Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

isiticiyi kac dereceye ayarllamam gerek?(roxin 300W)

AlperDeniz

Bordo Bereli
Merhaba arkadaslar,
Az once 90 litre akvaryumum icin pet shoptan buyuk bir uğraşla 20 liraya roxin 300 W isitici aldim :)
Kadin 24 derece yap dedi o 28 e cikarir dedi. Ne yapayim?

Cvp: isiticiyi kac dereceye ayarllamam gerek?(roxin 300W)

Tabi ki de 28 dereceye ayarlayın, eğer su 28 dereceye gelmiyor veya geçiriyorsa duruma göre ya dereceyi küçültün yavaş yavaş ya da yükseltin bir miktar daha. Mesela ben 28 derece sıcaklığı 29 dereceye ayarlayıp elde ediyorum. Isıtıcıdan ısıtıcıya değişiyor bu.

Eğer akvaryumu sıfırdan kuruyorsanız sıcak su ekleyin; sıfırdan suyu ısıtması uzun sürecektir. Ancak hazır sisteme koyuyorsanız direkt 28 C dereceye ayarlayıp koyun. Ancak hiç bir ısıtıcının rezistansı tam doğru şekilde çalışmaş, 3-4TL ye satılan bir cam termometre alıp oonunla kontrol edin. 27-28C derece arasında sabitliyorsa problem yok demektir.

Roxin de dahil olmak üzere bir çok ısıtıcı kullandım. Benim kanaatim ısıtıcı yatay konulduğunda 2-4 derece arası fazla ısıtıyor. Bunu 20 litrelik akvaryumda da yaşadım. 300 litrelik akvaryumda da Eheim Jager'de böyleydi, Roxin'de.

Tavsiyem eğer yatay kullanacaksanız 25'e ayarlayın; ama muhakkak termometre ile kontrol edin; çünkü akvaryum hacminiz ısıtıcı boyutuna göre küçük. Ortaya attığım tez bunda da işe yarar mı bilemiyorum.

Fiyat olarak nasil peki? Umut Beyin dediginden aldim :)
90 litre suya cok mu fazla?

fiyat olarak iyi:)

Fazlazı azı yoktur. Isıttığı zaman kapanır. Watt gücü temsil eder. 100 watt 5 dakika çalışır kapanır 300watt ısıtıcı 2 dakika.Sonuçta ikisi de aynı ısıtır. sadece süresi değişir.

Bu aradaBurak Bey'in dediği gibi ısıtıcıların termostatı dik yerleştirilecek şekilde kalibre edilmiştir. Benim ki yatak durduğu halde 30'a ayarlı ama 27 derecede tutuyor. Sizin denemeniz ve ölçmeniz gerekir.

Bir de suyun soguk olmasina ragmen 28 derecede o icindeki lamba 3 dakka yaniyor sonuyor. Bozuk mu ? :S

Sürekli çalışıp arıza yapmamaları için belli sürelerde bir kapanır, gayet normaldir. 2-3 litre suyu ısıtıp içine koyarsanız ısıtıcının işini kolaylaştırırsınız. Yoksa çok beklemek zorunda kalırsınız.

Peki ben de az once 200watt'ini bu yuzden bozuk diye goturdum. Ellerinde kalmamis. Ayni fiyata 300 Watt verdi :D

Bir de şuan 5 dakkadir kapali
Eski vRong marka isiticim araliksiz calisiyordu :)

Hala yanmadi isigi. 10 dakika oldu. Su soguk ama.Topu topuna 3 dakika calisti bozuk mu?

Demek ki termostat ile su sıcaklığı arasında belirgin bir fark var. Su soğuk ise ısıtıcının durmadan çalışması gerekir. Siz ısıtıcınız ayarı ile oynayın. Işığın bozuk olduğunu pek sanmıyorum.

30 dereceye yükseltip öyle deneyin birde, bu arada kaç dereceyi gösterirken kapandı. Yine bir düzelme olmazsa götürün iade edin paranızı alın başka bir yerden alın.

32 derece yaptim calisiyor 10 dakkadir.
Suda çok çabuk isindi. Fakat dereccem yok :(.
Şimdide çikamam. Baska nasil anlayabilirim ki ?

Şimdi durdu 32 derecede.

Derece olmadan anlayamazsınız, dediğim gibi 28 dereceye sabitleyip bir süre bırakın. Akvaryuma 1-2 litre sıcak su ekleyin. Bir süre sonra düzene girecektir.

Emin Bey, ama 28 derecede su soguk olmasina ragmen 3 dakika calisiyordu. Su kaynatiyorum simdi 1.5 litre.

Derecem yok diyorsunuz ama su 32 derecede durdu diyorsunuz derece olmadan sıcaklığı nasıl anlıyorsunuz ?

Hayir hayir. Isiticiyi 32 derreceye ayarladim. Öyle denedim. Daha sık calisiyo simdi.
Birde nasil bir derece almam lazim. Gidip alayim tahtajaleden.

Vantuzlu akvaryum termometresi almanız lazım, petshopa böyle söyleyin.

Geri