Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Şelale filtre 100x45x45 akvaryum için

Tohlii

Altın 3 Üye
Merhaba,
Kaplumbağam için alacağım 100x45x45 ebatlarında, ortalama 200 litre akvaryuma şelale filtre alacağım.Pet shop bana şelale filtreyi önerdi.Markası atman , modeli aklımda değil.Kaplumbağalar açısından bir problem olur mu ? İç filtreye göre dahamı iyidir ? Dip temizliği hakkında pek bir bilgim yok . Dip temizliğini nasıl yaparım ?

Cvp: Şelale filtre 100x45x45 akvaryum için

Bence şelale filtreyi kullanabilirsin,iç filtreyide kullanabilirsin sana kalmış.

O büyüklükte ki bir akvaryuma ben dış filtre öneririm.
Ama bütçeniz yetmezse şelale filtre kullanabilirsiniz.
Şelale filtrelerin içerisine farklı filtrasyon malzemeleri de koyabildiğiniz için iç filtreye göre daha iyi bir temizlik sağlarsanız.

Dip temizliğini ise satılan dip sifonları yardımıyla haftalık yapabilirsiniz.

Mevcut akvaryumumdaki filtre çok küçük. Yeni alacağım akvaryuma yetmez.Önerilere göre , şelale yada iç filtre alacağım.

zencefil' Alıntı:
O büyüklükte ki bir akvaryuma ben dış filtre öneririm.
Ama bütçeniz yetmezse şelale filtre kullanabilirsiniz.
Şelale filtrelerin içerisine farklı filtrasyon malzemeleri de koyabildiğiniz için iç filtreye göre daha iyi bir temizlik sağlarsanız.

Dip temizliğini ise satılan dip sifonları yardımıyla haftalık yapabilirsiniz.

Pet shop 'ın önerdiği modelde karbon,seramik ve birkaç parça daha varmış zaten . Akvaryum 200 lt civarı ama kuru alan için 150-170 lt anca doldururum.

Dip temizlemeyi , ayrı bir kaba aldığım dip suyuna mavi damla damlatıp filtreden geçirip tekrar akvaryuma atsam bir problem olurmu ?

200 litre akvaryum için şelale veya iç filtre kesinlikle temizleyemez dış filtre almalısınız ama alamayacaksanız şelalefiltreyi modifiye edip idareten kullana bilirsiniz bu sürü zarfında elinize para geçerse dış filtre alırsınız.elinizdeki iç filtre küçüksede koyun 2 side çalışşın en azından küçükte olsa bir katkı sağlar şelale filtre olarak ise atman hf 600 öneririm.

KillerPrince' Alıntı:
200 litre akvaryum için şelale veya iç filtre kesinlikle temizleyemez dış filtre almalısınız ama alamayacaksanız şelalefiltreyi modifiye edip idareten kullana bilirsiniz bu sürü zarfında elinize para geçerse dış filtre alırsınız.elinizdeki iç filtre küçüksede koyun 2 side çalışşın en azından küçükte olsa bir katkı sağlar şelale filtre olarak ise atman hf 600 öneririm.

Akvaryum max.202 lt ürünün özelliklerinde 650 lt su yazıyor . Yetmez mi ?

Atman CT HF-600 Şelale Filtre;

Hacmi ortalama 650 litre olan akvaryumlar için uygundur.Mekanik,kimyasal ve biyolojik filtrasyon yapabilen tatlı ve tuzlusu akvaryumlarında kullanılabilen arkadan asmalı filtredir.İçerisinde bulunan elyaf ve karbon katmanı ile filtrasyon sağlar.

Bence yeterli,yazdığı doğruysa...

Kesinlikle şelale filtre öneriyorum Aldıktan sonra içindeki süngere ek olarak bulaşık teli, elyaf gibi malzemeler koyarak filtrasyonu efektif hale getirirsiniz. Ben 8 ay kullandım ve bir sorun yaşamadım.

Dip çekimini de filtreniz olsa bile 10-15 günde bir akvaryumunuzn hacminin %15-20si kadar suyu çekip, temiz su koymanız gerekir. Bu gözle görülmeyen amonyak ve nitriti uzaklaştırmak için önemlidir.

mailto:/shopping/images/sifon_maliy.jpg

Almışken iyisi olsun istiyorum . Ama akvaryuma 150 TL verip filtreye 250 TL vermek pek akıl işi gelmedi bana . (Dış filtre için )

Bazı hobicililer bir köşeye şelale filreyi bir köşeye de eski iç filtreyi koyarak kullanıyorlar. Belli aralıklarla iç filtreyi de çalıştırarak suyun devir daim yapmasını sağlayabilirsiniz.

eminemre' Alıntı:
Kesinlikle şelale filtre öneriyorum Aldıktan sonra içindeki süngere ek olarak bulaşık teli, elyaf gibi malzemeler koyarak filtrasyonu efektif hale getirirsiniz. Ben 8 ay kullandım ve bir sorun yaşamadım.

