Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Aşırı Oburluk

Fleck

Bronz 4 Üye
Merhaba arkadaşlar.
Benim kaplumbağalar bu aralar çok oburlaştılar kendilerini hırpalayıp duruyorlar beni görünce. Sabah ve akşam günde 2 kez yeterli derecede yem veriyorum, yem verdikten en fazla yarım saat sonra çırpınmaya başlıyorlar. Hatta abartıp sabahları su sesiyle beni uyandırıyorlar :smile: Ne gibi bir şey yapabilirim tecrübelerinizle bana yardımcı olursanız sevinirim :)
Az önce babam ekmek at bakalım yiyecekler mi dedi, küçük küçük ekmek içlerini attım iştahla yediler. Bunun gibi ek besin olarak ne gibi yiyecekler verebilirim onları biraz oyalamak için?

Cvp: Aşırı Oburluk

Ben marul yaprağı atıyorum suya epeyce oyalanıyorlar. Ya da yüz vermeyince biraz sakinliyorlar. Akvaryumun yanına gitmemeye özen gösteriyorum :)

Akvaryum yatağımın ve bilgisayarımın yanında olduğu için fazlasıyla yüz göz oluyorum :) Biraz araştırma yaptım forumda ve armut verilmesinde sakınca görülmediğini öğrendim bikaç küçük parça attım ama pek beğenmediler sanırım :)

armutu benimkiler de sevmiyor.. bende aynı şekilde uyanıyorum her sabah:D
ayrıca da ekmek vermenizden yana değilim..arkadaşımızın dediği gibi marul atarak oyalanmasını sağlayabilirsiniz..:)

Evde marul kalmamış o yüzden yarın ilk işim almak olacak :) Suda çırpınıp su sıçrattıkları için akvaryumun su olmayan üst kısımlarını da leke ediyorlar keratalar :) 2 adet çöpçü balığımı aynı akvaryumda 2 ay yaşadıktan sonra canlı canlı yediler zaten.. Bir çözüm bulmalıyım bu oburluğa :)

Aynı durumdayım :D Bilgisayarımın ve yatagımın yakınında olduğu için özellikle bir tanesi kendini hırpalıyo :D Hatta benim kedi patisini akvaryuma soktu onu bile ısırıp yemeye calıştılar. Aylardır çözüm arıyorum ama bir çözümü yok bunun :)

Ben o yüzden salona kurdum akvaryumu :) Yoksa benle sabaha kadar oturacak hayvancağızlar:D

:D aynı dert herkezde var sanırım:D
umut la mik de öyle:D
yeterki uyuduğumu görmesinler uyandırana kadar ses yapıyorlar:D hele hele o hızlı hızlı yüzmelerine bitiyorum:D

Su kapluşları zaten obur canlılardır. Eğer çok fazla yem verir ve alıştırırsanız obez olurlar. Çırpınsınlar ama siz vermeyin. Normal yemeye alıştırın. Kapluşunuzun kafatası büyülüğünde yem vermeniz yeterlidir.

Bir keresinde ben onları yemlerken biri diğerinin bacağını kaptı yanlışlıkla, zor ayırdım :)
Hepinize değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Bacağı yara olduysa dikkat edin enfeksiyon kapmasın :(

Aynı dert herkeste var demekki benimkiler sürekli bi birbirlerini ısırma yem yeme telaşı içindeler boylarına bakmadan birbirlerini ısırıyorlar :D Akvaryum benim odamda olduğu için ve gece geç saatlere kadar ışık açık kaldığı için ben hava kararınca akvarumun üzeini kapatıyorum hava boşluğu bırakıyorum beni göremedikleri için sakınleşip uyuyorlar

Bacağına baktım yara olmamış bir sorun yok, demek ki tatlı ısırmış :) Bu sabah uyutmadılar beni, gerçekten sorun olmaya başladı :) Uyumadan önce Ayça Hanımın da dediği gibi akvaryumun bana doğru dönük olan kısmını kapatmayı düşüyorum :)

Zaten genelde yavru kaplumbağaların ısırıkları yaralanma yaratacak kadar güçlü olmuyor. Akvaryum yatak odasındaysa siyah bir çarşaf tarzı örtü onların uyuması için faydalı olabilir. Çünkü ışık olduğu sürece kolay kolay uyumuyorlar.

Mesela ben ısıtma lambasını kapatınca mavi şerit ledten yaptığın gece ışıklandırmasını açıyorum. Hayvanlarda şartlandı. Onu açınca uyuklamaya başlıyorlar. Uyumasalar bile gözleri açık bir şekilde bitkisinin üzerinde dinleniyorlar.

Geri