Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Purigen Kullanımı Kaplumbağalar İçin Zararlı mıdır?

paXua

Yeni Üye
Balık tanklarında yaygın şekilde kullanılan Purigen malzemesinin, kaplumbağalar için zararlı olduğuna dair bilgiler ile karşılaştım. Filtreme eklemeyi düşündüm ancak tereddüt ediyorum bu yüzden.
Filtresinde tecrübe etmiş ya da edenler var mı acaba?

Seachem purigeni diyorsun sanırım. Ne zararı varmış açıklamışlar mı? Linki atar mısın bakayım.

Seachem phosguard fazla kullanıldığında zararlı onunla karıştırmış olmasınlar.

Cvp: RE: Purigen Kullanımı Kaplumbağalar İçin Zararlı mıdır?

cem' Alıntı:
Seachem purigeni diyorsun sanırım. Ne zararı varmış açıklamışlar mı? Linki atar mısın bakayım.

Seachem phosguard fazla kullanıldığında zararlı onunla karıştırmış olmasınlar.

Evet, Seachem Purigen. Akciğer solunumu yapmasından dolayı uzun vadede zararı olabilir görüşündeler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu carbonun ve zeolitin karışımının alternatifi gibi görünüyor. Yazılanlara bakarsak alma. Biraz araştırdım. Kimyasal özellikleri fazla olan yapay bir malzeme. Bunu filtrede en üste koyacaksınız deniliyor buna göre nitrifikasyon bakterilerini de öldürüyor. Yıkanarak kullanılabilir yazmış ama çamaşır suyunda bekletilip beyazlatılıyor ve durulanıp sonra su düzenleyici damlatılıp bir de onda bekletiliyor. Sonra tekrar kullanıyorsun. Çamaşır suyuna giriyor ne derece güvenli olduğu tartışılır.

Kaplumbağalarda balıklara göre yoğun kir olur bu da bu ürünün kısa sürede kirlenmesine neden olur. Yani 6 ay gibi bir ömür afaki olur.

Su berraklaştırmada jbl clearmec kullanırız. Kutuda çay poşeti kağıdında iki adet vardır. Kullanımda biri yeterli olur. 4'lü sepette üstten 2. sepetin altına yada 3.sepetin üstüne o sepette kullanılan malzeme ile birlikte elyaf arasına konularak kullanılır. Filtre torbasına gerek yoktur. Kağıdı suya tutup tozu gittikten sonra filtreye koyarız.

Seachem ürünleri genelde yoğun kimyasal içeriklidir. Phosguard da bile 250 litre su için bir çorba kaşığı kadar kullanıyordum fazlasının canlılar için zararlı olduğu yazıyordu prospektüste. Phosguard yosun ve alg için kullanılıyor. Ben phosguadı da öneriden çıkarayım. Bunun alternatifi ve güvenli olan jbl silicate ex.

Üzerinde diatomit yazan (diatomit içerikli) kedi kumu kullanabilirsin o da buna emsal özellikte ve zararlı değil, amonyak ve nitrat türevlerini emiyor. Killeşmiş yosun alg toprağı. Bu toprağı şarap ve şeker fabrikalarında da filtrasyonda kullanıyorlar. Yani kullanım alanı geniş. Zeolite alternatif olarak sump sistemlerde çok gittiği ve ucuz olduğu için bunu kullanıyorlar. Amonyak ve nitrat türevlerini çekmekle birlikte nitrifikasyon bakterileri içinde koloni ortamı da yapıyor.

Alırsan üzerinde diatomit yazmayan kum alma sakın. Diatomit olacak.

Ne için kullanacaktın?

cem' Alıntı:
Bu carbonun ve zeolitin karışımının alternatifi gibi görünüyor. Yazılanlara bakarsak alma. Biraz araştırdım. Kimyasal özellikleri fazla olan yapay bir malzeme. Bunu filtrede en üste koyacaksınız deniliyor buna göre nitrifikasyon bakterilerini de öldürüyor. Yıkanarak kullanılabilir yazmış ama çamaşır suyunda bekletilip beyazlatılıyor ve durulanıp sonra su düzenleyici damlatılıp bir de onda bekletiliyor. Sonra tekrar kullanıyorsun. Çamaşır suyuna giriyor ne derece güvenli olduğu tartışılır.

