Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

öldü mü kış uykusunda mı?

üçsilahşörler

Yeni Üye
arkadslar caresızlıkten aranırken sıteyı buldum uye oldum hemen.uc tane kırmızı yanaklı su kaplumbagam var ve malesef cok yenı bı kaplus bakıcısı olarak onları plastık havuzlarnda bakıyorum gercı dört bes ayı da gectık her yönden cok ıyılerdı saglık hareketlılık elden yeme oyunları tırmanmaları vesaıre..
yalnız bu gece de dahıl yaklasık uc gun olacak uc kaplmbagamdan bırı en kucuk olanı hareketsız tas gıbı..gözler acık donuk bır bakısta sabıt kalmıs..hıcbır hareket refleks yok..ılk basta uyuyor sandım hafıfce durttum uyandrmaya calstm ama hıc tepkı vermedı sonra kendımı yaptı bana mı öyle geldı bılemıyorm cok mılımetrık bellı belırsz sankı ayagı ben dokunnca gerı cekılme hareketı gıbı oynadı sankı..ama ondan sonra gene tık yok..acaba dedım kıs uykusu mu su soguk mu geldı hasta mı gunese koydum ısınsın dıye yıne degısım yok dıger ıkısı ıyı sudan olsa hepsı etkılenır dıye dusundum sureklı tepkı vermesı ıcın ugrastm ama sankı kucuk bır hykel gıbı hıc hayat belırtısı yok malesef..bır de bogazlarnda nefes alıpverırken sısen kesecıkte hıc hareket yok yanı solunum da yok..ama kıs uykusuyla ılglı de garıp garıp seyler okudum duydum gömucem gömemıyorm dıgerlenden ayırdım mıkrop kaparlar dıye suyu degstrıyorm ılık su koyuyorm ama hala aynı ve sankı artk ayakları daha cansız lastık gıbı..yanı bıze kalsa ölmüs gıbı ama o kadar cok sey okudum kı aklım karstı bı turlu elım gıtmıyor gömmeye..ama kıs uykusunda olsa solunm belrtısı olmz mı ya da gözu kapalı olurdu en azndan bu böyle bos bos sabıt donuk tas gıbı...ya ben ne yapmaylm smdı uc gun oldu aynı bu hayvancagız..kucuk bır bıblodan farksız..
bır de yasadgm yer akdenzde burada havalar hala bahar yanı sıcaklık dusmesı ya da soguma da söz konusu degıl..fıkır ve tavsyelernızı beklıyorm..caresızım..

RE: acil yardım!!! öldü mü kış uykusunda mı?

kış uykusuna yatmıştır.sakın gömme.bekle ve ısıtıcı kullan.

3 gündür aynıysa bi süre sonra koku verecektir arkadasım ölmüşse. gözler donuk tepkisizse büyük ihtimal ölmüştür malesef ki

Bak kardeşim kapluşun büyük ihtimal ölmüş ama ölmüşmü onun analizini yapalım;
1..Ölmüş ise gözleri ve ayakları şişkindir
2..kapluşun ölmedi ise onu eline al ve cok sıcak olmayan bir suda banyo yaptır bak bakalım hareket görcekmisin.
3..dediğin gibi kış uykusu olsa idi gözleri kapanmış bir sekilde olurdu ama sen açık diyosun...
4.bir bak bakalım derisinde bir beyazlık varmı,alt kabugundada pembeleşme...

bu dediklerimi denedikten sonra bi harekettlilik hissetmezsen tek diyecegim başın sagolsun :(
ama ki hissedersen bura bi resmini koy bi bakalım resimden de cok anlaşılmaz ama olsun ..

not:sitemizin kuralına göre acil kullşanmak yasak onu düzeltirseniz sevinirim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

ılık su banyosunu ve gunes banyosunu sık sık yapıyorm ama yıne bır degısım olmuyor koku konusunda ıse henuz öyle bir koku duymadım ama ılk gune göre ayaklar daha bı saldı kendnı dısarı dogru sarkık bır sekılde henuz barız bır renk degısmesı görunmuyor sadece kol ve ayaklarn vucuda bırlesme yerınde daha soluk daha ölgun bır renk farkettm bu curumeye baslamasna mı ısaret yoksa vucudun ıc bırlesme kısımlarnn asıl rengı mı bu anlayamadm ama dedgm gıbı gözler sabıt donuk agız kıtlenmıs bır halde su an ıcın gömemıyorm ben de zaten bıraz daha bekleyecegm sanırım umutla..
ama ölduyse de artk net bır sekılde anlsam cok ıyı olacak bu ıkılı stres adamı öldurur ya..
bu arada yenı uye oldugum ıcın kuralları pek bılemıyorm bıraz da caresızlkten acıl yazmstm kusura bakmyn arkdslar..

düzelltiğine göre sorun yok;)
buarda kapluşuna dediklerimi uyguladıgına göre kapluşun ölmüş başın sagolsun:(

Kaplumbağanızın kış uykusuna yattığınız sanıyorum.Hemen kaplumbağalarınızı bir paludaryuma geçirin.Plastik kapta (ölüm fanusu) kaplumbağa bakılmaz...Kaplumbağalarınıza 30-32 derecelik bir kuru alan , 28 derecelik su yani bir ısıtıcı , filtre ve çeşitli vitamin ve mineralli yemler almalısınız.Diğer kaplumbağalarınızı da kaybetmek istemiyorsanız hemen en yakın zamanda paludaryum , ısıtıcı , filtre ve yem almalısınız.Umarım ölmemiştir kaplumbağanız...

dun veterınere göturdum ılk o da kıs uykusu sandı ama kalp atıslarını dınleynce öldugu kesınlestı artık..ne yazık kı kaybettık kaplusumuzu..

Geçmiş olsun.Başın sağolsun...Diğerleri de ölmeden bir paludaryuma geçmeni öneriyorum...

Cvp: öldü mü kış uykusunda mı?

Başınız sağ olsun :(

Geri