Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni sistem kuruyorum

Firar

Bronz 5 Üye
cem' Alıntı:
Bu konuda gerekli bilgi mevcut. Res, yellow belly ve cumberland emsal ortamlarda yaşarlar. Bu konuyu inceledikten sonra aklına takılanları yeni bir konu açarak sorabilirsin.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Merhaba. Paylaşmış olduğun linki 2 gündür inceliyorum. Ancak, bir çok insan gibi hiç bir araştırma yapmadan 2 tane kaplumbağa almışım. Sonrasında bu siteyi bulup okuduklarım karşısında şok oldum. Fazlasıyla bilinçsiz bir şekilde almışım. Şimdi ki ruh halim; tam bir panik... :(
Akvaryum ve diğer tüm ekipmanlar hakkında paylaşmış olduğun link her ne kadar aydınlatıcı olsa da, benim gibi bu konuyla hiç bir alakası olmayan biri için biraz karışık...
Özellikle iç/dış filtre konularını bir çok forumu okumama rağmen anlamadım. :(
İzmir'de uygun fiyatlı ne alabilirim, nasıl alabilirim, nasıl eve taşıyabilirim, doğru ekipmanları alabilecek miyim yoksa kandırılıp işe yaramaz bir ürün bana kakıtılır mı, kaplumbağalarımın mutsuzluğu ne zaman son bulacak, onları hasta etmeden veya öldürmeden bu işleri ne kadar hızlı halledebilirim, İzmir'de düzgün bilgi veren ve amacı maddi anlamda insan kandırmak olmayan bir akvaryumcu nereden bulacağım gibi gibi aklımda deli sorular. :(

RE: Izmirde sahiplendirme ya da satilik

Hayvanlar yavru sanırım. Bu sebeple ara geçişli bir akvaryum ile başla. Mesela 100 litre civarı bir akvaryum olabilir. 80*35*45h bir akvaryum alırsan ve ekipmanı da ömürlük akvaryuma göre alırsan maliyet artmaz. 3 seneye yakın götürür.

Ben zamanında bu ölçülerde bir akvaryumu kemal tunca bulvarı altın akvaryumdan indirimli 80 tl'ye almıştım. Orada 10 kg'lik silis kumda satılıyor. Tabi vitasand markaya göre biraz kirli.

Dış filtreyi ömürlük için almak mantıklı. Bu akvaryuma göre olan nihayetinde ömürlüğe geçince çöp olacak. Şimdilik iç filtre yeterli olur. Bu akvaryuma göre ve şimdilik hayvanların küçük olduğunu varsayarsak ve şiddetli sirkülasyondan etkilenecekleri için 650 lt/h debiyi aşma. Hava kabarcığı çıkaran bir model olsun.

Netten fiyat araştırması yap. Genelde piyasaya göre ucuza satarlar. Juenpetmarket, teleskop akvaryum siteleri güvenilirdir. Alışveriş yaptığımız diğer siteler pasifik pet, mamacı.net, atakanpetshop. Ona göre altın akvaryuma bakarsın. Aslında o bulvar komple karşılıklı petshop dolu hepsine bak.

Akvaryum için araba şart tabi.

Anasayfada ilgili başlıklardaki ekipman konularının öne çıkan konular bölümlerini incele.

Kuru alan, ısıtıcı lamba, zamanlayıcı, ısıtıcı, filtre ile ilgili bilgiler mevcut.

Bilgilendirme için çok teşekkürler ederim Cem. Okuduğum paylaşımlar tek bir kaplumbağa için akvaryum ölçüleri veriyordu. Ben de ortalama 250 lt lik bir akvaryum almayı düşünüyordum. Şu durumda senin verdiğin ölçülerde bakacağım. İç filtreyi de senin dediğin gibi alırım. Dediğin Altın Akvaryum Bornova'da sanırım, değil mi? Bugün öğleden sonra oraya gidip alışveriş yapacağım. Atlas hanım ve Evren beyin daha fazla mutlusuz/huzursuz olmasını istemiyorum. :(
Belki çok ironik/komik/saçma olacak ama keşke vaktin olsa, Bornova'da oturuyor olsan ve yardıma gelseydin. :(

Evet bornovada. Nette adres ve konumu mevcut. Ömürlük düşünüyorsan onu hazır akvaryum olarak değil özel yaptıracaksın. Yetişkin olduklarında kabukları sertleşir. Kuru alandan inerken özellikle panik ataklarda cama çarpabilirler. Hazır akvaryumlar genelde standard 6 mm dir. Bu darbeye dayanmaz ve çatlayabilir. Mesela 100*50*50h veya 100*50*60h için 10 mm cam kalınlığı olacak. Hayvanlar açısından ne kadar büyük o kadar iyidir. Bunu taşıyacak mobilya yaptıracaksın. Hayvanlar küçükse bu akvaryum abartı olur. Belli boya gelene kadar suyu yarı yarıya doldurmak zorunda kalacaksın.