Dip çekimini de filtreniz olsa bile 10-15 günde bir akvaryumunuzn hacminin %15-20si kadar suyu çekip, temiz su koymanız gerekir. Bu gözle görülmeyen amonyak ve nitriti uzaklaştırmak için önemlidir.

mailto:/shopping/images/sifon_maliy.jpg

Dip temizliği için gerekli ürünü alacağım.Üzerine temiz su eklerim. Teşekkürler.

Tohlii' Alıntı:
Almışken iyisi olsun istiyorum . Ama akvaryuma 150 TL verip filtreye 250 TL vermek pek akıl işi gelmedi bana . (Dış filtre için )

Haftada bir suyun % 50-75 değistirmek işine geliyorsa selale yda ic filtre al

bu arda 120 lira flan sana yetecek dis filtre

Şelale filtre 50 TL.Dış ünite filtre fiyatlarını bilmiyorum .Ama 120 TL'sa ,arada da 70 TL performans farkı varsa dış ünite alırım.

Şelale filtre 50 tl mi ? internette 40 tl iç filtrede olsa şelale filtrede olsa düzenli dip çekimide olsa akvaryumunuzu temizleyemeyecek eğer alıp ömür boyu kullanmayı düşünüyorsanız bence ilk para biriktirip öyle alın derim bu süre zarfında idarelik şelale filtre kullanabilirsiniz sonra elinize para geçince dış filtre alırsınız demiştim kaldıki 100 litre akvaryum için bile dış filtre öneriliyor şelale filtre 200 litre akvaryumun yükünü kaldıramaz hele hele kaplumbağanın yükünü hiç kaldıramaz.

O zaman dış filtre alacağım. 350 TL bütçe ayırdım. Akvaryum + ısıtıcı+ uv-b lambası+ gün ışığı lambası+dış ünite filtresi+akvaryum altı (Stand) 350-400 tl . Kaplumbağama değer onun canı sağ olsun :) 1 ay dişimi sıkarım kendime harcama yapmam. Bugün İstanbul'da evi olmayanın geçiminin zor olduğunu anladım.400TL kira+300 TL market alışverişi (ekonomik olsun diye metro'dan alışveriş yaptık :) ) + akvaryum ve ekipmanları :) Yinede çok şükür . Yıl başına Kapluşumla gireceğim :)

Maddi açıdan çok sıkışmayın, kapluşunuz küçük olduğu için şimdilik fazla kirletmeyecektir akvaryumu. Şelale filtreyle ve düzenli dip çekimleri ile en azından yaza kadar idare edebilirsiniz diye düşünüyorum. Dış filtreyi de eliniz rahatladığında alırsınız.

şöyle bir sorun var ki, filtrelerin debileri kafa karıştırıyor. Örneğin 1500 litre debili bir iç filte neden 350 litre debili bir dış filtre kadar temizlemiyor?

Çünkü iç filtreler sadece mekanik temizlik yapar. Yani suyu çeker, kirler elyaf ve süngere takılır. Mekanik olarak temizlenen su geri gelir. Ancak dibe çöken atıklar, yemler ve idrar temizlenmez.

Oysa dış filtreye yapılan en büyük haksızlık, filtreyi çöp kovası olarak kullanmaktır. Pislikler dış filtreye ne kadar az girerse dış filtre o kadar iyi çalışır. Dış filtrenin amacı içindeki sünger, substrat, lav taşı gibi biyolojik malzemeler ile en fazla nitrifikasyon bakterisi oluşturup, sudaki atıkların parçalanmasıdır. Yani ne kadar çok bakteri suyunuzda olursa o kadar iyi filtrasyon olur.

İşte bu yüzden daha düşük kapasitedeki bir dış filtre en iyi ve yüksek debili bir iç filtreden her zaman daha iyi temizler.

Şelale filtrenin bir avantajı bahsedilen malzemeleri içine koyabilmemiz ancak dış filtre kadar malzeme içine sığmayacağı için yine de yetmeyebilir. Ancak Tuba Hanım'ın dediği gibi 2 adet yavruya en azından 6-8 ay yeter diye düşünüyorum.

Bu bilgilere ne kadar güvenirsiniz bilmem ama ben işin bilimsel yanından bakmaya çalışıyorum.

Saygılar :)

Evet bende öyle diyorum idarelik olarak 5-6 ay şelale filtre ile idare edebilirsiniz sıkışmanızın manası yok paranızın olduğu birgün alırsınız şimdilik durumunuz iyiyse dış filtre alın ama sıkışarak alacaksanız şelale fitre alın :)

Yorumlarınız için çok sağ olun. 1 adet kafadan kuyruğa 8cm lik kaplumbağam var.almışken 1 kere olsun istiyorum şelale filtre alsam 6-7 ay sonra dış ünite almam gerekecek.Tek seferde hallolsun istiyorum.İlginiz için çok teşekkür ederim .

peki dıs filtre oldugunda dip temızlıyıcısıne gerek varmı ?

Geri