Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Aşırı İştahsızlık

Restart

Gümüş 4 Üye
Merhaba forum halkı :) Uzun bi aradan sonra tekrar konu açıyorum :) Benim problemim şu ; 2 adet kaplumbağa besliyorum ve birbirleri arasında yaklaşık 1 yaş var. Bu zamana kadar beslenmelerinde hiçbir problem yaşamazken son zamanlarda küçük tosbağamın çok iştahsız olduğunu gözlemledim. Bu konu 2 ay önce aldığım Tropical BioRept yeminden sonra çok fazla tekrar etti. Forumda da bu yem hakkında bir konu açmıştım yemi ilk aldığım gün . Yemin içersinde NaCl olduğundan dolayı bu iştahsızlığın olabilceğini düşündüm fakat büyük olan kaplumbağamda böyle bir sıkıntı göremedim her yemi yalayıp yutuyor. Sadece küçük olan bu yemi yedikten sonra ayyaş gibi hareket ediyor tabiri caizse kafası 1 milyon oluyor . Fakat bu 1 dakika sürüyordu ben de bu yüzden Tropical BioRept vermeyi kesmiştim. Bu süre zarfında Sera Raffy p , Tetra Reptomin ve Tropical Gammarus kullanmaya devam ettim. Fakat bu beslenme programından yaklaşık 1 ay sonra tekrardan küçük olan kaplumbağamda bu problemleri görmeye başladım . Haftada 1 gün aç bırakmama rağmen günde sadece bir en fazla 2 tane yem yiyor . Elimle vermeye çalıştığımda ise ağzını açmıyor . Bu kaplumbağayı ilk aldığım zamanlar elimle yemek vermeme bayılırdı fakat şuan akvaryuma attıklarımı dahi zor yiyor . Büyük olandan tedirgin oluyor diye düşündüm onu akvaryumdan çıkardım 5 dakika ama yine de yemiyor . Zayıflama da başladı yardımlarınızı bekliyorum . İştah açıcı bildiğiniz yöntemler ya da yemler varsa bekliyorum :)

Cvp: Aşırı İştahsızlık

aç günü kaldır. her gün yem ver. vitamin damla takviyesi de yap. zaman zaman yem seçme durumları görülebiliyor. hayvan cinsel gelişim sürecine girdiyse o da bir parça iştahsızlık yapar. suyu 26 derece ise 28 dereceye sabitle. metabolizma hareketlenince iştahı artar. eline alıp kontrolünü yap sağlık sorunu var mı; göz, kulak, kabuk vs. diğer düzenleri biliyorsun zaten.

Aç gün bırakmıycam önerin üzerine bu hafta Cem abi. Vitaminleri düzenli olarak veriyorum takviye de yapacağım bugün. Valla 3 yemide veriyorum hiçbirini yemiyor hepsini büyük olan yedi. Bakalım haşlanmış tavuk vereceğim fark eder mi bilmiyorum. Şimdi dereceyi yükselttim 28 e veterinere de götüreceğim salı günü önerilerin için çok sağol cem abi.

Şimdi siz haşlanmış tavuk dediniz aklıma geldi . Ben 5-6 ay önce bir keresinde kaplumbağaya küçük bir parça salam vermistim . O salam yedikten sonra 1 hafta boyunca hiç stick yem yemedi . Sürekli salam , et yemek istedi . O günden beri hiç o tür gıda vermiyorum .

Yem yememe dışında herhangi br hastalık belirtisi yok ise dönemsel olma ihtimali yüksrk. Iki kıştır benimki de bir ay kadar böyle oluyor. Örneğin geçen haftaya kadar herşeyi yemesine rağmen bir haftadır reptomin dışındaki yemleri ağzıyla geveleyip toz olarak dışarı çıkaroyor. Geçen sene de öyle yapmıştı. Reptomin, mineral ve yumurtayı nazlanarak diğerlerini hiç yemiyor.

Cem'in dedipi gibi su sıcaklığının arttırılmadı, vitamin takviyesi ve gammarus bu dönemde iştahını açabilir.

mertcanın dediği gibi et türevleri ve işlenmiş et yemden iyice soğutur. işlenmiş eti özellikle tavsiye etmiyorum. içindeki kimyasallar fevkalade zararlı.

Salam sosisi insanların dahi yemesi tavsiye edilmiyor zaten. Marette çalışan bir arkadaşımla konuştuktan sonra sucuk dışında hiçbirini tüketmiyorum.

sucuğunda pişirildikten sonra yağının dökülmesi kaydıyla.

Kendi kasabıma yaptırıyorum sucuğu da, memleket hayvanından. En azından eti biliyorum.

o zaman güzel. istanbulda sağlıklı yiyecek bulmak o kadar zor ki kimseye güvenemiyorsun. ankarada bile temiz bir yer bulayım benzine acımam gider alırım. en basitinden bir yoğurt için gitgel 30 km yol yapıyorum.

