Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

5i 1yerde kapluşlar

Kariz

Bronz 3 Üye
İşte benimkilerin evi.
40x54x43, yaklaşık 70lt suyu var, 200w ısıtıcı(daha ufağını almayı düşünüyorum), 450lt/s kendinden karbonlu iç filtre ve 60w ısıtıcı lambam var. Kısa sürede uv-b ve su mercimeği de ekliycem.
i5268218_dsc00710.jpg-k

i5268219_dsc00708.jpg-k

i5268221_dsc00691.jpg-k

Bu arkadaş en irimiz. Sanıyorum erkek birtek bununkini algılayabildim.
i5268223_dsc00718.jpg-k

i5268235_dsc00689.jpg-k

i5268226_dsc00720.jpg-k

i5268228_dsc00712.jpg-k

i5268230_dsc00688.jpg-k

Bu arkadaş ise en ufak olan. Kendisini kuru alandan indirmek zor. Sadece yemek yemek için 5dkyı geçmemek şartıyla suya iniyor. Birde yüzmesi zayıf, spastikmiş gibi davranıyor sanırım az besleniyor. Vitamin desteği şart gibi önerilerinizi bekliyorum:)
i5268227_dsc00707.jpg-k

Bunlarda geçen yazdan kalan fotolar,
Yazın 80x60x18 kapta balkondalar.
i5268249_dsc00670.jpg-k

i5268250_dsc00616.jpg-k

i5268251_dsc00606.jpg-k

i5268252_dsc00605.jpg-k

i5268263_dsc00581.jpg-k

i5268270_dsc00584.jpg-k

Cvp: 5i 1yerde kapluşlar

Şu anlık baktığınız kap sizi sanıyorum4-5 ay daha idare edecektir.
Sonrasında daha büyük bir alana ihtiyacınız olacak.
Bu arada en küçük olan kaplumbağanızın türü farklı sanıyorum?
Türünü biliyor musunuz? Ya da ben mi yanlış gördüm?

Sanırım benekli kaplumbağa olsa gerek.
Kaan Bey o kapluşa aman dikkat edin.Kırmızı yanaklarla farklı özellikler gösterebiliyorlar.

Yaza kadar bu kaptalar, sıkıntı olacağını sanmıyorum. Yaz için çok güzel planlar var:)
Evet yine plastik kap ama bunu 3katı falan:) Benekli imiş evet aldığımda bilmiyordum adını. Yaşam koşulları res ile uyumlu diye biliyorum, sevgili zencefil ne gibi farklılıklardan söz ediyorsunuz?

Kuyrukları ve kabukları fazla hassas oluyor bu kağlumbağaların.
Kuyruklarının sıkışabileceği dekorlardan kaçının.Çünkü bir zarar görürse iyileşme şansı çok düşük.
Bu tür kabuk değişimi konusunda da farklı.
Bizim kırmızı yanaklar gibi kabuklarını dökmüyor.Onun için kabuklarının hasar almaması için özen göstermek gerekiyor.
Bir de bu türün uygun sıcaklığı 25-26C derece olarak biliyorum ben.
Bir de sanıyorum bizim afacanlara göre biraz daha saldırgan bir yapıda olabiliyor bu tür.

Bende iki tane var. aldığımda neredeyse aynı boydalardı şu anda yarı yarıya fark var. Çok iyi tırmanıcılar bunlar kuyruklarının çok yardımı oluyor. Söylenilenin aksine pasifler resler daha saldırganlar yemek yerken. Hiç bir saldırganlığı olmadı şimdiye kadar. Suyun ısısı 25-27 arası değişiyor problem olacağını sanmam. Bunların çok komik yüzüşleri var yakalarsam foto eklerim. Akrep gibi kuyruklarını sudan çıkarıyolar yüzerken:)

Çok sevimli türlerden birisi :)
1 ay kadar bende misafir kalmıştı bu tür :) Büyümeleri kırmızı yanaklara göre daha yavaş oluyor normalde :)
Umarım hiç bir sorun yaşamazsınız :)

