Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Afacanlar Göz Kırpıyor ;)

=)))

Git de uyuyayim deme belirtisi olmasin =)Benimkiler genelde, daha arkami donerken, ikinci gozu de kapatiyor

O kadar bakiyoruz, yine de tam teslimiyet yok bunlarda

Cvp: Afacanlar Göz Kırpıyor ;)

Aynen, dediğiniz gibi güven ve teslimiyet yok 1 senedir aynı odada yatıp kalkıyoruz benim çekyattan ayağa kalktığımı görür görmez fırtına gibi suya atlıyorlar. Geçen gün kabuğunda beyaz sümüksü birşey vardı elime aldım o kısmı yumuşak diş fırçasıyla alim dedim, ağzını kocaman açıp parmaklarımı ısırmaya çalıştı ve tak tak diye ses çıkardı ağzından huylanmadım değil.

=)))) Kucukken hosumuza gidiyordu isirmalari, kıp diye kucuk bir ses cikiyordu, hissetmiyorduk bile.Suan parmak kopartabilecek hale geldiler.

Kuru alanda fazla kaldığında göz kapakları kurur ve yapışır hale gelir. Suya girene kadarda böyle gözükür.

Diğer hadise savunma amaçlı bu noktadan sonra ön ayaklarının arkasından tut. Baticon yoksa bir tane al. Isırıp yaralarsa sürersin.

Hayvanlar büyüdüğünde kaçma isteği daha yüksek olur. Ani hareketler kaçmaya davet çıkarır.

benim zibidi bir garip arada akvaryumun arka tarafında masada bişilerle uğraşırken aradan kafayı çıkarıp beni izliyor, güneşlenirken yanına kadar sokulup cam ın öteki tarafına parmağımı getirdiğimde ilk kafasını içeriye saklasada yavaş yavaş çıkartıp oda burnunu parmağımın seviyesine getiriyor, ha ani herhangi bir hareketimde suya cumburlop yazlıkçı misali göbek üstü atlıyor :D :D  o ayrı

nick burns' Alıntı:
benim zibidi bir garip arada akvaryumun arka tarafında masada bişilerle uğraşırken aradan kafayı çıkarıp beni izliyor, güneşlenirken yanına kadar sokulup cam ın öteki tarafına parmağımı getirdiğimde ilk kafasını içeriye saklasada yavaş yavaş çıkartıp oda burnunu parmağımın seviyesine getiriyor, ha ani herhangi bir hareketimde suya cumburlop  yazlıkçı misali göbek üstü atlıyor :D :D  o ayrı

:D Benimki küçük olmasına rağmen suya atlayınca heryere su fışkırıyor, bir sumo güreşçisinin havuza atlaması gibi. Sizinkileri düşünemiyorum.

Valla ben suyla basa cikamiyorum.Ilk gunler bezle habire duvari siliyordum.Yerleri vileda yapiyordum.Sonra bu cok sık olmaya basladi Hatta bazen dakka basi, sirf beni yormak icin cosss diye kendilerini atip geri cikiyorlar. Artik biraktim.Hicbirsey yapmiyorum. Sadece yataga pike serdim, carsafima gecmemesi icin.Oturken, direk pike uzerine oturmuyorum hicbir zaman..

2 metre falam rahat sicratiyorlar. Baska konularda da sorun oluyor. Odanin kalani bana o an temiz sekilde lazimsa, akvaryumun tek tarafina kopuk koyuyorum Ama yukardan bile ziplayip yine onume dustugu oldu

Buyuk oda lazim ki, her taraftan uzak bir yerde dursun

Erkek, usturuplu atliyor ve zayif oldugundan, sikayetim yok denilecek kadar az.Ama disiler iri yapili ve daha kaprisli gibi.Hele yumurtama zamani, dakikada bir cikip atliyor.Pardos cosluyor =)

benim zibidi kuru alandan kaçmasın diye pleksi koydum yaklaşık 25 cm yüksekliğinde genel anlamda suyun sıçramasını kesiyor, hiç sıçramıyor diyemem ama baya bir engel olduğu bariz

www.hizliresim.com/X4kW5O

Rampa; sola dogru iniyor. Ordan atladiklarinda; sagdaki kapinin onune kadar sicriyor su

Berrak hanım, bu hayvanların olduğu odada uyumak zararlı mı hiç araştırdınız mı? Su buharlaşıp havaya karışıyor zamanla, salmonella solunum yoluyla bulaşabilir mi acaba?

sizinkilerin göbeklemelerinin maşallahı var :D  pleksiden duvar ona çok yardımcı olmayabilir ama yatağa gelen suyu büyük miktarda engelleyecektir.
salmonella bakteriyel bir hastalık sanmıyorum ki aynı odada bulunmakla bulaşsın

Yataktan da gectim de, kapinin onunde namaz kiliyorum. En buyuk endisem o.

Arastirmadim.Benim astimim da var.Ama coksukur 2 senedir, akvaryumla basbasa uyuyoruz,sorun yok.

Salmonella hava yoluyla geçmez ama oda kapalı ise buharlaşmaya bağlı nem yükseleceğinden neme alışık olmayan için ya da karasal iklimde yaşayanlar için rahatsız edici olabilir.

www.hizliresim.com/z45Azj

Suanki durum bu.Sol tarafa buldugum buyuk kopugu sıkıstırıyorum. En tarafindaki boslukta ise; bugune dek sorun yoktu.Hani tirnakla citlatilan, esyalar kirilmasin diye konulan plastik yuvarlaklar var ya.Ondan ufak bir parca kesmis ve oraya tikiyordum. Ama bugun son gelen kaplusum oraya kafayi takti Zipladi durdu ve asagi cekti defalarca.Hatta ortaya kucuk delik acmis Belki yutmustur bile.Velhasil, boyle acayip bir sekle giriyoruz.Yine bile dibime kadar damla geldigi oldu uzaktan

Sabah gurultuler baslayinca kapiyi kapatiyorum.Ara ara aciyorum cok havasiz hissedersem

O kadar buyuk kaplumbagalara bakmak büyük fedakarlık gerçekten, özellikle bir bayan için Allah sabır versin. Ortası açık kalacak şekilde kenarları kapatacak bi kapak yapılsa nasıl olur acaba

Tam cevreleyecek, hafif birsey olabilir, koyup kaldirabilecegim

Aslinda hayvanlari suya atip, kurualana da cikmamalari icin, plastik koyabilirim.Kis aksamlarinda,orada uyuyup, usumemeleri icin yapiyorum.Ama rahatlarini kacirmak istemiyorum her vakit. Malum keyiflerine pek duskunler =)

Geri