Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alternatif yiyecek önerisi.

Wilma

Yeni Üye
[font=.SF UI Text][font=.SFUIText]Merhaba. Öncelikle forumunuza, verdiğiniz bilgilere teşekkürler. Benim gibi yeni başlayanlar için çok iyi bir kaynak oldu. Bir süre önce hiç aklımda yokken su kaplumbağası edinmiş oldum. Gökten indi desem yeridir :). Kaplumbağa bana 'ölüm fanusu' diye tabir edilen plastik kapla geldi, yanında bir kutu yemiyle. Yemi de 'tırt' markaymış bunu sonradan fark ettim. Yemini ilk günlerde verdiğim anda yiyordu. Ama sonra hiç yemez oldu. Sadece bir gün pişmiş et verdim onu yedi. Zararı olur korkusuyla daha vermedim. Bulunduğu yeri sevmiyor diye düşündüm akvaryum araştırdım bir haftaya elimde olacak. Ve netten sera raffy p, raffy ı, sera mineral sipariş ettim. Onlar da hafta içinde bana ulaşmış olur. Sera'lar elime ulaşana kadar yaklaşık bir haftadır aç kalmış olacak. Bu konuda içim hiç rahat değil. Baktığım zaman bir sağlık problemi görünmüyor. Hareketli, görünümünde bir sıkıntı yok. Ama işte bildiğiniz aç. Birkaç gün ne verebilirim, ne yiyebilir önerirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler. [/font][/font]

Foruma hoş geldin. Hayvanın kabuk boyu ne kadar ?

O yemleri 6 cm kabuk boyuna kadar verebilirsin sonrasında ek olarak tetra reptomin veya eheim prof. food ( bu ikisi emsal yemdir) ve jbl agil alacaksın.

Ete daha doğrusu yağsız haşlanmış kıymaya devam etmediğin iyi olmuş buna başladı mı yem yemez.

Haşlanmış yumurtanın beyaz kısmından ağzına sığacak boyda parçalara ayırıp yedikçe tek tek ver. Aksi halde dağıtır.

İkincisi çimçim karides dediğimiz ufak karidesten alabilirsin. 6-7 tane al. Bunu adamlara temizlettir. Yapmazlar ise temizlemesi şöyle. Bir elinle kafasını tut. Diğer elinle kuyruk tarafını. Birleşme noktasından yani ortadan sağa sola yukarı aşağı çevirip dış kabuğu açıp kuyruk kısmını çek. Etten sıyrılsın sonra başından eti ayırıp poşete koyup buzluğa at. Poşette ayrık ayrık koy birbirlerine geçmesinler buz tutunca çıkarman zor olur. Günde bir tane hayvan küçükse yeter. Tek tek çıkarıp kalanı buz çözülmeden buzluğa at.

Pişirmesi şöyle önce musluktaki sıcak su ile buzunu çözüp cezveye koy yarısı kadar su koyup ısıt. Kaynamaya başladıktan bir iki dakika sonra karides beyazlaşıp sertleşecek. Çıkarıp soğuk suda yıka. Bıçakla ufak parçalara ayırıp hayvana ver.

Dondurulmuş karideste alabilirsin ama o çok gelir. En küçüğü yarım kilodur. Eğer yiyorsanız o şekilde alıp ufak kısmını hayvana ayırabilirsin. Zaten gammarus almışsın. Kalanı bitmez ziyan olur.

Sera minerali haftada iki öğün. P ve I'yı 6 öğün eşit pay et. 8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün toplam kafa hacmi kadar vereceksin.

Akvaryum gelince ona uygun güçte ısıtıcı, kuru alan ve ısıtma lambası alacaksın bunlar elzem malzemeler.

Cvp: Alternatif yiyecek önerisi.

Hoş buldum, teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde yumurta vermek için hayvanı uykusundan uyandırdım :/
Boyu 3,5 cm. Yaşını bilmiyorum. Yaşı büyük olup büyüyememiş olabilir(kabından dolayı) ya da küçüktür hiç bilmiyorum. 
80 litrelik akvaryum alacağım ona uygun iç filtre ve ısıtıcıyı sipariş verdim. Isıtıcı varken, ısıtıcı lambaya çok gerek var mı?

Hayvan softshell değil ise diğer türler kuru alana ihtiyaç duyar. Lamba kuru alana 32 derece ısı verecek şekilde konumlandırılmalı. Hayvan çıktığında kendini kurutup ısınmalı. Soğukkanlı canlılar dışarıdan gelecek ısıya ihtiyaç duyar. Bu aynı zamanda üşümesini engeller. Su 28 derece ısıda olmalı. Kuru alan 32, soğuk olursa hayvan üşür ve akciğer enfeksiyonuna yakalanır. Kabuk boyu 7-8 cm olana kadar titiz bakılmalı aksi halde hastalanır. Ortam esinti ve cereyana maruz kalmamalı. Isıtma lambası günde 12 saat yanar. Gece ise hayvan su içinde uyumalı. Gövde su içinde burun su dışında olacak şekilde tutunacağı birşeyler olsun. Filtre üstü, yüzeye yakın ipek yapraklı yapay bitki gibi.

Hayvan uyuyor ise uyandırma. Uyuyan hayvan yemek düşünmez. Sabah ve akşam belli saatlerde vereceksin. Ara öğün verme. Hayvanı 20:00 en geç 21:00'de yatır. Ortamı loş ışık olsun. Işıkta uyumaz. Sokak lambası veya led gece lambası olabilir.

Aydınlatma bölümü öne çıkan konularda lamba ampul ve zamanlayıcı ile ilgili bilgi mevcut.

Akvaryumun kapağı var ise gece kapayabilirsin ama hava alacağı bir boşlukta olsun. Buharlaşma iç ortamı ılıman tutar ama İçindeki nemli hava hayvana iyi gelmez. Hava boşluğu bu nemin çıkmasını sağlar.

Geri