Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

artık beslenmiyor

aytekingoksoy

Platin 4 Üye
zaten d

zaten durumu iyi değildi şimdi ise hiç yem yemiyor iştahı kesildi benim düşüncem ayrı bir kapta sürekli ağzına reptilin dökmek falan hiç iyiye gitmiyor durumu gerçekten açlıktan bişey olcak diye korkuyorum yemiyor hiç bişeyi bakımı çok zor oluyor diğeri çok rahat zatende bu gerçekten çok zorlaştırıyor yemiyor ne yapabilirim

Cvp: artık beslenmiyor

bu hayvanı sürekli çıkarıyordun onun tedirginliği sürebilir. bir kaç gün sadece suya yem atıp uzak dur devam ederse uygulama durumuna bakarız. mesela pazartesiye kadar.

Bunun yemlerini yemesin diye diğerini akvaryumdan çıkar Aytekin. Diğeri kapta yesin. Buna yemleri atıp ortalıktan çekil.

cem abi yok abi hiç çıkarmadım suyundan ürkekliği önceden gelen bişey ilk geldiğinden beri böyle

emre abi çıkarıyorum zaten ya yem önünde tamammı hiç aldırış etmiyor un kurdunu çok seviyordu koydum önüne ağzının içine kadar kurt kendi girdi nerdeyse yok abi umursamadı hiç

abi bide anlamadığım geldiklerinde aynı boydalardı nerdeyse arada 1 cm vardı diğeri iki katı oldu şuan sebebi neden olabilir daha doğrusu sorum şu kaplumbağa önceden gelişemeyip uygun ortam bulunca birden gelişim gösterebilirmi

O bahsettiğin sebep olabilir. Ama diğeri daha hareketli ve fazla yediği için ona fark atıyor belliki. Ayda 0,5-1 cm büyüme olur.
Yem yemeyen hayvanla uğraşmak çok zor. Tek başına yarım saat bırak onu. Bakalım hiç yemiyecekmi.

bu hayvan su içinde yüzüyor mu kuru alanda çok durma var mı ?

cem abi öyleki tam ışıkları yandığında kuru alana çıkyıor uvbnin altına yatıyor ikisi yan yana uvb sönyüor o ara ben uyanıyorum zaten çünkü ben uyanınca uvb yansa bile çıkmıyodu herneyse uvb 4-5 saat yanıyor sonra sönünce hemen suya atlıyo dahada çıkmıyo yani ısıtma lambasını görüp çıkmıyorlar pek daha doğrusu küçük çıkmıyor genelde suda ipek bitkinin üstünde dinleniyor uyuyor

ısıtma lambası altında durmuyorsa akciğer ile ilgili bir problem yok. yarın bir ara bir resmini at bir tane önden bir tane tepeden kabuğunu görecek şekilde. mecbur eline alacaksın.

Yanliz bu hayvanin hasta olmasi bir sucmus gibi konusmak ve artik beslenmiyor demek pek dogru olmuyor sanirsam

alisarp suç gibi konuşmak derken ? ben burda abilerime sorararak ters giden bir durumu düzeltmeye çalışıyorum evet hayvan yem yemiyor bir sorun olmalıdır diye zaten durumu iyi değildi sağlık açısından değil dediğim gibi psikolojik açıdan vardı ürkeklik olsun sürekli kaçmak olsun diğerinde aynısı olsa tamamda onda yoktu ben burda nasıl iyileştirebilirim onu soruyorum sadece tabikide onun suçu değil burda suçtan bahsedende olmadıki zaten ama artık beslenmiyor evet cem abi atıyorum resimleri elime almışkende ağzına 2-3 damla reptilin dökim

mailto:/jJvVVD.jpg
mailto:/27Y88d.jpg
mailto:/BXRDDQ.jpg
mailto:/ZNA77o.jpg
mailto:/oQYrrR.jpg

