Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 kablumbagam eşit yemiyor

osman48

Bronz 5 Üye
Merhabalar biri 4.5 cm, diğeri 5 cm kaplumbagam var yemleri atıyorum ufak olan hep digerine göre az yiyor hiç bi şekilde iştahsızlığı yok sadece digerine yetişemiyor seranın rappy P ve I olanından kullanıyorum nasıl bir şey yapmam lazım.

Cvp: 2 kablumbagam eşit yemiyor

Genelde bir akvaryumda birden fazla kaplumbaga olunca bir tanesi daha fazla yiyor ve digeri daha kucuk kaliyor. Ama bir cozumu vardir belki.

Elden yedirebiliyorsan yani elden yemeye alıştılarsa sırayla ver. Diğer türlü ayrı köşelerde yemle. Büyük olan gelmeye çalışırsa elinle set kurup diğerinin önünden almasını engellersin.

Bir zaman böyle geçer büyüdükçe cesareti artar kendi yemini kaptırmamayı öğrenir.

tamamdır abi teşekür ederim deniyecegim birde yemleri fazla fazla veriyorum bi tüürlü ayarlayamıyorum kafa büyüklügünde olmasını  lazım aama fazla oluyor bi sakıncası varmı 
toplam yem miktarını kafa hacmi kadar olması lazım ya bununn içinde gammarus dahilmi?

Bir iki tane fazla olmasının bir sakıncası olmaz. Şimdi zaten tam hızlı büyüdükleri zaman. Aşırı besleme olmaması önemli. Gammarus ölçüsüde aynı. Günlük kafa hacmi kadar beslenme.

Beslerken Cem in söylediği gibi ayrı köşelerde besle ve sürekli hızlı olan yem kapan farketmeden ilk yemleri diğerine ver. Yemlediğini birkere farkettimi sonra oyalamak zor oluyor. o yüzden sakin oldukları anda önce diğerinin önüne yem at.

Hayvanlar gelişme çağında ve aşırı hareketli olduğu için birkaç fazla yemi tolere eder. Takriben bir raffy P iki gammarusa denktir.

teşekkür ederim abi bu arada hiçbir şekilde kuru alana çıkmıyorlar ne ısıtıcı ne de uvb yok ısıtıcı var ama armatürünü ayarlayamadım birde abi uvb 5 cm kabuk boyunda gereklimi yoksa bekliyimmi daha

Uvb ampule şu an için gerek yok. Sera raffy P içindeki kırmızı stick yemler mineral yemdir. Bunlardaki D vitamini gereksinimi sağlar. 7-8 cm kabuk boyu itibariyle ileri dönük olarak herhangi bir zaman alırsın.

Bu arada mineral yemleri ayırıp haftada sadece iki öğün vereceksin.

Osram marka 52 W halogen armut ampul ısıtma için uygundur.

Hayvanlar ortamda biri varken çıkmaz. Isı kaynağı yok ise yine çıkmaz. Lambayı takıp 32 dereceye ayarlayınca rampaya yakın konumlandır. Isı algısıyla hayvanlar çıkar. Olurda hayvanlar kuru alandayken odaya girmek icap ederse çok yavaş gir ve göz kontağı kurma. Seni gördükleri andan itibaren takip ederler. Bakmadığın sürece kamufle olduklarını sanır ve bir süre daha kuru alanda durabilirler ama temkinli oldukları için büyük ihtimal suya atlayacaklardır.

tamamdır abi ısıtma ampulunu hemen devreye alıyorum

Geri