Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Midyenin faydaları

dbasol

Gümüş 3 Üye
Arkadaşlar bir kez daha midyenin faydasını görünce sizlerle paylaşmak istedim.

Forumda midyenin yararları ile ilgili pek çok yazı var. Ancak tek bir midye dahi ciddi anlamda suyu sanki aktif karbon varmış gibi cam gibi yapıyor. Ek olarak pek çok kişinin şikayetçi olduğu su üstündeki yağlı tabaka da ortaya çıkmıyor. 20 derece üstündeki sularda ömrü birkaç ay ancak sizlere tavsiyem mutlaka bir veya iki midye bulundurmanız. Kaplumbağaların bugüne kadar bir zararları olduğunu da görmedim midyelere. Kendi hallerinde ara sıra geziniyorlar sadece akvaryumda, güzel yer bulunca da kıçlarını kaldırıp takılıyorlar suyu süzerek.

Cvp: Midyenin faydaları

İlginç. Aslında kaplumbağayla beraber bir midye olsaydı daha iyi olurdu ama madem 2ay yaşayıp ölecekler eziyet gibi olur midyeler için.

Balık akvaryumumda 2 tane var, temizlik için son derece kullanışlı. Ayrıca çok yavaş hareket etmelerine rağmen 1 haftada birkaç cm mesafe alabiliyorlar; incelemesi eğlenceli :) Ama sıcak suya pek gelemiyorlar. Bu yüzden nasıl ölüm fanusunda kaplumbağa beslemek eziyet olacaksa, kaplumbağa paludaryumlarında yaşatmak midyeler için eziyet olacaktır.

hadi ya :) iyiymiş. ama midyeyide düşünmek lazım :)

Bencede su ısısına dayanmayan canlıyı kaplumbağa akvaryumuna sokmamalı.

Bende minare salyangozları var. İlk 7-8 tanesi geldiklerinde kırmızı yanakların yanına koydum, yakaladıklarını yediler. Bu sebeple kalanları çizgili kaplumbağa akvaryumuna koydum. O yemediği için çoğaldılar. Geceleri çıkıp silis kumda geziniyorlar. Gündüz zaten kum altındalar. Saymadım ama yaklaşık 40-50 tane olduklarını düşünüyorum. Hatta geçen dış filtre temizliğinde içinden bile çıktı. Yavrulardan bazıları o kadar yolu gitmiş. Acaba sayının çoğalmasının bir zararı var mı diye düşünmüyor değilim.

canlı midyeyi nerden bulacaz

Bende 5 tane tatlı su midyesi var, yakın zamanda 10-15 tane daha alacağım, 1 midye 30 litrelik suyu filtre edebiliyor, ayrıca hızları haftada 1 cm falan değil, başına geçip uzun süre izlerseniz beyaz bir kısmın(ayakları) kabuktan çıktığını ve beklenenden hızlı bir şekilde hareket ettiklerini görebilirsiniz(salyangoz hızında), müthiş canlılar...

ben midyelerimi buradan almıştım, bitkilerini önermiyorum, çoğu çürük çıktı, ama gönderdikleri midyeler sağlam:

http://www.canlipetshop.com/

dış filtre bunların yiyeceği şeyleri süzmüyor mu ? bana dış filtreden ziyade iç filtre için uygun geldi.

Beslenebileceği en uygun yeri bulasaya kadar gezer o zaten. Dev tatlı su midyeleri var elden büyük. Ama bunlar 28 dereceye dayanıklı değiller. Cüce midyeler var asya tatlı su midyesi de diyorlar sanırım onlar daha dayanıklıydı öyle okumuştum.
mailto:/evcil-hayvan-petshop/tatlisu-asya-midyesi-1-adet-dogal-su-filtresi-79962777
mailto:/evcil-hayvan-petshop/tatlisu-akvaryum-midyesi-xxl-14-15-cm-79677655

Ama ben çok fazla yaşayacaklarını düşünmediğimden almadım.

Genelde filtrenin emiş yaptığı borunun dibinde ve karanlık yerlerde duruyorlar. Ayrıca tahmin ettiğinizden daha hızlı canlılar, yer değiştirirken yakalarsanız şaşırtıcı hızla yürüdüğünü göreceksiniz.

Bence de sıcak suda bakmak olumlu değil, ancak su üstündeki tabaka olsun, hafif bulanıklık olsun midyeler sayesinde kayboluyor. Üstelik kaplumbağa ile bakılacak tek canlı da midye sanırım:)

deniz istiridyerinden bildiğim kadarıyla su içinde kabuklarını açıp kapayıp hareket ediyorlar.

Cem abi ben 3-4 yıl önce deniz gözlüklerimi takarak denizde yüzerken elimden daha büyük bir istiridye gördüm sanırım oda beni gördü kendini kabuğu tamamen kapalıyken kumun içine hızlıca gömdü.

AEK' Alıntı:
Bencede su ısısına dayanmayan canlıyı kaplumbağa akvaryumuna sokmamalı.

Bende minare salyangozları var. İlk 7-8 tanesi geldiklerinde kırmızı yanakların yanına koydum, yakaladıklarını yediler. Bu sebeple kalanları çizgili kaplumbağa akvaryumuna koydum. O yemediği için çoğaldılar. Geceleri çıkıp silis kumda geziniyorlar. Gündüz zaten kum altındalar. Saymadım ama yaklaşık 40-50 tane olduklarını düşünüyorum. Hatta geçen dış filtre temizliğinde içinden bile çıktı. Yavrulardan bazıları o kadar yolu gitmiş. Acaba sayının çoğalmasının bir zararı var mı diye düşünmüyor değilim.

Dış filtreleri çok seviyorlar ve üremek için kullanıyorlar :) Ayrıca sayının çoğalmasında görüntü kirliliği haricinde hiç sorun yok. Aksine akvaryum temizliğine de hatrısayılır katkıları vardır :)

Minareleri çok seviyorum ama tek korkum kaplumbağaların yemeye çalışırken boğazlarına takılmaları veya sindirememeleri.

Tahminimce sorun olacağını sanmıyorum ama bu konuda deneyimim yok. O yüzden ne yorum yapsam yanlış olur :)

peki midyeyi beslemek için özel olarak almamız gereken birşey varmı ?

Midyeler genelde yaş maya ile beslenir.

Ben pisliklerle besleniyorlar diye biliyorum. Yani sonuçda filtrasyon canlısı kaplumbağanız dışkılarını yiyecektir ama sıvısı filan o şekilde besleniyor sanırım. Benim ufaklık büyüdükçe akvaryum ısısını düşürücem en son 22-24 derece olunca belki alabilirim.

Pardon tahminimce yorum yapdım :D sudaki organik besinleri emerek kendi ihtiyaçlarını gideriyorlarmış. midyelerde aşırı pis sularda yaşayamıyorlarmış. Bazı midyeler içine kum kaçınca bunu 5-10yıl sedef benzeri maddelerle kaplayıp inciye dönüştürüyormuş. Ama biz okadar yaşatamayacağımıza göre :)

özel birşey gerekmiyorsa 1 tane almakda zarar yok bence :)

Tavsiyem hiç alma. İyi bir empati yapmak gerekirse nasıl bir insanı sürekli olarak gölgesiz 45-50derece bir yerde yaşatmak varsa aynısıda tatlı su midyelerini 28 derecede yaşatmakla eşdeğer sayılır. 45-50 derecelik yerde oksijenin olacak yemek yiyeceksin ama çok sıcak olacak ölmek isteyeceksin, ölemeyeceksin midye içinde aynısı geçerli. Umarım iyi bir empati yapmışımdır.

Geri