Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa ile Oscar (Astronot) Balığı Sorunu

AEK

Bordo Bereli
Merhaba arkadaşlar,
Dün dalgıç floresanlardan alırken çok güzel oscar yavruları gördüm. Bu balıklar ile kaplumbağaların yaşayabileceğinden bahseden arkadaşlar olmuştu. Balıkların durduğu yerde 2 tane 5-5,5 cm boyda kaplumbağa vardı. Sorunsuz duruyorlardı.

mailto:/img825/5323/fotografpp.jpg

Bende bunlardan 1 tane 8 cm bir tanede 4 cm boyda yavru satın aldım. Eve geldiğimde ufak olanı 4-5 cm olanların yanına büyük olanıda 8-11 cm olanların yanına koydum. Elimde kepçelerle ne olacağını bekledim. Balıkları görünce her iki akvaryumdaki kaplumbağalar ilk başta kuyruklarını kıstırıp korkarak gezdiler. Büyük akvaryumdaki baskın erkek res bunu hiç yapmadı. Balığı gördüğü anda kovalamaya başladı. Ben kaplumbağamı ilk defa bu kadar hızlı yüzerken gördüm. Balık çok hızlı hareket ediyordu. Ancak ilk başta kuyruğunu kıstıran cumberlandda kovalamaya başladı. Balığın iki kaplumbağa ile baş edemeyeceği belliydi. Diğer res de bu ikisine katılınca balığı acil çıkarmam gerekti. Çünkü balık hiç duramıyordu. Biri kovalıyor, sonra öbürü başlıyor, sonra öbürü, hatta biri kovalarken başka yönlerden yada dinlenme sahpasının üzerindende hamle yaptılar. Bu arada bu anlattıklarım çok uzun sürmedi. Kovalamaca ve avlanma seyri için değil, belki sadece hayvanı ilk etapta yadırgayıp kabullenirler diye düşünerek birkaç dk bekledim.
Büyük oscarı sorunsuzca çıkartıp bir yere aldım. Ufaklar nasılsa yavru iken alışır diyordukya, helede tek değilse. Benim iki yavrudan bırakın sadece afacan olanı çekimser olanı dahi balığı kovalmaktan, hamle yapmaktan bıkmadılar. Bu balığıda sorun olmadan çıkartıp her ikisini de aldığım yemlerle birlikte tekrar geri götürdüm.
Kaplumbağalarla balık beslenemeyeceği böylece belli oldu. Nasıl bir şansım varsa bendeki yavrular dahi çok vahşi.
Bir ara karantina akvaryumuna koyup bakayım sonrada bunlara bir yer yapayım diye aklımdan geçirdim ama evde bu kadar akvaryum gerçekten fazla. Artık bu güzel balıklar sadece hayallerimde kaldı. Belki yavrular büyüyünce yerleri boşalırsa...

mailto:/img826/8725/tiger20oscar2029.jpg
albinok.jpg

Cvp: Kaplumbağa ile Oscar (Astronot) Balığı Sorunu

aynı balıktan kaplumbağa sevdasına başlamadan önce var dı bu balık çok büyüyor benim ölen en son 30 cm boyundaydı eyer okadar büyürse kaplumbağaya zarar vere bilir galiba

Benim akvaryum boyutunda sorunum yok ama kaplumbağalarla beslenmeyeceği belli oldu. Bu balık diğer sert balıklarla da anlaşabiliyor, kaplumbağalarlada. Ancak sorun kaplumbağanın balıklarla anlaşamaması malesef.

kalsalardı iki tarafta hem huzursuz olacak hem de birbirlerine zarar verme ihtimalleri olacaktı bence en iyisini yapmışsınız

Yerinde bir karar olmuş Emre Bey :) Ayrıca astronot balıkları tek balık için minimum 200 litre su ihtiyacı istiyor. Ve olgun bir astronot en az kaplumbağa kadar pislik bırakabiliyor. Ama gel gelelim çok akıllılar. Sanki akvaryumda köpek besliyorsunuz :)

soner emrenin akvaryumu 800 lt o açıdan sorunu yok.:smile:

kaplumbağalar ilk küçük halindeyken olsaydı. uyum sağlama olanağı olurdu belki. sürekli kendi başlarına yaşadıkları için şu anda akvaryuma ne girse yemek olarak algılıyorlar. yalnız kaplumbağaya ne diyeceksin. o kadar büyük hayvanı gözüne nasıl kestiriyorsa. bunlara 40 cm'lik yayın alacaksın kuru alandan inmeyecekler.:haha:

Oscarları, bırakın başka balıklarla, kendi cinsleriyle dahi beslemek uygun değil, zaten genelde 6-7 tane oscar küçükken alınır, eş tutana kadar eleme yapılarak en son 2 tanesi tankta bırakılır, ama ne kadar agresif bir balık olsa da kaplumbağaya karşı şansı yok, agresif bir kaplumbağa eziyet eder hayvana. Kaplumbağadan daha hızlı balıklar belki kaçabilir ama bu balığın bir özelliği var, o da stres gördüğü zaman bayılması, çok zorlarsanız 10-15 dakika boyunca tabana yatar hareketsiz şekilde, o zaman aralığında kaplumbağa yerse yer. Büyük Oscarları da küçük kaplumbağanın yanına koyarsanız kapluşun kuyruğu ve ayakları bir süre sonra gidecektir çünkü bu balıkların dişleri var, piranha gibi dışa dönük değil, içe dönük bir şekilde boğazında yer alıyor, yer yani küçük kapluşu bildiğin.