Aman tavuk, sucuk, salam vs işlerine girme Emre. Arkadaşların dediği gibi dönemsel ve ısı değişimi etkileri olabilir. Yem seçme ben hiç yaşamadım ama anlatılanlardan sebepsiz olarak yaptıklarını görüyoruz.
En önemli konu diğeri ile gerilim yaşayıp yaşamadığı. Sıkça el titretme baskınlık hareketleri yaşıyorlar mı? Bu hayvan kuyruk kısıyor mu? Kuru alan kullanımı azaldı mı? Yani net müdahale olmasada arada gerilim ve korkutma oluyor mu? Bunlarıda değerlendirmek gerekebilir.

Valla aksilikler üst üste geldi . Isıtıcı ampul patladı gecen hafta o yüzden 2 gün kuru alana cıkamadılar . Ondan önce ısıtıcım arıza yapmıştı . Pet şişeye kaynar su koyup yerini tutmasa da ısıyı düzenlemeye çalıştım . Şuan ekipmanlar da falan sıkıntı yok ama küçük olan iyice gidiyor gözü falan şişti bugün . Ben de peramycn alcam yarın ama yem de yemiyor çok halsiz bazen nefes almaya çıkmıyor ben dürterek kendine getiriyorum . Bende de moral bırakmadı gerçekten çok halsiz duruyor .

gentagut veya gentamisin damla al. işin altından hastalık çıktı. yem yiyor ise bu damladan yeme de bir damla damlatıp ver yesin. en azından akciğer enfeksiyonu başlangıcı varsa onunda önüne geçilebilir. gentamisin önceliğin olsun bulamazsan gentagut al.

Geçmiş olsun Emre. Bazen çok hassas oluyorlar. Demakki şu ısıtıcı veya lamba sorunu olan ufacık dönemde hasta oldu ufaklık. İş sanki sadece göz değil akciğer enfeksiyonu gibi.

@cem abi dediklerinden gentamisin damla buldum onu aldım diğeri yoktu eczanede maalesef alamadım. Umarım akciğerinde bi sorun yoktur bugünde yemedi hiç bir şey ama bugün farklı olarak kuru alana çıkıp kurulandı . İştahsız olduğundan beri ilk defa çıktı. Ben gelince hemen suya da inmedi ama yarım saat kadar kaldı kuru alanda. Onun haricinde büyük olan eskisinden daha iştahlı baya büyüdü ben küçük onu geçecek sanarken bu hastalık geldi :) teramycn i sürdüm gözlerine sağ gözü hala sişik sol gözü inmeye başladı bugün de sadece 1 gammarus yedi o kadar.

@aek

Aynen Emre abi enfeksiyon olabilir suyu 2 haftada bir yarısını doldur bosalt yapıyorum artık haftada bir yapacağım valla 2 haftada bir yapınca çim yeşiline benzer bi renkte su geliyordu büyük ihtimal su da çok etkiliyodur . Artık flite hep açık bakacağım pazar günü suyu temizlerken . Bir de ben musluk suyu kullanıyorum suyun yarım saat bekletilmesi yeterli mi ?

suyu çekerken iç filtre ise önce filtreyi çıkarıp temizle sonra suyu. sünger kısmını söktükten sonra motoru durdur. damacana da tuttuğun suyu oda sıcaklığında beklet ısınsın. direk musluktan alıp kullanıyorsan soğuk olur. kolayda ısınmaz. suyu ne kadar az oranlarda değişirsen o kadar iyi olur.

damlayı hem gözlerine hem de hayvanı dik tutup ağzına damlat.

Emre, göz enfeksiyonu bahsettiğin su kalitesi sebebi ile doğrudan bakteriyel enfeksiyon şeklinde de olmuştur. Damla konusunu uygula. Filtrasyonu iyileştirmen gerektiği için filtreyi sürekli açık tutmalısın. Tabi yeterli olup olmadığını gene değerlendirirsin. En azından temiz suda tekrarlamaz ve tedavi işe yarar. Ancak akvaryumu bir kezde steril et derim. Komple temizlik ve metilen yada tuz uygulaması. Yem yeme isteksizliği sebebi ile doğrudan ağzına vitamin uygula. Kuru alanda ısı ihtiyacı var, durması iyi. Su zaten en az 28 derecedir. Buna değinmiyorum. Musluk suyu en az bir gün dinlenmeli. Ama bu klorun uçması için. Bakteriyel bir durum olmaz, kireçte gitmez.

Geçmiş olsun gerçekten. En can sıkıcı konu canımız ufaklıkların hastalanması. Bir arkadaşım kaplumbağasını bırakmıştı ve iştahsızdı. Benimde iştahım kaçıyordu, ki kendi hayvanımıza daha da bağlıyız.

Geri