Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Aile İçi Şiddet

Adams

Bronz 5 Üye
İyi forumlar arkadaşlar,
Ben 2 adet kaplumbağa besliyorum ikisi de 4 cm. Genelde elimle yem veriyorum. Beni takip etmeleri çok hoşuma gidiyor. Fakat biri yem aldığında diğeri hemen onu kovalıyor ve elini ısırıyor, bir süre bırakmıyor, ısırılan da doğal olarak kaçmaya çalışıyor. Elimle yem vermesem dahi bu durum kuru alana yem bıraktığımda da oluyor. Bu durum yalnızca yem verirken gerçekleşiyor. İkisi de aynı yeme yöneliyor ve kavga ediyorlar. Yaklaşık 3 gündür böyle. Onları ayırmakta istemiyorum. Eve bu küçük akvaryumu kurmak için ailemden zor izin aldım. Anlayacağınız onları ayıramam. Sizce başka türlü nasıl kavga etmeden yemek yiyebilirler?

Tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkürler...

Benim Cemsitte eskiden Cicozun elini ısırırdı ama zamaannla bu olay artadan kallkar:) sen en iyisi birini bi köseye cek orda oyala öbürüde baska bir yerde baslensin böylece kavga kalmaz :D

Cvp: Aile İçi Şiddet

Yem verirken ikiye bölün ve bir elinizle birinin dikatini çekerken diğeriyle ötekine verin hangisi daha hızlı yiyorsa ona biraz daha gec verin yada ilk yemi verin ikincisini hazır tutun veikincisiyle oyalayın ayrı köşelerde verirseniz sorun çözülür ben öyle yapiyorum benimkilerde o durumdalar.

Bu yöntemlerlede sorun çözülmezse ısıran kaplumbağayı ayrı kapta yemleyin. Aynı anda akvaryumdakini yemleyin.

Benim kaplumbağalarımda böyle ikiside ayrı taraflarda olduğunda yem atıyorum bazen 1 tanesi hemen yiyor diğeri geliyor ağzındaki yemi almaya çalışıyor :D . Ağzına yem alanda onun kafasını elinle tutuyor diğer yöne dönüp yemek yemeye çalışıyor.

Birbirlerinin hakkını yemeye bayılırlar. Eşit miktarda yemeleri önemli. Hem biri az beslenir, hemde diğeri fazla tüketip şişmanlar.

önce sürekli kapmaya çalışanı yemle sonra diğerine ver. bu arada hırçın olan gelmeye çalışırsa elinle set yaparak engelle. bir süre sonra büyüdüklerinde pasif olan da karşılık verecektir.

Eğer o yemi istiyorsa barikat kurun yine de alıyor valla bir bakmışsın almış yemi bütün yutmaya çalışıyo. : ). En güzeli biraz yedirdikten sonra yemle oyalamak bence

Geri