Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ahm Kaplumbağa Yemi

orhan2003

Bronz 4 Üye
Merhabalar
Şu anda AHM Turtle Stick kullanıyorum sizce iyimidir yoksa başka yem mi almalıyım ?

Cvp: Ahm Kaplumbağa Yemi

orhan2003' Alıntı:
Merhabalar
Şu anda AHM Turtle Stick kullanıyorum sizce iyimidir yoksa başka yem mi almalıyım ?

Cok kalitesiz bir yem hemen dibe coker, kotu kokar ve kaplumbagalar tarafindan sadece yoklukta yenir.

Sera raffy p ve Sera raffy I yemleri almaniz gerek hayvanlar yavru ise. Raffy p biraz kalin oldugu icin Ben keskin ince bir bicak ile 3-4 parcaya ayirip veriyorum hayvanlar tek lokmada yiyor akvaryumuda kirletmiyorlar artiklar ile.

Bu kanıya nereden vardınız ? AHM yemi 1 senedir kullanıyorum. Sera ürünlerini bu kadar hızlı yemiyor. Dibe batması ve kötü kokusunuda sizden duydum. İnanın cok farklı yem markaları kullandım. Bazılarıni açtım kokusundan bile çöpe attığım oldu. Ahm ürünlerini hem balıklarımda hem kaplumbağamda kullanıyorum . Babamın firması degil. Ama bu site genel olarak sera ve tetra hayranlığı var. kaplumbagalarimiz değerlidir ve iyi beslensin isteyebiliriz. Ahm bu ürünler kadar kalitelidir , rahatlıkla kullanabilirsin.

Sera tetra JBL bilindik ve kaliteli Yemlerdir. Bunlar kadar ahmnin kaliteli olduğunu bende düşünmüyorum fiyat farkı da bunu gösteriyor.

Cvp: RE: Ahm Kaplumbağa Yemi

Gastamonulu' Alıntı:
Bu kanıya nereden vardınız ? AHM yemi 1 senedir kullanıyorum. Sera ürünlerini bu kadar hızlı yemiyor. Dibe batması ve kötü kokusunuda sizden duydum. İnanın cok farklı yem markaları kullandım. Bazılarıni açtım kokusundan bile çöpe attığım oldu. Ahm ürünlerini hem balıklarımda hem kaplumbağamda kullanıyorum . Babamın firması degil. Ama bu site genel olarak sera ve tetra hayranlığı var. kaplumbagalarimiz değerlidir ve iyi beslensin isteyebiliriz. Ahm bu ürünler kadar kalitelidir , rahatlıkla kullanabilirsin.

Ahm bitkisel icerikli bir yem yavru kaplumbagalarin daha cok protein almasi gerek, ahm bende kullandim kaplumbagalarimi ilk aldigimda yoklukta bile istahsiz yiyorlardi ve hemen dibe batar dip cekimi yapmazsan da su kalitesini bozuyor. Tetra reptomin varken ahm tercih edilmemeli arada bariz kalite farki var. Seraya gecerken benimkilerde alismakta zorluk cekti ama bir kac gunluk alisma suresinden sonra lezzetini ve kalitesini anladilar suan baska yem yemiyorlar. Ayrica ahm sert oldugu icin icine vitamin, damla vs. almaz ancak sera cok guzel emer damlayi.

Ben bu ara karides için of marka karides buldum , ayrıca raffy royal büyük lokmalaryemi var ... Bunları kullanıyorum ... Dış ve iç filtrem olmasına rağmende su 2 haftada sapsarı oluyor... Bence kaplumbağalar hangi yemi rahat yiyorsa besin dengesini bozmadan bu yemlerden vermek lazım...

Ahm yem bitkisel ağırlıklı yemdir , ben bunun aksini söylemedim. Tetra reptomin ile aynı yemlerdir. Tetra yemi zorla yediriyorum hayvana. Sera tetra ahm bunları dönüşümlü yediriyorum. Ayrıca fiyat farki yemi kaliteli yapmaz. Sera tetra Alman üretimidir . İthal üründür fark burdan ortaya cıkıyor.

Son noktayı ben koyayım bu tartışma bitsin. Reptomin yosun içeriklidir. Ahm'de karasal bitkiler kullanılıyor. Almanya yem konusunda en iyisidir. Arkasından amerika ve ingiltere, son dönemde de italya gelir. İthal ürün olmaları dışında kullanılan içerikte fiyatları konusunda belirleyicidir.

