Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Eheim Classic 250 2213-05 Dış Filtre

Cvp: Eheim Classic 250 2213-05 Dış Filtre

Yayılmayı bırak zaten torba olursa ana kirler mech bölgesine ulaşamaz. File dediğim mech dökülmeyecek kadar uygunlukta ağ gibi bir ürün Cem. Rahat çıkartmaya yarıyor. Gerçi bendeki bio mech.

Sebebide geliştirilmiş ve biraz daha ufak yapıda olması Ali Sarp

bizim şu bakkallardan zamanında aldığımız plastik topların filesinden anladım tamam.

Süper tarif ettin Cem, nereden aklına geldi. Aynen ona benziyor :)

Merhaba konu biraz eski ama ayni model bir dis filtrem var ve buyuk bir sikinti yasiyorum bir okadar da enteresan...

Yardimci olabilirsiniz belki ?

Cvp: RE: Eheim Classic 250 2213-05 Dış Filtre

cem' Alıntı:

Merhaba.  Problem sudur ki filtre duz durdugunda calismiyor sadece ters durdugunda bas asagi seklildeyken verimli sekilde calisiyor !   

Hava sorununu bir turlu asamadim tum malzemeler dogru yerde filtre daha once calisti ve duz sekilde de calisti ancak onu da ilk kurulumu yaparken arkadasimla epey ugrastik cok uzun sure ters calistiktan sonra nasil olduysa duzde de calismaya baslamisti ama simdi son temizligim sonrasi tekrar kurmaya calistim ve ayni sorun tekrar bas gosterdi ve bir turlu duz halde calismiyor.. Hatta suan ters vaziyette calisir durumda biraktim son olarak..

Muhtemelen hava sorunu var ama bir turlu asamiyorum, yatay vaziyette bile calisiyor filtre ama duz cevirdigim an su almiyor ve su veremiyor haliyle...

Kurulumu yaptıktan sonra filtre kovası içine su doldurmadan akvaryuma su emiş borusunu monte et. Muslukları açıp su çıkış borusundan emip suyun akışını duyunca bırak, içine dolmasını bekle. Su çıkış borusunda suyu görünce su çıkış borusunu kovaya tutup fişi tak en az yarım kova su boşalt. İçinde olan pislik varsa çıksın. Sonra fişi çekip yerine monte et ve çalıştır. Motor sesi gelirse sağa sola salla içindeki az miktardaki havada çıksın.

Filtre kurulumunda yapılan hata filtre kovasına su koymaktır. Su emiş borusu boş olduğu için çalıştırıldığında motor kovadaki suyu çekip emiş borusundaki havayı kovaya doldurur. Motor hava ile karşılaşınca çekim yapmaz.

Eğer hortumları temizlemeyeceksen su emiş tarafındaki hortumun musluğunu kapa. Su çıkış tarafındaki hortumun suyunu boşalt. Kurulumu yaptıktan sonra su emiş borusunun musluğunu açarsın su filtre kovasına dolmaya başlar. Dış filtre akvaryumdan aşağıda olacak.

cem' Alıntı:
Kurulumu yaptıktan sonra filtre kovası içine su doldurmadan akvaryuma su emiş borusunu monte et. Muslukları açıp su çıkış borusundan emip suyun akışını duyunca bırak, içine dolmasını bekle. Su çıkış borusunda suyu görünce su çıkış borusunu kovaya tutup fişi tak en az yarım kova su boşalt. İçinde olan pislik varsa çıksın. Sonra fişi çekip yerine monte et ve çalıştır. Motor sesi gelirse sağa sola salla içindeki az miktardaki havada çıksın.

Filtre kurulumunda yapılan hata filtre kovasına su koymaktır. Su emiş borusu boş olduğu için çalıştırıldığında motor kovadaki suyu çekip emiş borusundaki havayı kovaya doldurur. Motor hava ile karşılaşınca çekim yapmaz.

Eğer hortumları temizlemeyeceksen su emiş tarafındaki hortumun musluğunu kapa. Su çıkış tarafındaki hortumun suyunu boşalt. Kurulumu yaptıktan sonra su emiş borusunun musluğunu açarsın su filtre kovasına dolmaya başlar. Dış filtre akvaryumdan aşağıda olacak.
Benim filtrede musluk yok oncelikle onu soyleyeyim eski usul direk hortum agizlara bagli yani gerci bu biseyi degistirmez diye dusununuyorum anlattiginiz sistemde..
Onun disinda genelde anlatimlar hep su doldur seklindeydi oncesinde hazneye o yuzden o modeli denedim hep.. olmazsa aksam dediginiz gibi komple suyu bosaltip agiz yoluyla akvaryumdan cekmeye calisarak yapicam birde seviye olayina dikkat edicem genelde hep ayni seviyedeyken denedim cunku ilk calistirmayi...