aytekingoksoy' Alıntı:
zaten d

zaten durumu iyi değildi şimdi ise hiç yem yemiyor iştahı kesildi benim düşüncem ayrı bir kapta sürekli ağzına reptilin dökmek falan hiç iyiye gitmiyor durumu gerçekten açlıktan bişey olcak diye korkuyorum yemiyor hiç bişeyi bakımı çok zor oluyor diğeri çok rahat zatende bu gerçekten çok zorlaştırıyor yemiyor ne yapabilirim
Bu cumlelerinizden cok pozitif bir dusunce alamadim acikcasi ama bende yanlis yorumlamis olabilirim
Hayvanin kabukta gorunurde birsey yok gibi ama son resimde arka plaka biraz cok egimli cikmis
Daha ezik bir karakteri olup daha gec alisabilir

aytekin hayvana haftada bir de bir damla devit damlat. kabuklar gelişiyor ara çizgiler genişlemeye başlamış bu da kalsiyuma ihtiyacı olduğunu gösterir. çok küçük olduğu için iki damla önermiyorum. buna bir şekilde kalsiyum yedirmek lazım. elinde mineral yem var mı veya raffy P kırmızı; varsa vitamini kesip onu un ufak edip ilaç damlalığı olur ya tepesi lastikten bastın mı ilacı içine alır. ona çekip bir şekilde ağzını açarak veya açar haldeyken damlat. aynı şekilde raffy P'de verebilirsin. hem kırmızısından hemde krem rengi olandan kabuk yumuşaması da iştahsızlık yapar.

bir de et denemesi yap ufak bir parçayı cezvede kaynayan suya atıp 3 dakika kadar bekletip al soğut ve ver. bakalım yiyecek mi.

göz kulakta sorun yok.

Cem abi peki o raffy p kırmızıyı toz halindemi ağzının içine bascam yoksa suyla falan karıştırıpmı

Suyla yapacaksın ama su oranı çözelti kıvamında yapacak kadar olsun. Mesela yem başına bir çay kaşığı kadar ağzını açabilirsen bunu plastik kaşıkla ağzına dökebilirsin metal kaşıkla verme. Verirkende ağzını açması için zorlama ilaç damlalığı bulursan daha iyi olur

çözelti kıvamı dediğin yemin su içinde eriyip kaybolması değilmi abi ? ha devit 3 kabuğuna sürdüm bugün kuru alanda en sonunda bi yere saklanmış kumların içine hiç orada görmemiştim şaşırdım şuandada kuru alanda normalde beni görünce suya atlar atlamıyor herneyse aldım elime ağzına devit 3 dökcem açtı ağzını dökmemi bekedi resmen bende 2 damla döktüm ağzına bide kabuğuna sürdüm geri bıraktım kuru alana şuan hala orada uyuyor şuan. ama abi 3 gündür bi lokma bişey yemedi ya :( btek dün bitane gammarus yedi sadece 1 adet bıraktı sonra veterinere götürmelimiyim aç aç bişey olmasın abi

Deviti ağzını açtığına göre tek damla ver. Saldırı yani ısırma amaçlı ağzını açmış. Bu dediğim şekli bir uygula yemez çıkarırsa salı hekime götürürsün. Yem ne fazla kıvamlı ne de çok sulu olsun ağzını açtığına göre kaşığı araya sıkıştırıp devir ağzına o sürede başı havada olsun. Sonra akvaryuma koyarsın. Kaşığıda fazla sokma ağzın arka kısmı tahriş olmasın

o zaman deniyorum şimdi abi damlalık yok evde yarın sitenin eczanesinden alacaktım kaşıkla deniyim inşallah olur aa plastik kaşık yok abi anca yarın sabah yapabilirm alternatifin varsa uyguliyim yoksa şimdi bakkaldan plastik kaşık almaya gidim

şırıngada ayar yapamazsın zerk ederken kuvvetli basarsan ciğerlerine kaçar en sağlıklısı kaşık ya da damlalık. ilaç kaşığıda olur. bakkaldan kaşık alırsan kenarlarını elinle kontrol et pürüzsüz olsun. ağzını yırtmasın olmadı kenarlarını traşlarsın.

bence hayvan birazcık ürkmüş gibi gözüküyor ama bence küçük kavanoza benzer bir şey alın ve yemi onda vermeyi deneyin ve bunu loş bir odada yapı+n ve yemi verdikten sonra odadan uzaklasın işe yaraması gerekir

Tarihlere dikkat !
Hayvan ne yazikki oldu zaten :(

Geri