Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

tetra ex 1200 dış filtre kapaktan su kaçırmaya çözüm

cem

Süper Moderatör
Yönetici
tetra 1200 dış filtremin temizleme sonrasında kapağını taktığımda oluk gibi su akmaya başladı. contayı çıkarıp temizleme, vazelin vs her türlü şeyi denediğim halde çözüm bulamadım. Kapak ve sepetleri 180 derece çevirip taktım olmadı, sonra kafa contası siparişi verdim. çin üretimi tetra marka şeffaf silikon conta geldiğinde karşılaştırdım. orjinal ile bu yeni conta arasında nerdeyse 1 mm çap farkı var. yeni olan daha kalın. yenisini taktım ve tek hamlede kapak yerine oturdu. su kaçırma problemi çözüldü. eski contaya baktığımda bir aşınma gözükmüyor ama çap olarak ince ve eski olması sebebiyle yalıtkınlaşmış ve (3 senelik) su kaçağına yol açmış. kargo ücretiyle 30 tl'ye yakın tutuyor pahalı gelebilir ama yeni bir filtre almaktan çok çok ucuz. 

ben pasifikpet'ten aldım yanında silicon sıvısı da geliyor ama kullanma ihtiyacı duymadım. direk gittigidiyordan alırsanız işlemler yüzünden kargo bir gün geç geliyor. ama pasifikpet gayet güzel çalışıyor mesajlarıma aynı gün geri dönüyorlar. 

filtre temizleme konusunda dikkat edeceğiniz bir hususta kapak ve sepetleri hangi şekilde çıkardıysanız yine aynı şekilde takmanız

Cvp: tetra ex 1200 dış filtre kafa contasından su kaçırmaya çözüm

Hangi contalar bunlar Cem?Birden akitmasi sacma olmamis mi?
Bir de sepetler standart degil miydi?Siraya gore takmak demissin de.

bu conta kapağın üstündeki büyük conta önceden de akıtma ara sıra oluyordu. kapağı oturtuktan sonra üstten sıkıca vurunca kesiliyordu. sepet sırası değil kirli su giriş noktası hangi köşede ise yine o köşeye gelecek şekilde yerine koyulmalı. 180 derece ters değil.

Ordaki contayi canlandiramadim simdi gozumde.

Deliklerin ustuste gelmesi icin, sepetlerin uzerinde ok var.Kova kisminda da var.Bundan da yararlanilabilir.

Benim akvaryumun eni 50 cm ve cikis borusunda 2 gecmeli boru var (3 tane cikiyor kutudan,biliyorsun)

Tam cama yakin uzaniyor ve carpip sola hafif bir sirkülasyon yapiyor.

Ama akvaryum koruma kusaklari oldugundan;borunun ucunu cok kaldiramiyorum ve fisirti az oluyor.Su azalinca artiyor ama bu sefer de isitici riskte ve hayvanlar rampadan kut diye atlayinca,taslar carpmalari ile sorun yaratabilir.

Acaba tek boruya indirsem?Ucunu yukari kaldiririm,yuksekten akar.Ancak eninin tam ortasina fisirti duser.Yani rampanin ortasina denk gelir.İslevsiz mi olur?

Ben öyle kullanıyorum ön boruyu çıkardım kısa cama yapıştırdım öne doğru akıyor su. Yer kaplamıyor sıkıntı olmuyor.

Peki eskisi gibi ve bu sekli belli sure denedin mi?Fark var mi acaba?

Gece uyumak icin batiyorum buarada

O sekil yaptiginda,yine koseye carpip donuyor mu su?

ben aldığım günden beri bu şekilde kullanıyorum. tek boru önü açık. yan deliklerden akan su sirkülasyon yapmıyor. borunun ucundan akan su hem sirkülasyon hemde daha çok kabarcık yapıyor. ucunu suya doğru indirince ses kesiliyor. ben delikleri olduğu tarafı havaya çevirdim. deliklere çarpan su boru içinde de hava karışımı yapıyor. yalnız boruyu iki vantuz ile tutturdum. hayvanlar rahat durmuyor. tek vantuzlu şekilde atarsa olan su dışarı akabilir. çift vantuzlu daha sağlam tutuyor. bu indir kaldırda vantuzlardan tutarak yap yoksa tutamaçları vantuz kısmından atıyor. su köşeye çarparak dönüyor su.

