Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sobo 808 C köşe iç filtre

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bu filtreyi yeni alıp kullanmaya başladım. Çift hazneli. Alt haznede bioball ve siyah sünger var. Bu hazneden bunları çıkarıp sadece elyaf koyarak kir tutma performansı yükseliyor. Temizlemede elyafı atıp yenisini koyuyorsunuz. Kabarcık veriyor. Su çıkış borusu çevrilebiliyor ve üzerindeki muslukla debi ayarlanabiliyor.

Yalnız boyu 30 cm dolayısıyla en az 40 cm su yüksekliği istiyor. 150 litre üstü akvaryumlarda ve dış filtreye destek olarak suda yüzen atık ve deri toplamada işlevi güzel. Kabarcık verme iptal edildiğinde sesi çok az oluyor. Kafayı takmazsanız duyulmuyor bile. Fiyat olarakta gayet uygun bir filtre.
Screenshot_20211119_230318.jpg

Screenshot_20211119_230418.jpg

Son düzenleme:
Bir de sobo 707 C var. Bunu da alıp kullandım. Bu filtre 3 hazneli. Boyu 25 cm haznelerden biri çıkarıldığında boyu 20 cm'ye düşüyor. Yine alt haznede sünger yerine elyaf kullanılarak kir toplaması daha performanslı. 808 C ile emsal özelliklere sahip velakin tek başına kullanılacak bir iç filtre değil. Debisi düşük. Hava kabarcığı vermesi az. Sadece yine dış filtreye takviye olarak kullanılabilir.

Screenshot_20211119_230552.jpg

Screenshot_20211119_230524.jpg

Screenshot_20211119_230631.jpg

Son düzenleme:
Cvp: Sobo 808 C köşe iç filtre

Bu köşe filtreleri dış filtrenin emiş borusu yanına konumlandırıp günde 6 (altı) saat çalıştırsak olur mu?
Yoksa dış filtre ve ısıtıcı gibi 24 saat mi çalışır olmalı?

24 saat çalışmalı. Kiri çekmeli. Filtrelerin fişi çekildiğinde kiri suya bırakıyor. Yalnız bu filtrede bu nerdeyse yok gibi. Elyaf kullanıldığında kirler elyafa yapışıp kalıyor. 808'de ızgara alan 707'nin iki katı.

Cvp: Sobo 808 C köşe iç filtre

Cem bey iç filtre olarak sobo 808C almayı düşünüyorum biraz sesli çalışıyor sanırım bu ses kaplumbağaları rahatsız eder mi acaba ? Hala kullanıyorsunuz sanırım memnun musunuz.

Kaplumbağalar açısından bir sorun yok seste uyuyabiliyorlar. Hava kabarcığı yapan her filtrenin sesi olur.

Alt haznede elyaf kullanıyorum bu sayede şimdiye kadar kullandığım iç filtreler içinde en randımanlı iş gören filtre. Dış filtrenin ömrünü nerdeyse bir ay daha uzatıyor. Hazneler derin ve geniş ızgara sadece alt haznede var. Bu da çekimi güçlü yapıyor. Yalnız 35-40 cm su yüksekliği olmalı sadece köşede ve dik konumlandırılarak kullanılabiliyor. Vantuzlar bağımsız ve geçmeli. Sökerken camda kalabiliyor. Çıkarıp haznedeki deliğe takıyorsun. Sonra hazneyi yuvaya oturtuyorsun. Bu açıdan diğer iç filtreleri kıyaslarsak camdan sökerken bazılarının kasnağı kırılabiliyor. Hazneleride yanlama çekerek çıkarıyorsun öne yada arkaya eğerek değil. Hazneleri tutan tırnak kırılabilir.

Pervane yatağı vidalı parça ile tutturulmuş diğer iç filtrelerin tersine bu kısım hazneden bağımsız olduğu için sök takta sorun olmuyor. Doğrudan pervane yatağına giren silindirik kapaklı haznelerin tırnakları kırıldı mı iç filtrenin işi bitiyor.

Cem abi bundan almayı ddüşünüyorum 3 sene önce yazmışsın hala kullanıyormusun nasıl

Ben kaplumbağa işini bıraktım ama filtre güzel. Hava kabarcığı devreye girdiğinde tek başına balık akvaryumunu döndürecek kapasitede ama yetişkin kaplumbağada dış filtre takviyesi şart.

Köşeye konumlandırmalı, onun için köşe tamamen boş olmalı. Kum hariç, 30 cm boyu var, 35 cm su derinliği istiyor. Önceden kullandığım filtreler hazneyi tutan kısımdan hep kırıldı. Bunda sorun yaşamadım.

Abi neden bıraktın
Dış filitre var kullanıyorum. Alayım bundan o zman abi

Hayvan belli bir boyu aştığında artık akvaryum ortamı yetersiz geliyor doğal ortam gerekiyor.

Eğer ölçüler uygun geliyorsa alabilirsin.

Geri