cem' Alıntı:
soner emrenin akvaryumu 800 lt o açıdan sorunu yok.:smile:

kaplumbağalar ilk küçük halindeyken olsaydı. uyum sağlama olanağı olurdu belki. sürekli kendi başlarına yaşadıkları için şu anda akvaryuma ne girse yemek olarak algılıyorlar. yalnız kaplumbağaya ne diyeceksin. o kadar büyük hayvanı gözüne nasıl kestiriyorsa. bunlara 40 cm'lik yayın alacaksın kuru alandan inmeyecekler.:haha:

Yayın tek lokmada yutar vallahi :)

:)
Cem bey bende 3 ay 2 adet zebra ciklet ve çöpçü ile yaşattım ama 3 hafta önce eşim eve geldiğinde zebranın birinin iskeleti ile karşılaşmıştı
Bazen bebeklikten itibaren beraber büyümeleri fayda etmiyor,doğa kanunu uygulatıyor çünkü aklıyla değil içgüdüleriyle hareket ediyorlar
Ben kaplumbağa+balık formatını uygulayan ve başarısız olan biri olarak doğru bulmuyorum ve tavsiye etmiyorum.

Cem, daha 4-5 cm olan yavrular rahat vermedi. Zaten oscarlar yavruydu ama malesef bendeki hayvanlar beni çok iyi uyardı. Diğerleri aslında çizgili ile dakalarak biraz belli etmişti ama kontrol etmek istedim olabilme durumunu.

Evet sefa dişleri var bunların. Zaten Payara, GATF, Arowana gibi balıklarla yışıyabiliyor. Kaplumbağayada ondan çok büyük değilse dalaşmaz, ama malesef kaplumbağa ile balık olmayacağı belli oldu. Daha öncede kedi balığı düşünmüştüm. Vanilya video göndermişti. Kesin caydım artık buhayvanlara bir arada bakma durumundan. Çok istersem kurarım bir akvaryum olur biter.

Ama esas ilginci cumberlanddı. Hayvan önce kuyruğu kısıp gezdi. Baktı benim baskın RES kovalıyor hemen oda toparladı kendini koştu peşinden.

Bu arada arkadaşlar, bu kovalama anlarını dahi video ile kaydetmedimki amacımın avlanma seyri olmadığı anlaşılsın diye.

Cem ben Emre'nin akvaryumunu biliyorum. Hatta nasıl imrenerek baktığımı da anlatamam :) Benim lafım Emre'nin "Bir ara karantina akvaryumuna koyup bakayım sonrada bunlara bir yer yapayım diye aklımdan geçirdim ama evde bu kadar akvaryum gerçekten fazla. Artık bu güzel balıklar sadece hayallerimde kaldı. Belki yavrular büyüyünce..." lafından dolayıydı. Yani ciddi ciddi tam takım ve yüksek kapasiteli bir astronot akvaryum isteyecekti :)

Teşekkürler Soner. Düşüncelerin ve uyarın benim için önemli.
Zaten balıklar bende kalmış olsaydı 41 lt lik karantina akvaryumumda en fazla bir hafta geçirir haftaya tam teşekküllü yerlerine geçerlerdi. Zaten bu bana yer anlamında zorluk getireceği için vazgeçtim. Benim ilk res lerin gelişini bilsen tam çılgınlıktı. Fanusta eve geldiler. Hafta içi iki gün dayanamadım o hallerine, üçüncü akşam gittim avm ye 96 lt akvaryumu en iyi ekipmanlarıyla kurdum.

Olsaydı görsellik açısındanda süper olurdu

AEK' Alıntı:
Evet sefa dişleri var bunların. Zaten Payara, GATF, Arowana gibi balıklarla yışıyabiliyor. Kaplumbağayada ondan çok büyük değilse dalaşmaz, ama malesef kaplumbağa ile balık olmayacağı belli oldu. Daha öncede kedi balığı düşünmüştüm. Vanilya video göndermişti. Kesin caydım artık buhayvanlara bir arada bakma durumundan. Çok istersem kurarım bir akvaryum olur biter.

Abi saydığın balıkların tek beslenmesi çok daha uygundur, hatta tek cins değil mümkünse 1 tankta 1 adet olarak beslenmeliler. Ayrıca oscarların boyu ne olursa olsun kaplumbağaya saldırıyorlar, sadece pek zarar veremiyorlar o kadar. Ayrıca Astronot bakmanın zevkini kesinlikle tatmanı isterim, harika canlılar, bayılacağından eminim :)

Zaten demin saydıklarımdan payara ve gatf ülkemize gelmiyor. Yoksa payara mükemmel balık. Birtek kırmızı kuyruklu kedi balığı görmüştüm. Oda dip balığı. Birgün astronot beslerim sanırım. Çok güzel bir canlı.

Cvp: RE: Kaplumbağa ile Oscar (Astronot) Balığı Sorunu

AEK' Alıntı:
Zaten demin saydıklarımdan payara ve gatf ülkemize gelmiyor. Yoksa payara mükemmel balık. Birtek kırmızı kuyruklu kedi balığı görmüştüm. Oda dip balığı. Birgün astronot beslerim sanırım. Çok güzel bir canlı.

Türkiye'de bakılan payara var ama sahipleri satmaz büyük ihtimalle.

Geri