Ahm yerli ürünlerle imkanları dahilinde yem üretiyor. Sanyuda öyle ama bu saman çöpü gibi birşey o ayrı. İsim yapmış markaların ürünlerindeki içerikler farklı kıta ve ülkelerden temin ediliyor. (Kril, balık vb. Protein içerikli ürünler) Dünya piyasasında söz sahibi oldukları için bu tip maliyetleri karşılayacak potansiyele sahipler. Haliyle markalaşmış firmalar bunu korumak için kalitelerini yüksek tutmak zorundalar.

Yaz geliyor. Özellikle kurutulmuş yemleriniz başta olmak üzere güneş ışığından koruyun. Sıcak sebebiyle içlerindeki nem kaybı tazeliklerini kaybetmelerine neden olur. Stick yemler sertleşir, kurutulmuş yemler kötü kokmaya ve acımaya başlar.

Çok sıcak olursa jbl energil ve sera raffy royal gibi yemleri buzdolabına koyun.

Yetişkin kaplumbağalar hemen her yemi yiyebilirler. Yavru kaplumbağalarda yem seçeneği sınırlıdır. Çene kasları gelişmediği için sert yemleri yiyemezler. Büyümeleri için gerekli olan protein ağırlıklı yemlerdir. Her ne kadar yedikleri yemler eser miktarda vitamin ve mineral içerse de, mineral yem ile de uygun oranda desteklenmelidir.

AHM hiç kullanmadım ancak bir yandan da Sera, JBL ve Tetra gibi yaygın değilse bir nedeni vardır diyorum içimden. Mutlaka kötü değildir ama bu yaygın üç markayı öneririm. Sonuçta bu markalar güven algısını kendileri oluşturmuş markalar.

mailto:/o3JgNQ.jpg

Ben bu şekilde bir düzen kurdum, bu tabloyu a4 kağıda bastırdım. Besledikçe işaretliyorum.

Hem karıştırıp unutmuyorum hem de başkasısın beslemesi gerektiğinde kolaylık oluyor.

Benim yem düzenim doğru mudur sizce?

(4-5cm civarı iki adet çizgili dere kaplumbağası, ekipman tam, su 200lt)

O boya göre agil ve repto için erken ama yiyorlarsa sorun yok. Agilden bir öğün çıkarıp raffy I yap. Agili yemede zorlanıyorlarsa raffy I ve raffy P arasında öğünleri bölüştür.

Çift öğünde çizelge kolaylık sağlıyor. Tek öğüne düşünce gerek kalmıyor. İş rutine dönüyor, alışıyorsun. O günün yemine elin gidiyor.

Şu anda Eminönünde bir petshoptan Sera Raffy P aldım kaplumbağamın boyutu 12 cm sizce Raffy I mi almalıydım fiyatıda 12.50 tl di uygun mudur ?

o boyda ki kapluma ama raffy ı küçük gelir sera raffy royal, jbl enerjil ve prodac gammarus kutundan BIG yazanlarından almanız daha iyi olabilir şahsen ben prodac ınkinden alıacktım ileri tarihli bulamayınca dondurulmuş karides aldım

Dondurulmuş karidesi cezvede 5 dakika kaynatıp suyu dök ve yeni su ile birkez daha kaynat. İçindeki tuz ve kalıntılar çıksın. Bende dondurulmuş karidese döndüm.

Cem abi hangi markayı kullanıyorsun? Bide bizim annie ye büyük mü gelir acaba?

aynen öle yaptım ayıla bayıla yedi  :D gammarus yerine kullanıcam sıkıntısı yok değil mi?

Ankara dışındayım markayı hatırlamıyorum şimdi metrodan almıştım yarım kiloluk poşette. 15 tl gibi bir fiyata satılıyordu. İndirimli 10 tl yapmışlardı 5 paket alıp buzluğa koydum. Ufak olanlarından alacaksın pişince daha da ufalıyor. Donu çözelmeden gerekli miktarı cezveye döküp buzluğa koyacaksınız tekrar.

Önceden deniz mahsülü diye önermiyordum ama kaynatınca tuz gidiyor.

Geri