Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaclik filtre lazim

Yada eheim 2217.
1000 lt debi iyi olur.

Cvp: kaclik filtre lazim

20 watt üstü güçte motoru olmak üzere. en az 1000 lt/h su devri olacak. arkadaşların bahsettiği markalar kaliteli seni üzmeyecek markalar. ucuz alternatifleri de var tabiki.

ucuzlardanda jebo ve atmanı tercih eden çok oluyor gökhan ama en iyileri ehiem ve tetradır

Atman ideal geldi sonuçta öğrenciyim .
Teşekkürler

atman konusunda garantisi ve yedek parçası rahat artısı o ama yinede iyi

1550 litrede bir adet 3000 lt/h bir adet 5000 lt/h kafa motoru yeterli olur degil mi ?

ikisi birden çok olur. fazla güçlü bir şeyde olmamalı. ona göre çekişi ve sirkülasyonu belli bir hızda olacak ki filtrelemede başarı sağlansın. yine de bu konuda akvaryumcuların sitesinden bilgi al. kullananlar detaylarına kadar söyler. bir de kıyaslama yaparken mesela eheim ile başka bir markayı. fiyat olarak eheim pahalı gelebilir, ama diğerlerine göre watt düşüklüğü uzun vadede elektrikten yana tasarruf sağlayacağı için ucuza gelecektir.

4000 lt/h mis
Atman 106 ve Atman 107 kafa motorlari iki akvaryum ayni sumpla baglanacak ama sistem nasil olacak bunu anlayamadim bende acikcasi MAS a guveniyorum suanda :) Onerilen bu iki kafa motoru oldugu icin soyluyorum

aynı sumpta o kadar güçle suyu çekecek herbiri inşallah debide bir sıkıntı olmaz. sumpta taşma olmaz ama bir akvaryumun suyunu diğer akvaryum fazla çekerse o akvaryumda taşma olabilir. bunu nasıl ayarlayacaklar merak ettim bende. ikisi için ayrı göz mü yapacaklar boylamasına ayırma. en uygun yol bu.

şimdi düşündümde tek hazne içinde olursa motorları sumpa koyarlarsa sumpta taşma yapar. motorun biri devre dışı kalırsa diğer motor iki akvaryumdan gelen suyu boşaltamayacak. su dip sifonu usulü gelmeye devam edecek. karışık işler.

Kucuk akvaryum tesliminde bu isi tekrar sorarim ama hicbir sorun olmiyacagina tekrar tekrar soz verdiler markayi kotuleyen bir sey zaten yapmayiz dediler birde bunun uygulandigi sistemlerin videosunu fotografini falan gosterdiler

Gerci kucuk akvaryum tesliminden sonra emre abiylen gidicez MAS a onun da yeni akvaryum isi varya oda yardimci olur sistemin nasil olacagiyla ilgili benden daha net sorular sorabilir yani

iyi olur. burada da açıklamasını yaparsınız bende öğrenirim. sistem nasıl olacak.

Yapariz tabi abi

Sana bi soru sorucam birde abi bu silicate ex kullaniyodun ya onu alinca vantuzlarda falanda mi hic yosun olmuyor ?

vantuzlarda yosun olmuyor ama bir miktar pislik bağlanması var. hortumlarda oluşan alglerin üstünü kaplayıp ince tabaka halinde izole ediyor. suda bir şey olduğu yok. sadece pencere tarafı köşede kumun dibinde ufak bir yeşillenme olmuştu o da su teması olmadığı için bir kaç defa o kısmı karıştırıp suya karıştırdım. ama akvaryumun hiç bir yerinde yosunlanma veya alg olmadı.

yalnız sen büyük akvaryumda bundan kullanmak için bir kaç paket almak zorunda kalacaksın. bu da az buz para değil. tek kullanımlık. jbl ammonun tek poşetinden ufak. gerçi ben yıkayıp bir daha koydum ama sonucu ne olacak merak ediyorum. işe yaramaya devam edecek mi görüceğiz. jbl phos ex de pahalı.

bunun bir özelliğide suyu cam gibi yapması silicatı sudan çekiyor. yani carbonun bakteri yaşatabilen cinsi gibi. karbon bakteri üremesini engeller.

Sump boyutu 130*60*40 olacakti yanlis hatirlamiyosam simdi sozlesmeye bakmaya usendim
Peki bu siralamada nereye konulacak ?

dış filtre usulü anlatayım. öngörülen üstten ikinci sepet ama ben ammo koyduğum için bunu 3. sepete aldım. ilk başta sütlü nescafe rengi var. sonra geçiyor. bu renk salınımı önceden oluşmuş yosun ve alg varsa onları izole ediyor yoksa filtre çekerek temizliyor bir kaç gün içinde. bir nevi ufak mango kökü salınımı gibi.

Ben geçen gün uğradığım demiştimya Ali Sarp, bir sumptan üç akvaryumu besleyen sistemin videosuna bakmıştım orada. Sanırım bir otel restoranımıydı neydi. Hatta bu sump ile iki akvaryumu nasıl hallediyorsun dediğimde bana boru hatlarını ve su seviyesi boşluklarını gösterdi videodan. O sırada kafam doluydu net anlamasamda yaptıkları sistemin sorunsuz çalıştığını gördüm.
Tabiki daha net sorularla mantaliteyi anlayalım. Bende bu ortak sump sistemini merak ediyorum.
Bu silikat ex malzemesi juen de kalmamış.

Kafa motorlari icin ne dusunuyosun peki abi ?
Birde cem abinin akvaryum konusundan bisey sormustum o konu kaynadi sanirim bi bakabilirsen cok iyi olur kafamda tam olarak bitmeyen iki uc konu var cunku isiklandirma ve arkaplanda onlardan biri

İki tane kafa motoru olmasını anlamadım. Bunuda gidince sormalı. Debi olarak zaten anca yeter. Bende 840 lt akvaryumda 2400 lt debi var ki sump sistemlerine daha fazla takıyorlar genelde.
Bakayım o konulara.

Geri