Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagada Yanak Sismesi var acil !

OYBOO

Bronz 4 Üye
Merhaba Sukaplumbasi ekibi ve bana çok çok yardımı dokunan Cem abi. Kardeşimin kaplumbağasının yanağı şişti 4 gündür o şekilde ilk başta aldırış etmedik ama biraz daha büyüdü bende araştırdım ve orta kulak iltihabi olabilecegini fark ettim. Annemr veterinere götürelim diye sorduğumda Hayır dedi ve annem zaten böyle bişeye para harcamaz cahile laf anlatilmiyor. Babam zaten izin verme ihtimali 0 anneminde  0.01 belki o da. Kendi kendine vitamin versem vb 1 ay 2 ay sonra ne kadar geçer veya geçmese ölme riski varmi ? Cevaplarsaniz mutlu olurum

Hayvan kulak enfeksiyonu geçiriyor. Ortamın kirliliğine bağlı oluşur. Temizliğini koruyacak şekilde su değişimleri yapıp akvaryumu temiz tutun.

Eczaneden genta damla alın. Metilen mavisi var ?

Kabuk boyu ve su hacmi nedir ?

Şişe erken müdahale etseydik çabuk iyileşirdi. Tahmin ettiğim gibi ise yani şişlik içinde iltihap gözüküyorsa 1-2 ayı bulabilir.

Cvp: RE: Kaplumbagada Yanak Sismesi var acil !

cem' Alıntı:
Hayvan kulak enfeksiyonu geçiriyor. Ortamın kirliliğine bağlı oluşur. Temizliğini koruyacak şekilde su değişimleri yapıp akvaryumu temiz tutun.

Eczaneden genta damla alın. Metilen mavisi var ?

Kabuk boyu ve su hacmi nedir ?  

Şişe erken müdahale etseydik çabuk iyileşirdi. Tahmin ettiğim gibi ise yani şişlik içinde iltihap gözüküyorsa 1-2 ayı bulabilir.

Kabuk boyu 5 cm şu hacmini bilmiyorum fakat çok yüksek değil zaten Akvaryumda değil plastik pazar kabinda bakıyoruz. Ama buyuk yani küçük diil öyle. Genta damla alırsak onu yemine kâtip mi vereceğim. Veya nasıl vereceğim o gentayi kaplumbagaya?  Birde eğer damla felan hicbisey alamassak kendi kendine geçermi? ???

Birde cem abi suyun içinde benim de kapluşum var ona bu iltihap bulasirmi onun kabuk boyu 7.5cm

Bu bulaşıcı değil kirden dolayı oluşan zararlı bakteriler yüzünden oluşur. Dışarı çıkarma yada suyun kirli olması yüzünden.

Kendi kendine geçmez. İlerleyen aşamada daha da büyürse cerrahi müdahale gerektirir. Yapılmaz ise beyne sıçrayan iltihap öldürür.

Genta damla pahalı birşey değil. 10 lirayı geçmez. Eczaneden alıp sabah akşam üçer damla yemine damlatıp ilk yem olarak ver. Elden ağzına uzatırsan daha iyi mümkün olduğunca suya temas etmesin. Her iki kulağa da 10-15 saniye arayla ikişer damla damlat. Gözlerine de damlatabilirsin. İç kanallardan gider.

Isıtıcı lamba mutlaka olmalı.

Cvp: Kaplumbagada Yanak Sismesi var acil !

Cem abi annem izin vermiyor başka hiçkimse izin vermez dedeme,teyzeme felan sordum annen izin vermiyorsa alamassin diyor. Param da yok ölecek o zaman değil mi :(( Kendi kendine 1 2 ayda geçmesi ihtimali hiç mi yok

İnanmiyacaksin ama amcamın sanayisinde 3 saat çalıştım 20tl aldım koşarak eczaneye ve genta damla aldım :) Şimdi ne yapayım şişlik biraz daha büyüdü çok az daha. Anladigim şu ; sabah akşam ilk yemine 3 damla damlatıp vermek. Ve günde 1 kere 2 kulağına da 15 sn ara ile damlatma doğruysa söyle cem abi bende uygulayayim. Bu arada hakkın ödenmez senin suan gerçekten mutlu oldum yani :)) 1 yıldır bu ufakliklara senin sayende elimden geleni en iyisini uyguluyorum

Kulaklara da iki defa yapacaksın sabah akşam.

İlacın nesine izin vermiyor onu anlamadım. Pahalı birşey de değil halbuki.

Tamam ilkini yaptım fakat bir sorun var. Yem olarak yemedi yani o yemi yemedi. Bende ağzına 4 damla damlattim emdi. Kulaklarına da 2 ser defa damlattim. Bunu ne kadar uygulamaliyim abi ?

Not: Annemde en ufak hayvan sevgisi dahi yok çok zittiz kendisiyle zaten bu konuda hep tartışırım.

cem' Alıntı:
Kulaklara da iki defa yapacaksın sabah akşam.

İlacın nesine izin vermiyor onu anlamadım. Pahalı birşey de değil halbuki.

Birde abi ben 1 hafta önce diğer yem tükeniyor diye Akua Gammarus diye bir yem aldım fiyati 8 tl ve Yemlerin boyutu 0.5 cm. Küçük bir yem. O yemden atıyorum fakat yemiyorlar. Raffy P ve JBL gammarusu iştahla yiyorlardı

Dediğin yemi bilmiyorum. Tarihi geçmiş yada sıcaktan bozulmuşta olabilir.

Ağzına damlatman daha iyi. Daha çabuk etki eder. Şişlik bitene kadar devam edeceksin ilaca. Bitince yeni alıp devam edeceksin.

Çok teşekkür ederim cem abi. Bunu ne kadar uygulayacağım ? Bir de tamam biraz acıkmalarini bekledim ve verdim yediler hapur hupur çok şükür :)
Bir de bunu uyguladığımız takdirde ölme riski varmi ? Gerçekten onları çok seviyorum 1 yıldır bizimleler ve ailemden sayıyorum her türlü imkanı sağlamaya çalışıyorum :)

Tedaviye başladık artık ölme riski yok. Zaman içinde ufalıp kaybolacak. İltihap azalarak sarımsı renk kaybolacak şiş inecek.

Şişlik inip düzelince bir resim atarsın bakarız.

Çok çok teşekkür ederim Cem abi hakkın ödenmez cidden :) Birde Bu işlemleri uyguladıkları sonra ben 3 dakika bizim eski olum kabinda kuru şekilde bekletiyorum bu daha iyi olur değil mu ?

Evet. Yoksa ilaç kulağa girmeden suya gider. Bekletmeyi en azından 5-6 dakika yap.

Esas seni yaptıkların önemli kendi alınterinle kazandığın para ve emekle ile hayvana bakıyorsun; seninle gurur duydum.

Ben naçizhane tavsiye veriyorum. Emek sende her hayvan sağlığına kavuşunca bende mutlu oluyorum.

Geri