Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Jebo 835 dış filtre malzeme dizilişi

sn.sevindik

Gümüş 4 Üye
Merhabalar..

Uzun zaman aradan sonra tekrar foruma dönüş yaptım. Okul iş güç vs derken eve yeni dönüş yaptım ve akvaryum temizliği yapacağım.

Jebo 835 marka dış filtrem var. Malzemelerinin değişme vakti geldi.
Şu anda filtre ile birlikte kutuda gelen malzemeleri kullanmaktayım.
Ve kısa bir araştırma sonucunda; filtre beraberinde gelen malzemelerin yetersiz olduğunu ve malzeme dizilişinin yanlış olduğunu öğrendim.

Yanlış olduğunu öğrendim fakat doğru olan hangisidir karar veremedim.
Hangi malzemeleri nasıl sıralayacağım hakkında yardımcı olur musunuz ?
Ve malzemeler hangi marka olmalıdır ?

Doyurucu cevap aldığımda malzemeleri temin edeceğim.

Şimdiden teşekkürler.

Cvp: Jebo 835 dış filtre malzeme dizilişi

Bu konuda zaten belli markalar var filtreniz kac sepetli soylerseniz dizilis ve gereken malzemeler konusunda yardimci olabilirim

Seramik sunger elyaf
Sunger (elyaf) zeolit elyaf
Sunger (elyaf) carbon elyaf
Carbonu cikartip substrat koymalisiniz 1 ay sonra parantez icinde yazdigim yerleri gecen cem abi tavsiye etti daha uygulamadim filtrede yer varsa koyabilirsiniz

Substrat olarak
mailto:/urun_detay.aspx?urn=4579&ad=eheim-substrat-pro-filtre-malzemesi-1-lt
Bunu icine koymak icin filtre torbasida almanizi tavsiye ederim marka vs. onemli degil 1-2 tl civari

Zeolit olarak
mailto:/jbl-ammo-ex-filtre-malzemesi-1-lt
mailto:/product_info.php?products_id=28443&osCsid=mni9r0of48kmr7l1nfm13mvgr3
Sungeriniz vardir sanirim

Elyaf olarak
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1169&ad=sera-filtre-elyafi-250-gr

Carbon olarak
mailto:/urun_detay.aspx?urn=1162&ad=sera-super-karbon-filtre-mazemesi-250-gr
carbon az kullanildigi icin buda alinabilir:
mailto:/urun_detay.aspx?urn=16887&ad=hydor-tatli-su-icin-aktif-karbon-filtre-malzemesi-300-gr

Umarim detaylica anlatabilmisimdir

Sıralama nasıl olacak ? Biraz daha açık yazarsanız sevinirim

En alttaki sepetten baslayarak alttan uste dogru yazdim

En alt sepet

Seramik ( link vermeyi unutmusum: mailto:/urun_detay.aspx?urn=1165&ad=sera-biopur-seramik-filtre-malzemesi-750-gr )
Sunger
Elyaf

Ortadaki sepet

Sunger
(Elyaf)
Zeolit
Elyaf

Son sepet
Sunger
(Elyaf)
Carbon(Substrat)
Elyaf

Kirmizi renk yazdiklarimi cem abi tavsiye etti ben kullanmiyorum suanda eger o katlara elyaf koyup filtrenize sigiyorsa kullanin (bunun icin cem abi elyaflari koymadan once islatmami bu sekilde inceliceklerini soyledi)

Mavi renk yazdigim ise Carbon yerine bir ay sonra eklenecek

Seramik yerine bu ikisinden mirşni alın. Geliştirilmiş ürünlerdir.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11298&ad=eheim-ehfi-bio-mech-seramik-filtre-malzemesi-1-lt
mailto:/urun_detay.aspx?urn=11863&ad=jbl-micro-mec-filtre-malzemesi-1-lt

Malzeme torbası.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=6679&ad=ti-sert-filtre-malzeme-torbasi

Bence biolojik malzeme bölümünde daha doğrusu arasında süngere gerek yok. Zaten atık süzme işini oraya kadar yapmadıysa gene yapmasın.

Bence
En alt sepet komple seramik
Orta sepet içi sünger üzeri elyaf
En üst sepet altına zeolit, üzerine ince elyaf, üzerine substrat, üzerine elyaf.

Eğer sistem büyük su hacmi içeriyor ve içeride fazla canlı yoksa yani bende temizlik sorunu fazla yok derseniz bir alternatif daha yaparım.

su temizse karbona gerek yok. direk substrat ile başla. en iyisi eheim substrat pro ama düzünü de alabilirsin fiyat olarak ucuz. torbalı gelmiyordu diye hatırlıyorum. 2 lt'lik alırsan hesaplıya gelir. yarısını koyarsın yarısı yedek olur.

zeolit olarak jbl ammo veya seachem denitrate al. ammo iki torba içindedir. denitrate için içine konacak torba lazım.

elyafta sera güzel 250'lik yeterli ama yerin varsa 500'lükte alırsın. büyüktür ama o da ucuza gelir. bol bol kullanırsın.

seramik malzemesi olarak emrenin önerdikleri uygun. ama elinde var sanırım her temizleme de iyi yıkamayla 2 sene rahat gider.

ali sarpın önerdiği sıra uygun yalnız en üstte plastik kapak yoksa elyaf koyma sünger olsun. kaç tane sünger var. sepet derinliği ne kadar ?

Temizlikte bütün suyu boşaltmış Cem abi ondan lazım carbon
Dün saat cok gecti o senin ürünleri bulamadım bile abi
Aslında alışveriş juenden değil başka yerden yapılıyorsa bu torbaları isteyin hediye ediyolar ben önerdiğim substrati Eminönü'nden aldım yanında 3 torba hediye ettiler o sırada Jbl ammo almış olmasam denitrate alirdim

jebo 835 su temizleme motorum var. tarif ettiğiniz gibi temizliğini yaptım ve selelerin dizilişini de yaptım. üstüne boruların temizliğini de yaptım. Ama yine ses yapıyor. o sesi nasıl kesebilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

filtre içinde hava kaldıysa ses yapar. sağa sola hafifçe yatırarak bu kabarcığın çıkış borusuna yönelmesini sağlayın. bu işlem sonu ses devam ederse bir iki kezde pompa butonuna basın. sonra tekrar sağa sola hafifçe yatırın. 10-15 derece kadar.

cem' Alıntı:
filtre içinde hava kaldıysa ses yapar. sağa sola hafifçe yatırarak bu kabarcığın çıkış borusuna yönelmesini sağlayın. bu işlem sonu ses devam ederse bir iki kezde pompa butonuna basın. sonra tekrar sağa sola hafifçe yatırın. 10-15 derece kadar.

cem bey denedim yine aynı. sanırım değiştirmek gerekecek. :((

ses nasıl bilmiyorum. ama bir eheim yada tetradan sesi yüksektir. dolap içine konursa ses azalır. bu ses önceki kurulumdaki ses ile aynı mı yoksa ilk defa mı kullanıyorsunuz.

Filtre dıs bir zeminde degilse yada altinda birsey varsa ses yapiyor olabilir

Geri