Oraya gittiğinde akvaryum imalatçısı adresini de al. Temiz bulursan ikinci elde olur. Yada imalatçılarda sipariş iptali de denk geliyor. Yer kapladığı ve alan boşaltmak için biraz daha ucuza bırakıyorlar.

Malesef ankaradayım. Yazın gel git yapıyorum.

Cvp: RE: Izmirde sahiplendirme ya da satilik

Firar' Alıntı:
Bilgilendirme için çok teşekkürler ederim Cem. Okuduğum paylaşımlar tek bir kaplumbağa için akvaryum ölçüleri veriyordu. Ben de ortalama 250 lt lik bir akvaryum almayı düşünüyordum. Şu durumda senin verdiğin ölçülerde bakacağım. İç filtreyi de senin dediğin gibi alırım. Dediğin Altın Akvaryum Bornova'da sanırım, değil mi? Bugün öğleden sonra oraya gidip alışveriş yapacağım. Atlas hanım ve Evren beyin daha fazla mutlusuz/huzursuz olmasını istemiyorum. :(
Belki çok ironik/komik/saçma olacak ama keşke vaktin olsa, Bornova'da oturuyor olsan ve yardıma gelseydin. :(

Berfu selam, ben bornovada oturuyorum. Özkanlar pazar yerinde benim akvaryumumu yaptırdığım imalathane mevcut. Forumda tostun akvaryumu diye araştırırsan bulabilirsin. Her türlü yardımcı olurum...

Tost' Alıntı:
Firar' Alıntı:

Berfu selam, ben bornovada oturuyorum. Özkanlar pazar yerinde benim akvaryumumu yaptırdığım imalathane mevcut. Forumda tostun akvaryumu diye araştırırsan bulabilirsin. Her türlü yardımcı olurum...
Ayrıca bende kullanmadığım bir Eheim 2213 filtre var onu vereyim geçici olarak idare edersin istersen.

Dediğim Akvaryum imalathanesinin adı Bornova Akvaryum, sahibi Birol İzli'dir. Yaptığı akvaryumlar ömürlüktür. 0232 347 71 55 0532 2436660. İki katlı büyük bir kaplumbağa akvaryumu yaptıran arkadaşım tavsiye etti derseniz yardımcı olur. Piyasa fiyatının çok altına büyük akvaryum yaptırabilirsiniz. 

[font=Arial, Helvetica, sans-serif] Birol İzli Tel : 0232 3477155 Fax : 0232 3477205 GSM: 0532 2436660[/font][font=Arial, Helvetica, sans-serif]Şehir/İlçe[/font][font=Arial, Helvetica, sans-serif]: İzmir / Bayraklı[/font][font=Arial, Helvetica, sans-serif]Telefon[/font][font=Arial, Helvetica, sans-serif]:[/font]

Sevgili tost, maalesef yorumlarını yeni görüyorum. Keşke daha önce yakalayabilseydik birbirimizi. :) önerin aklımda kalacak ve ileride mutlaka kullanacağım. Bu sebeple şimdiden teşekkür ederim. Dün Bornova'dan Malawi Akvaryum'dan onların yönlendirmesiyle hazır bir akvaryum ve ekipman aldım. Dün akşam akvaryumu yıkadım ve suyunu hazırladım. Şu anda kurulum aşamasındayım ama iç filtreyi nasıl hazır hale getireceğimi bilmiyorum. Siteden bununla ilgili bir bilgi bulabilir miyim diye giriş yaptım. Filtre ve ısıtıcı yerleştirilmesi hakkında bilgiler bulabileceğimi umuyorum bu sitede. Üst yorumlarımı okuduysan konuya ne kadar uzak ve bir o kadar panik içerisinde olduğumu anlamışsındır umarım. :(
Sizlerin/bu sitenin desteğiyle altından kalkacağımı ümit ediyorum. :)

Bu arada Cem, dün Altın Akvaryum'a gittim. İnanılmaz ilgisiz, bilgisiz ve bir o kadar olumsuz karakterli kişiler vardı, sinirlendim ve çıktım oradan.