Kaplumbağalarda balıklara göre yoğun kir olur bu da bu ürünün kısa sürede kirlenmesine neden olur. Yani 6 ay gibi bir ömür afaki olur.

Su berraklaştırmada jbl clearmec kullanırız. Kutuda çay poşeti kağıdında iki adet vardır. Kullanımda biri yeterli olur. 4'lü sepette üstten 2. sepetin altına yada 3.sepetin üstüne o sepette kullanılan malzeme ile birlikte elyaf arasına konularak kullanılır. Filtre torbasına gerek yoktur. Kağıdı suya tutup tozu gittikten sonra filtreye koyarız.

Seachem ürünleri genelde yoğun kimyasal içeriklidir. Phosguard da bile 250 litre su için bir çorba kaşığı kadar kullanıyordum fazlasının canlılar için zararlı olduğu yazıyordu prospektüste. Phosguard yosun ve alg için kullanılıyor. Ben phosguadı da öneriden çıkarayım. Bunun alternatifi ve güvenli olan jbl silicate ex.

Üzerinde diatomit yazan (diatomit içerikli) kedi kumu kullanabilirsin o da buna emsal özellikte ve zararlı değil, amonyak ve nitrat türevlerini emiyor. Killeşmiş yosun alg toprağı. Bu toprağı şarap ve şeker fabrikalarında da filtrasyonda kullanıyorlar. Yani kullanım alanı geniş. Zeolite alternatif olarak sump sistemlerde çok gittiği ve ucuz olduğu için bunu kullanıyorlar. Amonyak ve nitrat türevlerini çekmekle birlikte nitrifikasyon bakterileri içinde koloni ortamı da yapıyor.

Alırsan üzerinde diatomit yazmayan kum alma sakın. Diatomit olacak.

Ne için kullanacaktın?

Bugun filtre temizliği yaptım ve Fx6 filtremin alt sepetine eklemeyi düşünüyordum, su berraklığına daha da katkı sağlamak için. Ama araştırınca uygun olmadığını gördüm ve konuyu bu platformda da tartışmak istedim.

Sepet dizilimim de şu şekilde idi:

1.sepet: Elyaf+ Fluval süngerleri
2.sepet: Sera Siporax + Zeolit
3.sepet: Eheim Substrat+ Sera top elyaflar+ fluval sünger 

1. Sepet ilk su girişiyse burada sadece sünger kullanma bu sepet dışkıyı karşılayan yerdir. Sadece sünger olursa dışkı süngeri doldurup su geçişini yavaşlatır. Elyafsa kesinlikle kullanılmaz. Bu daha sıkı olduğu için kir tıkar, su geçişini zorlar. Buraya ilk seramik koyarız. Seramik yoğun dışkıyı tutup suyu süzer üstüne konan sünger seramikten sıyrılan düşük oranlı kalıntıları tutar. Siporax seramiktir. Onu bu sepete al. Sepete yeterli gelmiyorsa bir kutu daha seramik al. Seramik iki çeşittir, biri gerçek seramiktir siporax ve tetra bu gruptandır. Birde sinterlenmiş camdan seramik var bu emici özellikli kirin bir kısmını emer, yıkanmayacak kadar fazla kirlendiğinde atar yenileriz. Fluval da bu gruptandır. Gerçek seramik elde yıkanmayacak kadar çok kirlenirse kaynatarak temizler, evladiyelik kullanırız.

Üstüne konulan süngerde boşluk olmayacak aynı zamanda süngeri sıkıp ezmeyecek ve üstteki sepeti tam oturtacak seviyede ayarlarsın. Bu sepet seramik üstü sünger olacak.

Orta sepet elyaf üstü zeolite istersen buna jbl clearmec'in bir poşetini zeolite üstüne koyarsın. Yosun alg varsa clearmec yerine jbl silicate ex'in yarısını filtre torbasına doldurup koyarsın. En üste elyaf olacak.

Su çıkış tarafı son sepete elyaf üstü substrat, substrat üstü ince elyaf üstüne carbon malzeme üstü elyaf. Eğer sepet fazla dolarsa iki malzeme arasına elyaf koyma.