Simdi isiklar sondu, yarin ben deneyeyim bunu.
Aynen 2 vantuz sart. Benim akvaryum ustunde tahta kapak gibi bi parca var. Oraya oturdugu icin altedemediler.Yoksa su seviyesi boruya degince,vantuzlari kafalayip boruyu asagi indiriyorlar

Delikleri havaya vermeyi hic denemedim ama tahta islanmazsa deneyeyim.Hic sevmiyorum zaten,ucunu de delikli yapmislar.Uca tipa taktim bi kez ama begenmedim sirkulasyonu. Biri deliksiz olsa iyiymis.Suya batirinca da ses yapiyor deliktenk kacirinca

ön ucundaki tıpayı çıkarmadan delikleri yukarı çevirme sakın su havaya sıçramasın.

Yok, tipayi yalnizca bir kez, sirkulasyonu denemek icin takmistim.

berrakerkin' Alıntı:
Yok, tipayi yalnizca bir kez, sirkulasyonu denemek icin takmistim.

Bak,demek istedigim fotodaki gibi,boruyu cift takinca,ucu metal kisma geliyor ve yukarda tutarsam,suyuu metal kisma veriyor.Dolayisiyla hep bu cizginin altinda kullandim.

Simdi dedigin gibi tekli yapinca,ucu yukari kaldirdim hem kafa da atamazlar .Yine su carpiyor koseye.

Foto ekliyorum mailto:/Eq35zA.jpg

Bende böyle kullanıyorum. Yalnız üst kayıttan dolayı vantuzların ikiside ön kısma doğru duruyor arka taraf boşta.

Simdilik 3 ledim vantuzu.Suan ben odamda yatmiyorum ve boru hic inmiyor.Yaz sonu odama yerlesip,boruyu gommeye baslayinca,dalasma durumlari ne olacak bakalim =)

ben eskiden tek vantuz ilk boruya ve iki vantuzu son boruya takiyordum.

yazin bunlar costugundan,gece ne zaman batirsam,sabah vantuz atmis buluyordum.Allahtan o gordugun tahta kisim tutuyor boruyu.

Onlar gürültüde de uyuyorlar su sesi sorun değil benim bir vantuz atınca dişlemişler pert oldu. Onun için belli zamanlarda temizlik şart. Alg yada artık kalmasın.

Ben uyuyamiyorum, onlari takan kim =)

Sirf denemek icin, tek boruyu da cikardim ve boruyu akvaryumun arkasina boylamasina cevirdim ve sirkulasyona inanamazsin.İlerdeki koeseden, diger koseye kadar gitti,ordan da dondu.

Ama bu riskli tabi tutturulmuyor.Gece batinca hepten hallederler.

Yalniz tek boru tahtami cok islatmaya basladi.Diger turlu metal altinda kaliyordu ucu, tahtaya gelmiyordu

Su sıçramayacak biçimde ucunu biraz eğ o zaman.

Yok baya denedim.Simdiki tecrubem olsa,orayi metalden yaptirirdim.Kendileri de surekli islatiyor zaten.

Kavlarsa yapı marketlerde resim bölümlerinde ahşap görünümlü plastik çerçeveler var onlardan alırsın.

RE: tetra ex 1200 dış filtre kafa contasından su kaçırmaya çözüm

Ben bu contayi hic farketmemisim bile.Yalniz soyledigim gibi; sepetlerin hepsini cikartinca, akinti sifir.İki kez denedim.

Gercekten magdur durumdayim.

Ne oldugu belirsiz bir durum ve aciliyeti var =(( Hayvanlar melul melul bakiyorlar

Geri