bilirsin

https://www.youtube.com/watch?v=LB6obwy1N58

Ayrıca videoda 30 gallona eheim 2217 kullanıyor. Yani 4 litre desek bir galon. 120 litre yapar. Pek akıntılı birşey göremedim ama direk suya verirsem nette de gördüm acaip kasırgalar çıkartıyor

Ben ilk kurduğumda 2260 fiskiye apararını takmadım suyu direk verdim. Önce dibe verdim 70 cm den kumu kaldırdı, sonra su yüzeyine verdim resmen dalga yaptı hayvanlar rampaya savruldu. Ancak fiskiye ile suyu normal döküyor ki 15 cm aşağı basıyor. Bu filtrenin debisi akvaryumun sadece üç katı.
2215 olanı kullandığım akvaryum 96 lt ve suda normalin çok üzerinde olmayan iyi bir akıntı var. Suyu cama verdiğim halde. Tüm diltrelerde malzeme ile dolu durumda.

Ohooooooov yandık :) Şimdi bu su çıkışının aparatında 6 delik var ya yağmur veya fiskiye aparatı. Onun ağzını kapatan tıpa da çıkartılıp 6 delik + geniş bir yerden su akması sağlansa debi de gözle görülür düşme olmaz mı? Yani suya etkisi bakımından diyorum

160 lt akvaryumda 2213 un cikisini direk suyami vermeliyim yoksa fiskiyelerdenmi akmali Emre bey.

Fiskiyeden vermek bence daha iyi. Su tek noktadan rahatsız edici bir şekilde çıkmaz. Birde ben iki akvaryumda fiskiyeyi su üzerinde düşürerek azda olsa su yüzeyinde nem olmasını sağlıyorum.

160 litreye 2213 az değil mi? Gerçi iç filtre ile mekanik filtrasyon yapılırsa sırf biyolojik için uygun.

Emre abi yukarıda dediğim gibi 6 lı fiskiye aparatının ucundaki tıpa çıkartılıp, elyafı da mesela 1 parça yerine 2-3-4 parça kalın kalın koysak debide düşüş yaşanmaz mı? Veya tıpa o şekilde çıktığından su hem 6 fiskiyeden hem musluktan aktığından rahatsız verici durum gitmez mi?

Özellikle bir kaç sene 2213 160 lt için yetersiz kalmaz. Daha sonra bir destek iç filtre sorunsuz devam ettirir.

Mert, dediğim gibi komple doldursanda ilk sene çok kuvvetli olacaktır. Fiskiye deliklerinden ve tapa komple açıkken su bayağı dağılır. Aparatı biraz yukarıda tutup tapalı bölümden çıkan suyu cama vurarak dökersen bence kurtarabilirsin. Çeken borunun fazla vakum etkisi yapacağını sanmam.

Geri