Elyafta jbl symec biraz kalın lifli seranınki biraz ince liflidir. 250 yada 500 gramlık al, uygun ölçüde kesip koyarsın. Kenarlarda boşluk kalırsa elyaftan parça kesip doldurursun su kaçak yapıp malzemeyi es geçmesin.

Carbonda suyu berraklaştırır. Ağır metali çeker. Tüm biolojik canlılar ve substrattaki ölmüş nitrifikasyon bakterilerini tutar. Yalnız kömür bazlı olduğu için biraz pistir. Carbonu yeterince filtre torbasına doldurup torbayı iki el arasında ovup tozunu akıtırız. Kabası gidecek kadar yoksa siyahlık gitmez sonra sepete yerleştirip kurulumu yaptıktan sonra su çıkış hortumunu kovaya alıp ilk suyu hortumdaki su siyahlıktan berraklaşıncaya kadar boşaltırız. Sonra filtreyi durdurup su çıkışı akvaryuma yerleştirip çalıştırırız.

Elyafı ıslatıp kabarıklığını aldıktan sonra yerleştiriyoruz.

Silicate ex'te carbon gibi kahverengi su salar bununda kaba tozunu atar sepete koyarız. Fayda sağlayan bu kahverengi sudur. Akvaryuma girdiğinde yosun ve algin oluşmasını sağlayan fosfat ve silikatı elimine eder. Halihazırda olanlarında üzerini kaplayıp izole ederek üremesini durdurur. Özellikle filtre hortumları içinde birikenler izole edilir.

Diğer süngerleri yedekte tut sadece seramik üstü sünger olacak. Diğer sepetler altlı üstlü elyaf.

cem' Alıntı:
1. Sepet ilk su girişiyse burada sadece sünger kullanma bu sepet dışkıyı karşılayan yerdir. Sadece sünger olursa dışkı süngeri doldurup su geçişini yavaşlatır. Elyafsa kesinlikle kullanılmaz. Bu daha sıkı olduğu için kir tıkar, su geçişini zorlar. Buraya ilk seramik koyarız. Seramik yoğun dışkıyı tutup suyu süzer üstüne konan sünger seramikten sıyrılan düşük oranlı kalıntıları tutar. Siporax seramiktir. Onu bu sepete al. Sepete yeterli gelmiyorsa bir kutu daha seramik al. Seramik iki çeşittir, biri gerçek seramiktir siporax ve tetra bu gruptandır. Birde sinterlenmiş camdan seramik var bu emici özellikli kirin bir kısmını emer, yıkanmayacak kadar fazla kirlendiğinde atar yenileriz. Fluval da bu gruptandır. Gerçek seramik elde yıkanmayacak kadar çok kirlenirse kaynatarak temizler, evladiyelik kullanırız.

Üstüne konulan süngerde boşluk olmayacak aynı zamanda süngeri sıkıp ezmeyecek ve üstteki sepeti tam oturtacak seviyede ayarlarsın. Bu sepet seramik üstü sünger olacak.

Orta sepet elyaf üstü zeolite istersen buna jbl clearmec'in bir poşetini zeolite üstüne koyarsın. Yosun alg varsa clearmec yerine jbl silicate ex'in yarısını filtre torbasına doldurup koyarsın. En üste elyaf olacak.

Su çıkış tarafı son sepete elyaf üstü substrat, substrat üstü ince elyaf üstüne carbon malzeme üstü elyaf. Eğer sepet fazla dolarsa iki malzeme arasına elyaf koyma.

Elyafta jbl symec biraz kalın lifli seranınki biraz ince liflidir. 250 yada 500 gramlık al, uygun ölçüde kesip koyarsın. Kenarlarda boşluk kalırsa elyaftan parça kesip doldurursun su kaçak yapıp malzemeyi es geçmesin.

Carbonda suyu berraklaştırır. Ağır metali çeker. Tüm biolojik canlılar ve substrattaki ölmüş nitrifikasyon bakterilerini tutar. Yalnız kömür bazlı olduğu için biraz pistir. Carbonu yeterince filtre torbasına doldurup torbayı iki el arasında ovup tozunu akıtırız. Kabası gidecek kadar yoksa siyahlık gitmez sonra sepete yerleştirip kurulumu yaptıktan sonra su çıkış hortumunu kovaya alıp ilk suyu hortumdaki su siyahlıktan berraklaşıncaya kadar boşaltırız. Sonra filtreyi durdurup su çıkışı akvaryuma yerleştirip çalıştırırız.

