Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa için kum seçimi

KapluşYiyenMarul

Yeni Üye
Site ahalisi birde nasıl kum kullanılabilir onu söyleseniz nette bulamadım ben konu açmayıda çözemedim sitede
Bende şöyle bir kum var eskiden beslediğimiz balıkların kumu

Ama benim Tuğrulgül sevmedi sanırım bunu sürekli eşeleyip dağıtıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:
Konu açma şu şekilde, anasayfada ilgili başlığa tıkladığında sayfanın sağ üst ve alt köşelerinde yeşil renk "yeni konu" butonu çıkar ona tıklayarak konu açarsın.

Hayvanın türüne göre kum farklılık gösterir. Hayvan res mi; yellow belly mi; soft shell mi; çizgili mi; benekli mi ?

Cvp: RE: Kaplumbağa için kum seçimi

cem' Alıntı:
Konu açma şu şekilde, anasayfada ilgili başlığa tıkladığında sayfanın sağ üst ve alt köşelerinde yeşil renk "yeni konu" butonu çıkar ona tıklayarak konu açarsın.

Hayvanın türüne göre kum farklılık gösterir. Hayvan res mi; yellow belly mi; soft shell mi; çizgili mi; benekli mi ?

Onuda bilmiyorum yani araştırdım ama emin değilim daha hiç veterinere götürmedim birkaç gündür bende arkadaşım bakamayacağı için bana verdi hastalansın ya da başına bir şey gelsin istemiyorum çünkü çok sevdim.. Şu an benim kullandığım kum herhangi bir kaplumbağa için zararlı mı?

Res, yellow belly, cumberland için 0.5-1 mm aralığında silis kum kullanılır. Bu hayvanlar kum yer.

Softshell'in kabuğu yumuşaktır. Kendini kuma gömer ama bu kum kabuğu çizer.

Çizgili dere kaplumbağası için 3 mm'lik dere kumu kullanılır.

Elindeki kum iri olmakla birlikte içinde istiridye kabuğu kırığı mevcut. Bunların ayrışması lazım tabi hayvan çizgili dere kaplumbağası ise.

Kulak bölgesinde kırmızılık varsa hayvan restir. Yatay sarı çizgi varsa yellow belly. Dikleme hemen göz arkasında kalın sarı çizgi varsa cumberland'dir.

üstünden bir resmini at. Ne olduğuna bakalım.

Cvp: RE: Kaplumbağa için kum seçimi

cem' Alıntı:
Res, yellow belly, cumberland için 0.5-1 mm aralığında silis kum kullanılır. Bu hayvanlar kum yer.

Softshell'in kabuğu yumuşaktır. Kendini kuma gömer ama bu kum kabuğu çizer.

Çizgili dere kaplumbağası için 3 mm'lik dere kumu kullanılır.

Elindeki kum iri olmakla birlikte içinde istiridye kabuğu kırığı mevcut. Bunların ayrışması lazım tabi hayvan çizgili dere kaplumbağası ise.

Kulak bölgesinde kırmızılık varsa hayvan restir. Yatay sarı çizgi varsa yellow belly. Dikleme hemen göz arkasında kalın sarı çizgi varsa cumberland'dir.

üstünden bir resmini at. Ne olduğuna bakalım.
Tuğrulgül bu.. Şimdi her durumdada bu kum olmuyor mu?

Bu Tuğrulgül bir arkadaşımındı ama bakamayacağı için bana verdi böyle oluncada hazırlıksız oldu. Daha önce balık beslediğimiz çok küçük bir akvaryum vardı 50ye 19.5 ölçülerinde derinlik 31.5 bunda yaşatmaya çalışıyorum o kumdan tepecik yaptım kenara yığıp ama hiç çıkmıyor. Ailem desteklemediği içinde beslememi kendim üstlendim bakımını ve yaşım küçük bir işim de yok dolayısıyla aydınlatma pahallı olduğu için öncelikli olanı almam gerek karadeniz bölgesinde yaşıyorum hem soğuk oluyor hemde güneş sıkıntısı ilk uv lambası mı almalıyım ısıtıcı mı bilmiyorum. Kabuğu sertti ama kuyruk üstü yumuşamış hepmi böyleydi sonradan mı böyle oldu bilmiyorum

Hayvan yellow belly slider. Res ile yaşam ortamı aynıdır. Bu kum olmaz. Silis kum alacaksın. Tercihen vitasand marka sarı silis. Hayvan eşelenip vakit geçirir. Bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar. Altbağadaki eski plakaları sürtünüp atar. Hazımsızlık çektiğinde kum yer. Yediği kum ile parçalanmamış yemleri midesinde parçalar. Bağırsaklarında parazit varsa atar. Kabızlığı önler. Anüs bölgesini sürterek o bölgedeki parazit, bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulur. Kabız ise o bölgeyi sürterek dışkılamayı kolaylaştırır.

Cvp: Kaplumbağa için kum seçimi

Tuğrulgül ile birlikte verilen yem dışında hiç bir şey vermedim daha pets family diye bir marka stick yem bir senede ne kadar buyuyorlar bu akvaryumu ne kadar kullanabilirim? Suyunu çok fazla koymuyorum çünkü dinlenmek için çıkmıyor kuma boğulur diye korkuyorum kabugunu örtüyor ama boynunu yılan gibi uzatınca çıkıyor başı sudan. Birde bu vitamin eksikiginde felç oluyorlar diye okudum buradaydı sanırım yazı ona çok taktım dün akşam çapraz kol bacağını kabuğuna çekmiş diğer çaprazları uzatabildiğince uzatmış kalbime iniyordu felç geçirdi sandım uyuyormuş sadece nasıl anlarız vitamin eksikliğini

cem' Alıntı:
Hayvan yellow belly slider. Res ile yaşam ortamı aynıdır. Bu kum olmaz. Silis kum alacaksın. Tercihen vitasand marka sarı silis. Hayvan eşelenip vakit geçirir. Bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar. Altbağadaki eski plakaları sürtünüp atar. Hazımsızlık çektiğinde kum yer. Yediği kum ile parçalanmamış yemleri midesinde parçalar. Bağırsaklarında parazit varsa atar. Kabızlığı önler. Anüs bölgesini sürterek o bölgedeki parazit, bakteriyel enfeksiyonlardan kurtulur. Kabız ise o bölgeyi sürterek dışkılamayı kolaylaştırır.