Filtren ve ısıtıcı ne marka ? Isıtıcı üzerindeki resimlere bak. Tam batabiliyor mu yada yazıya bak. Completely submersible yazıyorsa tam batar.

Petshoplardan ilgi alaka beklemeyeceksin. Kazık atmasınlar önemli olan odur. Anlamadığını gördüklerinde lüzumsuz herşeyi okutmaya çalışırlar.

Cvp: Izmirde sahiplendirme ya da satilik

İnceden kazıklamışlar (çok az araştırdım) ama yapacak bir şey yok artık...
İç filtre Hailea HL-BT400
Isıtıcı Tetra ReptoHeater RHT50

Ya ben bu filtreyi nasıl kuracağım? Valla sinirden ağlayacağım şimdi :(

Akvaryumun ölçüsü nedir ?

Bu akvaryuma ısıtıcı yetersiz; iç filtre ise işlevsiz kalır.

Isıtıcı en az 100 watt iç filtre ise en az 650 lt/h debili olacak bunları geri ver.

Cvp: Izmirde sahiplendirme ya da satilik

Önümüzdeki hafta değiştiririm. Peki bir kaç şey sormam gerekiyor. Telefon numaranı istesem, arsızlık diz boyu mu yapmış olurum? :(

Tetrada bazı arkadaşlarda arıza olayı oldu. Rubio, RS electrical veya roxin çelik ısıtıcı alabilirsin. Bu sırayla bak. Bir de sera veya jbl marka cam çubuk iç derece al. Çelikler tam batabilme özelliğine sahip. Daha ucuz. 100 W olsun.

Bu konuyu "yeni sistem kuruyorum" başlığı ile yeni konuya açacağım. Oradan devam edelim. Soracaklarını buradan yazarsan arkadaşlara da faydası olacaktır. Müsait olduğumda buraya bakıyorum.

1. Kuru alanı henüz yaptırmadım ve hazır olanlarından da bulamadım. 2 taş üst üste koyup, bir taşı tırmanabilecekleri şekilde ayarladım. Bu sebeple su oranı 4/1,5 oranında su koydum. Bu su oranına ısıtıcı ve filtre yeter dediler. Bu koşullar altında da benim ekipmanlar uygunsuz mu?
2. Filtrenin hortumunu nasıl yapacağımı çözemedim. Sadece şelale takılı. Şelale hem şırıl şırıl ses çıkarıyor hem de Evren bey oraya gidip, kendisini paniğe sokuyor orada. Şelale aparatını çıkarsam olur mu?
3. Sıklıkla kafalarını su üstüne çıkarmaya çalışıyorlar. İlk aldığım günden beri böyle. Bu durum normal mi?

Kuru alan olarak dikdörtgen yoğurt kabına yanlarından delik açıp çengelli vantuz takıp uzun tarafın orta kısmını iki yanından aşağı doğru yeterince kesip eğersen rampa olur. Üzerine de rampa dahil tek parça kesip halı kaydırmaz serersin. Böylece suyu yükseltme olanağın olur.

Ön cama su hizasında oklava yada o ayarda bir tünek yaparsan tutunup dinlenir ve uyurlar. Su yüzeyine yakın geniş tabanlı ve sert dallı ipek yapraklı yapay bitki bulabilirsen yine bunun üstüne çıkıp uyurlar.

Şu an hayvanlar küçük ama birkaç ay sonra silis kum alacaksın. Aldığında nasıl sterilize edeceğini anlatırım.

Su kaplumbağası konusunda petshopların ne dediğine bakma yanlış yönlendirme çok olur.

O su için yeterli olabilir ama bir iki ay sonra ki şimdiden su yükseltmede sakınca yok. Yetmeyecektir. Filtre konusunda balıkla kaplumbağa bir değil. Kaplumbağa aşırı kirletir. Bu sebeple gerek iç filtre gerekse dış filtrede her zaman olması gerekenin bir üstünü alırız. Şimdi kullansan bile birkaç ay sonra çöp olacaktır.

Filtrede serum hortumu takılacak yer yok. Bu hortumun takılacağı filtrelerde şelale boru aparatı ve özellikle dirsek kısmı çıkarılır. Aksi halde su hortuma doğru basar. Sadece düz boru takılarak kullanılabilir.

Geceleri gürültü yapıyorsa çıkarabilir veya dirseği aşağı su içine eğebilir ya da dirseği çıkarıp düz boruyu takabilirsin. Ön ucundaki tıpayı çıkarıp suyu önden verdirirsen yan delikler işlevsiz kalır. Böylece hayvan boruya tutunabilir.