Elyafı ıslatıp kabarıklığını aldıktan sonra yerleştiriyoruz.

Silicate ex'te carbon gibi kahverengi su salar bununda kaba tozunu atar sepete koyarız. Fayda sağlayan bu kahverengi sudur. Akvaryuma girdiğinde yosun ve algin oluşmasını sağlayan fosfat ve silikatı elimine eder. Halihazırda olanlarında üzerini kaplayıp izole ederek üremesini durdurur. Özellikle filtre hortumları içinde birikenler izole edilir.

Diğer süngerleri yedekte tut sadece seramik üstü sünger olacak. Diğer sepetler altlı üstlü elyaf.

Teşekkür ederim revize edeceğim dediklerinize uygun. Şu şemayı baz almıştım.
purigen

Bu filtrede su yukarıdan aşağı doğru mu gidiyor? Substrat su çıkış tarafında olacağına göre öyle gözüküyor.

Birde iç sepetler ve dış sepetlerde sistem nasıl? Su, simit sepetten göbek sepete mi akıyor yoksa tam tersi mi? Yada iç ve dış sepetler birbirinden bağımsız olarak doğrudan üstten alta yada alttan üst sepete doğru mu akıyor iç dış sepetler birbirlerine temas etmeden? Bu durumda sepetler 6'ya çıkmış olur.

Bir ricamda alıntı yapmana gerek yok doğrudan yorumunu yazabilir misin, sayfa alıntılarla uzamasın.

Şablon şu şekilde olduğunu anlatıyor.
1. Yukardan tüp aracalığı ile aşağı ilk kirli suyun gönderimi
2. Yan süngerlerden alttan üste doğru su geçişi
3.Ortada kısımdan medialar dan süzülmek üzere aşağı su basımı
4.Medialardan süzülen temiz suyun altan üste doğru tanka tekrar basılması.
purigen

Cvp: Purigen Kullanımı Kaplumbağalar İçin Zararlı mıdır?

paXua' Alıntı:
Balık tanklarında yaygın şekilde kullanılan Purigen malzemesinin, kaplumbağalar için zararlı olduğuna dair bilgiler ile karşılaştım. Filtreme eklemeyi düşündüm ancak tereddüt ediyorum bu yüzden.
Filtresinde tecrübe etmiş ya da edenler var mı acaba?

Merhaba,

Kaplumbağalara ne gibi zararı olmuş ve nerede karşılaştınız bu bilgiyle paylaşırsanız sevinirim. Sentetik madde olduğu için eğer yutarlarsa sindirim siteminde problem yaratabilir. Onun dışında bu ürün adsorban maddedir ve iyon değişimi için kullanılır. Tıpkı zeolit gibi. Ayrıca aktif karbon bakterileri falan öldürmez.

Yukarıdaki linkten gerekli bilgileri alabilirsiniz. Zamanında ayrıntılı yazmıştım. Lütfen sonuna kadar okuyun.

Sistemi anladım şekil farklı olsa da filtre 6 sepetli. Bunlar balıklara göre fazla filtre malzemesi kullanmadan süngerle işi bitirip siporax'ı sondan ikinci sepete sallamışlar.

Dış beyaz sepete "simit" diyelim, iç kısımdakilere de "kase" diyelim. O kırmızı olanlar ek olarak mı duruyor (kasede iki katman gibi) yoksa her kase içinde tabanına mı oturtuluyor.

3 büyük beyaz sepetin içine yerleştirilmiş ve farklı malzemelerin konmasına fayda sağlayan 3 küçük kırmızı sepet mevcut. Opsiyonel olarak kullanılabilir.  (Malzemelerin birbiri ile karışmamasına ve daha sıkı durmasına faydası var.) 

Özetle:
Elimdeki Media malzemeleri:  Elyaf, Sera siporax, Eheim substrat, Sera top elyaflar, Zeolit[font=Tahoma, Geneva, sans-serif], Fluval karbonlu biyolojik sünger[/font]

Fikrinizce 1. ,2. ve 3. sepete göre nasıl bir dizilim önerilebilir?