Musluksuz dış filtrelerde su emiş borusunu sürekli temizleme amaçlı olmasada sudan çıkarmak gerekiyor sıkıntı burada. Yoksa suyu çekmeye devam ediyor.

Muslukluda sistem basit kapadığında hortumun içinde su duruyor. Emiş borusunu çıkarmıyorsun. Filtreyi kurduktan sonra açıyorsun kendisi doluyor.

cem' Alıntı:
Musluksuz dış filtrelerde su emiş borusunu sürekli temizleme amaçlı olmasada sudan çıkarmak gerekiyor sıkıntı burada. Yoksa suyu çekmeye devam ediyor.

Muslukluda sistem basit kapadığında hortumun içinde su duruyor. Emiş borusunu çıkarmıyorsun. Filtreyi kurduktan sonra açıyorsun kendisi doluyor.

O zaman musluk sonrasi icin tekrar jortuma su doldurma zorunlulugu biraktirmadigi icin faydali olabilir. Acikcasi bu sekilde de sikinti yaratmadigi icin musluk almayi dusunmemistim ama temizlik sonrasi tekrar kurulumda her seferinde bu hava sorununu yasamami engelleyecekse o paraya degebilir yani..

sorunun hava sorunu olduğuna emin misiniz? yani salladığınız da çıkardı o hava ki siz ters çevirmişsiniz ona rağmen çalışıyorsa pek hava sorun gibi değil. ki ters çevirince düzgün bir şekilde çalışıyor dediğinize göre yorum yaparsam sanki filtrenizi kurarken su seviyesine dikkat etmemiş olabilirsiniz çünkü; alt kısımdan emiş yapan bir filtre o, ters çevirince emiş yaptığı kısım düz durması gereken yerden daha yükseğe gelip çalışıyor kullanma kılavuzuna yada internet sitesinden filtre için tavsiye edilen su yüksekliklerine bir bakın en azından bir kontrol olmuş olur

ben akvaryumu yerde kullandığım için tavsiye edilen su yüksekliğine ulaşamıyorum, buda kurulum sırasında problem yaratıyor o yüzden bir kontrol etmenizde fayda var

cem' Alıntı:

hocam merhaba... tekrar her yolu denedim filtrede br gelişme yok.. hortum ucuna su geliyor yani vermeye hazır halde ve hazne de full su dolu ama düz dururken su almaya devam etmiyor ve haliyle suda vermiyor...

bir video çektim aşama aşama özel mesaj gönderemedim ama burdan paylaşmanın bir yolu var mıdır videoyu daha net görmen için sorunu ? biraz uzun gibi hani burda yüklenir mi bilemedim...

nick burns' Alıntı:
sorunun hava sorunu olduğuna emin misiniz? yani salladığınız da çıkardı o hava ki siz ters çevirmişsiniz ona rağmen çalışıyorsa pek hava sorun gibi değil. ki ters çevirince düzgün bir şekilde çalışıyor dediğinize göre yorum yaparsam sanki filtrenizi kurarken su seviyesine dikkat etmemiş olabilirsiniz çünkü; alt kısımdan emiş yapan bir filtre o, ters çevirince emiş yaptığı kısım düz durması gereken yerden daha yükseğe gelip çalışıyor kullanma kılavuzuna yada internet sitesinden filtre için tavsiye edilen su yüksekliklerine bir bakın en azından bir kontrol olmuş olur

ben akvaryumu yerde kullandığım için tavsiye edilen su yüksekliğine ulaşamıyorum, buda kurulum sırasında problem yaratıyor o yüzden bir kontrol etmenizde fayda var

konun hava konusu değil sanırım bende öyle düşünüyorum çünkü giriş hortumu yarısına kadar da çıkış hortumu yarısına kadar da su gelmiş durumda hazne full su dolu ve kullanıma hazır durumda yani ama çalıştırdığım an düzken su vermiyor suda almıyor ters çevirdiğim anda anında çalışmaya başlıyor filtre sıkıntısız...   

gerçekten hiçbir fikrim yok bunun mantığı ne olabilir ki filtre daha önce düz de çalıştı sonuçta !!!