Cvp: RE: 5i 1yerde kapluşlar

Kariz' Alıntı:
Yaza kadar bu kaptalar, sıkıntı olacağını sanmıyorum. Yaz için çok güzel planlar var:)
Evet yine plastik kap ama bunu 3katı falan:) Benekli imiş evet aldığımda bilmiyordum adını. Yaşam koşulları res ile uyumlu diye biliyorum, sevgili zencefil ne gibi farklılıklardan söz ediyorsunuz?
Bence plastik kap almayın onun yerine 70-100cm bir akvaryum alın.ısıtıcının arkasındaki plastik ısıyla eriyebilir ve kapluşlar hastalanabilir yaza kadar sanıyorum iyi bir akvaryum alabilirsiniz hem 5 kapluş büyüyünce nerede bakacaksınız biliyorsunuz 2 den fazla kapluş önerilmiyor yetişkin olurlarsa çok büyü alan lazım.

Gerçekten çok sevimliler:) bakalım sorun olursa ayırırm her boy plastik kap mevcut:D

Akvaryum sabit olduğu için sevmiyorum. kuzenimde boş var akvaryum ama bu daha kullanışlı geliyor bana. İlerisi için bahçeye gölet yapabilirim duruma göre yada süs havuzu var zaten bahçede orası olabilir. 5sene geçsinde birçok çözüm bulunur. Benim bahsettiğim kap o kadar genişki ben bile yaşarım. Yaklaşık 120x80x60 yada biraz daha büyük.

Cvp: RE: 5i 1yerde kapluşlar

Kariz' Alıntı:
Gerçekten çok sevimliler:) bakalım sorun olursa ayırırm her boy plastik kap mevcut:D

Akvaryum sabit olduğu için sevmiyorum. kuzenimde boş var akvaryum ama bu daha kullanışlı geliyor bana. İlerisi için bahçeye gölet yapabilirim duruma göre yada süs havuzu var zaten bahçede orası olabilir. 5sene geçsinde birçok çözüm bulunur. Benim bahsettiğim kap o kadar genişki ben bile yaşarım. Yaklaşık 120x80x60 yada biraz daha büyük.

Nereden alacaksınız 120x80x60 hayatımda öylebir saklama kabı duymadım fiyatı ne kadar ?

Bauhaus, 70lira falandı sanırım. Yurtdışında pond adıyla satılan siyah ve kocaman kaplar da var duymamanıza şaşırdım. Hemen bi foto ekliyorum.

i5268751_user32268-pic126868-1295475332.jpg-k

i5268753_smpond2.jpg-k

İlk fotoğraftaki yer müthiişmiş :) Böyle bişey yaparsanız çok güzel olur :)

Ecem hanım bunları gördüğümden beri aklımdan çıkmıyorlar. Hayalimde benzer bir sistem var. Bu yüzden akvaryuma hiç girişmiyorum:)

Bende müthiş olur ama siyah olduğu için içine bi ışık sistemi döşerseniz ayrı bir güzel olur :) Bayıldım ben valla fiyat olarakta bu kadar geniş alan için çok iyi :)

Bu arada Kaan Bey ilk fotoğraflara bakarsak koyduğunuz taşlar ya salınım yapmış, ya da filtreniz tam yeterli gelmiyor. Hafif bir renk değişimi söz konusu suda. Bu diğer kaplumbağalarınızı da enfeksiyona açık hale getiriyor. Filtrenin kapasitesi suya bağlı olduğu kadar kaplumbağa sayısına da bağlıdır. Kaplumbağa sayınız arttıkça biyolojik döngü sekteye uğrayacaktır. Size suyun rengi tamamen şeffaf olana kadar %25 su değişimi öneriyorum her gün. Bu sadece şu anki durum için söz konusu. Çünkü suyun rengi normal değil.

Bu arada son sistemler çok başarılı, bu pondlar benim de favorim muhtemelen 4-5 sene sonra ben de böyle bir sistem kuracağım. :)

Son olarak eklemek isterim ki kesinlikle 5 kaplumbağa şu anda baktığınız sistem için çok fazla. Tabiki sizin kararınız ancak kaplumbağaların sağlığı için pek olumlu olmayacağını düşünüyorum.

Geri