Hangi yemi kullanayım peki? Bu da balık haşlanmış tavuk yiyor mu? Güneşlendirme meselesi var birde arada cam olmadan diyorlar ama hava çarpıyorda diyorlar burada rüzgarsız hava yok nasıl güneşlendireceğim ben bunu hasta etmeden

Birde ne kadar süre su dışında kalabilir? Ortamı temizledikten sonra gezinmekten keyif alır mı

Sera raffy p ve raffy I alacaksın. 6 cm kabuk boyuna kadar bunlar yeterli. Yem harici birşey verme bunlar yemden uzaklaştırır. Raffy P'deki kırmızılar mineral yemdir. Vitaminler kalsiyum ve mineraller içerir. Bunları ayırıp haftada iki öğün vereceksin. Bu yeterli gelir. Felç olma B vitamini eksikliğine bağlı oluşur. Sinir sistemini etkiler. Bu düzgün gıda almayan nadir hayvanda görülür. Her yemde her vitamin eser miktarda da olsa bulunur. Vitamin ve mineralin azlığı kadar çok alınması da zarar verir.

Kaplumbağalar o şekilde uyur. Bu şekilde dengeyi de sağlar. Hatta su ortasında arka ayağının tek tırnağı ile dahi tutunup sabit durabilirler.

Hayvan hastalanırsa boy uzaması durur. Sağlıklı ise ayda ortalama yarım ila 1 cm uzama normaldir. Tabi yeterince yüzebileceği alan sağlıklı büyümesi için gerekli suyu yükselt. Balık gibi yüzerler. Boğulmaz korkma. Nefes tutabilirler. Büyüdükçe akciğer kapasiteleri yükselir. 15 cm kabuk boyunu geçtikten sonra nefes almadan sabaha kadar tabanda uyuyabilirler. Derin su akciğerlerin gelişimini boyca uzunluk yüzerek sağlıklı büyümelerini sağlar.

Kuru alan ısıtma lambası ve ısıtıcı en başta olması gerekenler sonrada iç filtre. Hayvanın yorulduğunda su yüzeyine yakın bir tünek iyi olur. Yada su yüzeyine yakın ipek yapraklı bitki.

Hayvanı güneşlendirmeye gerek yok. Isıtma lambası yeterli. 8 cm kabuk boyu civarına kadar hayvan titiz bakılmalı. Bu dönem hastalık kapma açısından risklidir. Aydınlatma bölümü öne çıkan konularda detaylı bilgi mevcut.

Hayvana genel akvaryum temizliği ve sağlık kontrolü hariç dokunmuyoruz. Sürekli akvaryumda duracak. Akvaryum temizliğinde kimyasal değmemiş bir kaba akvaryumdaki sudan koyup hayvanı buraya alıyoruz temizlik bitince emsal sıcaklıkta su koyuyoruz. Kışın ısıtıcıyı da çalıştırıp uygun ısıya getirip hayvanı öyle akvaryuma alıyoruz. Sera yada jbl marka cam iç derecede al.

Evet kum bu. 0.7 mm'lik. Bunun 800 gramlık poşetleri de satılıyor. Juenpetmarkette var. Bu sitede malzeme yelpazesi geniş velakin ücretsiz kargo limiti 150 tl. Akvaryum malzemelerinde balık bölümü ve kaplumbağa bölümlerine bakabilirsin. Bu miktarı illaki aşıyorsun.

Son olarak bu hayvanlar salmonella taşır. Gerek hayvan gerek akvaryumla ilgili işlemlerden sonra elini bol sabunla yıka.

Şimdi suyunu kaç cm koymalıyım o zaman?

Birde dediğim gibi her şeyini şimdi alamam öncelikli olan ısıtma lambası mı uv lambası mı yoksa ısıtıcı mı

Hayvan dik durduğunda boyunun 1.5 katı kadar ayaklar yerden kesilsin. Yorulduğunda tutunacağı yer olsun.

Uv için henüz erken. 8 cm kabuk boyu civarına geldiğinde olabilir.

Şu aşamada ısıtma lambası ilk olacak. Eylül 15 itibariyle havalar soğuyacağı için ısıtmada lazım olacak. O akvaryuma 50 W yeterli olur. Ama ileriye dönük 100 W daha iyi olur. Hesaplıya gelirsek camda atman BT olanı tam batıyor ama piyasada kalmadı zor bulunur. AT olanlar batmıyor. Çelik ısıtıcılarda kırılma derdi olmaz. Bunda ribao, roxin markalardan birini alabilirsin. Yalnız iç derecede muhakkak al. Çelikler geç ısınıp geç soğur. Ayarlarken doğru neticeyi ısıtıcı değil derece verir. Ona göre ısıtıcıyı kalibre edersin. Bazı ısıtıcılar ise üretim hatalı kalibrasyon hatalı çıkabiliyor. Olduğunda fazla yada az ısıtabilir. Tabi bunda su hacmine göre güçlü ısıtıcı olmasınında etkisi var. Derece ısıtıcıdan uzak ön köşede olacak.

Geri