Simitlerdeki süngerlerin her biri tek parça şeklinde kalın mı yani komple simit olanı kaplıyor mu; yoksa iki parça halinde üst üste mi koyuyorsun?

Sepeti için çok hızlı bir gözatmanız yeterli olacaktır.

Alet hakikaten güzelmiş. Güle güle kullan.

Alt sepette kaseye carbon (ben eheim carbon kullanıyordum) malzeme koy videodaki gibi. burada fiyatı uygunsa fluval carbon-zeo da kullanabilirsin. Simitte sünger dursun çok kirlenirse ilerde tetra seramik koyar süngeri çıkarırsın. Seramik yerine nohut ebadında yada biraz daha büyük salınım yapmayan çakıltaşı, iri dere kumu da olur.

Orta sepetin kasesinde substratı kullan. Dış simite elyaf doldur. İlerde alttaki simite seramik koyarsan bu sepetin simitine süngeri alırsın.

Üst sepette kasede siporaxı kullan dış simitte yine elyaf.

3 sepette kaselerde boşluk kalırsa yine elyaf ile sıkıla.

İlerde başka bir sıkıntı olursa yosun alg vs. gibi ek malzeme ile takviye yaparız.

Siyah süngeri kullanma. Sera top dediklerinde şekilli ince elyaf ise gerek yok normal elyaf kullan.

Carbon yada carbon-zeo malzemeyi al. Coconatlı (hindistan cevizi kömürü) carbonda alabilirsin bu lavabo altı filtre sistemlerde suya tat verici olarakta kullanılıyor.

cem' Alıntı:
Siyah süngeri kullanma. Sera top dediklerinde şekilli ince elyaf ise gerek yok normal elyaf kullan.

Teşekkür ederim Cem bey.

Sera Crystal Clear (Su Berraklaştırıcı ) adında 12 top halinde bi ürün. 

Elimdeki mevcut malzemeler ile gayet güzel sonuç alıyorum. 360 lt suyum oldukça berrak. 

Ancak daha iyisi olabilir mi arayışındayım. Bu malzemeler ([font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Sera siporax, Eheim substrat, Sera top elyaflar, Zeolit[/font][font=Tahoma, Geneva, sans-serif], Fluval karbonlu biyolojik sünger[/font] ) 3 sepete nasıl tam doğru şekilde yerleştirilir?

Elyafa benzer bir ürün istersen kullanabilirsin bunu en üstteki simidin içine elyafın yerine yada orta veya üst sepet kaselerinde boşluk kalırsa onlardan birine koyabilirsin. Diğer kasede boşluk kalırsa carbonlu süngeri koyabilirsin. Ama elyaf o süngerden daha iyi süzer. Gerisi yukarıdaki gibi.

Su hacmi ne kadar çok olursa kirlenme oranı o kadar uzun süre alıyor. Yüzey alan geniş olunca amonyak daha fazla uçuyor.

Şu an sudan yana bir sıkıntı, kirlenme yok uzun süre kalitesini koruyor ise ek bir malzemeye gerek yok. Boşa ziyan etme ama ileriye dönük indirimli bir şeye denk gelirsen alıp yedekte beklet.

Ben de seachem purigen kullanacağım ama 400L su için 100ml kullanın yazmışlar. Ben bu miktarı azaltmalı mıyım yoksa arttırmalı mıyım?

Uygun ölçüde azalt. Seachem ürünleri konusunda hassasiyet gerekiyor. Bazı ürünlerinde fazla kullanım hayvanlar için zararlı. Tüm markalar içinde bu uyarı bir tek seachemde var.

Yarı yarıya da kullanabilirsin emre senin akvaryum kolay kolay kirlenmez hayvanda tek zaten.

Uygun ölçüde azalt. Seachem ürünleri konusunda hassasiyet gerekiyor. Bazı ürünlerinde fazla kullanım hayvanlar için zararlı. Tüm markalar içinde bu uyarı bir tek seachemde var.

Yarı yarıya da kullanabilirsin emre senin akvaryum kolay kolay kirlenmez hayvanda tek zaten.
Phosguard icin aluminyum salinimi demisler ama ozellikle bir aciklamasi var Seachem'in.

Geri