Hortumlarda veya pervane haznesinde bir tıkanıklık olabilir mi ? Kir, elyaf parçası vb. Filtre malzemesi olarak neler kullanıyorsun ? Alttan yukarı sırasını yazar mısın.

cem' Alıntı:
Hortumlarda veya pervane haznesinde bir tıkanıklık olabilir mi ? Kir, elyaf parçası vb. Filtre malzemesi olarak neler kullanıyorsun ? Alttan yukarı sırasını yazar mısın.

motor ilk çalıştırıldığında sıfırdı ozamanda düzde çalışmadı yani tıkanıklık söz konusu olamaz heralde.. yaklaşık 3 hafta da kullandım ve gayet güzel temizledi akvaryumu..

malzeme olarak en altta mech - sonra yuvarlak büyük gözenekli sünger - sonra siyah karbon bez poşetinde - sonra da beyaz elyaf ve sehpa ve motor kapağı...

videoyu göndermenin bir yolu varmı hocam iphone olduğu için buraya da yükleyemiyorum biraz sıkıntı hani yüklemesi filan uzun.. mümkünse whats app tan atabilirim sakıncası yoksa ?

Video yüklemeyi bilmiyorum. Emreye yönlendireyim (AEK) o bir baksın eheim kullanıyordu.

fkred' Alıntı:
cem' Alıntı:

motor ilk çalıştırıldığında sıfırdı ozamanda düzde çalışmadı yani tıkanıklık söz konusu olamaz heralde.. yaklaşık 3 hafta da kullandım ve gayet güzel temizledi akvaryumu..

malzeme olarak en altta mech - sonra yuvarlak büyük gözenekli sünger - sonra siyah karbon bez poşetinde - sonra da beyaz elyaf ve sehpa ve motor kapağı...

videoyu göndermenin bir yolu varmı hocam iphone olduğu için buraya da yükleyemiyorum biraz sıkıntı hani yüklemesi filan uzun.. mümkünse whats app tan atabilirim sakıncası yoksa ?

Youtube a videoyu yüklüyorum hocam birazdan burda link i vericem..

Hortumları terstakmadın değil mi alttan girip üstten çıkacak. Pervaneyi de kontrol et.

cem' Alıntı:
Hortumları terstakmadın değil mi alttan girip üstten çıkacak. Pervaneyi de kontrol et.

aynen alttan su alıyor üstten su veriyor şeklinde zaten dediğim gibi ilk kurulumunda da sorun yarattı ama bir süre sonra düze çevirdik ve çalıştı şuan gene düzde çalışmıyor sadece ters çalışıyor yani ozamanda çalışmazdı hatta ters dururken bile çalışmaz heralde hortumlar ters olsa.. pervanede de sorun yok sanırım olsa 3 haftadır sorunsuz şekilde kullanamazdım heralde ...

cem' Alıntı:

https://youtu.be/HGWfGoReYoc

yorumları bekliyorum...

Akvaryumdaki su çok alçak en az iki katı yada üstten 10 cm boşluk kalacak biçimde su dolu olmalı.

Filtre içinde çok fazla hava var. Üst kısmı yukarı baktığında bu havada yukarı çıktığı için pervane boşa dönüyor. Filtre içindeki o hava boşaldığında normal çalışmaya başlayacaktır.

Su emiş kısmı su içinde kalmak kaydıyla, su veriş ve filtredeki suyu tekrar boşalt, filtreyi dik olarak yere koy ve su çıkıştan suyu çektirerek su dolmasını sağla hava su çıkış borusundan boşalsın ve su ile dolsun. Su emiş borusunu sudan çıkarma içine hava girmesin. Sonra fişi tak.

Buna rağmen yine hava kalırsa 30 derece kadar sağa sola filtreyi salla fazla değil. Pervane su ile birlikte havayı da çekip dışarı atsın.

Sorun filtre içindeki hava. Akvaryumdaki suyu yükseltmeyi de unutma su oranı hem filtre hemde hayvanlar için az.

Buna göre kuru alan yap kaçma ihtimallerine karşı kuru alan kısmının çevresindeki akvaryum camını mukavva yada emsal birşey çerçevele. Cam 8 mm yada daha kalın ise akvaryum üstü cam kuru alan yaptırabilirsin.

Geri