Filtre tamamıyla su içinde olmalı motoru su soğutur.

Yavru hayvanların ciğerleri gelişmemiştir. Bu sebeple su altında fazla duramazlar. Yukarıda dediğim gibi tutunacakları birşeyler olduğunda rahatça akvaryum genelinde yüzerler. İlk dönemler yüzerken çok enerji harcadıkları için çabuk yorulurlar bu sebeple tutunacakları şeylerin civarından uzaklaşmazlar. Uyurkende burun dışarıda gövde su içinde uyurlar. Bu sayede gövde su içinde olduğu için üşümezler.

Büyüdükçe su içinde uyumalar başlar. Ara ara uyanıp nefes almak için su yüzeyine çıkıp inerler. Yetişkin hale gelince de sabaha kadar nefes almadan su içinde uyuyabilirler.

Kuru alanı bu hafta yapmaya çalışacağım.

Kaplumbağa bakımı linkinde silis kum yazıyordu, yanlış hatırlamıyorsam sen de bu forum üzerinden belirtmiştin. Ben silis kum alıp, akvaryuma koydum. Son yorumuna bakarak, erken mi koymuşum acaba?

Dediğin gibi, petshoplar çok kafa karıştırıyor. Bundan sonraki süreçte, sadece siteden aldığım bilgilere göre hareket edeceğim.

Filtre şelalesinin tıpasını çıkarıp, suyu önden çıkarmasını sağlayacağım. Hem çocuklar oraya tutunabilir, hem de şırıltı gider. O ön aparatı içeriye uyumlu hale getirmek için ilk bağlantı dirseğini gevşetmem sorun yaratmaz değil mi? (çok mu saçma bir soru oldu)

Nefes almaya çalışmaları normalmiş o zaman. Ohhh beee valla rahatladım. :)

Yardımların için tekrar tekrar teşekkür ederim Cem.

Kabın rampası için keseceğin kısmı kestikten sonra (biraz tabandan da keseceksin rampanın su içine girecek kadar uzun olması lazım) alt 90'lık açısını ısıtarak biraz yumuşatıp düzleştireceksin.

Cd kabından da yapabilirsin. You tube da yapım videosu var.

Kumu iyi yıkadın mı bazı konularda açıklama yazmıştım.

Filtreyi dirsekle birlikte bağlayıp yukarı kaldırırsan suya hava kabarcığı yani oksijen verir. Dirseği söküp sadece düz boruyu takarsan su içinden su çıkar ses olmaz. Bu düz borunun avantajı ön cama yakın durduğu için ön cama çarpıp sirkülasyon şiddetini azaltmasıdır. Böylece hayvanlar şiddetten etkilenip savrulmazlar.

Cvp: yeni sistem kuruyorum

Kuru alanı yapana kadar da kafayı yiyeceğim bence. :)

Kumla ilgili detaylı bir yorum hiç görmedim. Yıkadım ama çok iyi yıkadığımı düşünmüyorum. 

Filtreyi dediğin şekilde ayarlayacağım.

Kumu 3-4 kiloluk porsiyonlar halinde kimyasal değmemiş leğende el yakmayacak sıcaklıkta mıncıklayarak tortu ve toz çıkana kadar yıkayıp yeterince su doldur boşalt yaparak yıkayacaksın. Tortu gidince sıcak su doldurup kaşıkla karıştırıp her tarafına yay. Biraz bekleyip suyu döküp kumu akvaryuma boşaltacaksın. Bu şekilde kumun tamamını halledeceksin. Bu pislik yanında mantar ve parazit yumurtasının önüne geçmek için.

Yinede akvaryumda bulanıklaşma olur. Filtre çalışsın. 1. Saat süngeri yıka sonra sabah bir daha yıkayacaksın. Bir kısmı kuma çöker bunlarıda zaman içinde genel temizlikte kumu karıştırıp havalandırdıktan sonra suyu çekerek alırsın. Birkaç temizlik sonrası dengeye gelir.

Olay bu tabi akvaryuma koyduğuna göre metilen mavisi al. 2 damla damlat. 2 gün sonra 2 damla daha. Fazla olmasın fazla damlatırsan sudan maşrapa ile alıp temiz su ekle. Hatta yarın kumu karıştırıp suyu al yeni su ekle ona damlat böyle daha garanti olur. Değişeceğin sular mutlaka emsal sıcaklıkta olsun hayvan ısı farkından hasta olur.

Bu tip durumlara mahal vermemek için uygulamadan evvel sorman iyi olur.

Geri