Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Balıklarımın 40x25x50'lik Yeni Akvaryumu

Gelmir

Altın 2 Üye
Kaplumbağamı balıklarımın bulunduğu akvaryuma transfer ettiğim için onların da düzenini biraz bozdum açıkçası. Şöyle ufak bir akvaryum alarak evimin köşesine butik bir akvaryum oluşturdum :) Şimdi mutlu gözüküyorlar. Bakım için harcayacağım süre biraz daha artacak ama canları saolsun :)

Şuan içinde pek balık kalmadı. Son 1 yıldır neredeyse hiç balık almamıştım zaten. Önümüzdeki birkaç gün içinde balık takviyesiyle biraz daha canlanacaktır.

mailto:/28i3jpw.jpg

Cvp: Balıklarımın 40x25x50'lik Yeni Akvaryumu

Akvaryum sayısı arttı :) Birde hayvan çeşidi tabiki... Kolay gelsin Soner.

akvaryum balıklara da uydu. çok güzel olmuş soner. balıklar küçük oldu mu her yere sığıyor. ben küçük balıkları seviyorum. izlemesi hoş oluyor. özellikle neonlar. büyük balıklarda o hazzı alamıyorsun. bir ona yana bir bu yana bakma hevesi bitiyor. küçüklerde bir tanesine kafayı takıyorsun onu takip edeyim nereye kaçtı nereye gitti derken zaman geçiyor.

AEK' Alıntı:
Akvaryum sayısı arttı :) Birde hayvan çeşidi tabiki... Kolay gelsin Soner.

Aslında akvaryum sayısı ve hayvan çeşidi artmadı Emre. Kaplumbağamın eski akvaryumu şimdilik görevden ayrıldığı için akvaryum sayısı hala aynı. Ama toplam litre kapasitesi yükseldi :)

cem' Alıntı:
akvaryum balıklara da uydu. çok güzel olmuş soner. balıklar küçük oldu mu her yere sığıyor. ben küçük balıkları seviyorum. izlemesi hoş oluyor. özellikle neonlar. büyük balıklarda o hazzı alamıyorsun. bir ona yana bir bu yana bakma hevesi bitiyor. küçüklerde bir tanesine kafayı takıyorsun onu takip edeyim nereye kaçtı nereye gitti derken zaman geçiyor.

Ben canlı doğuranları seviyorum Cem. Akvaryumda uygun ortamı oluşturuyorsun, sonra yılda bir kere balık almaya gidiyorsun. Devamlı ürüyorlar :) Aynı zamanda bakımı son derece basit ve gösterişli balıklar :)

lepistesler, dediğin gibi ben de doğum kapları vardı. doğuracağın altındaki siyahlıktan zamanı kestirmesi kolay oluyordu. bir de kalın camlı 6 mm 10 litrelik fanus doğanı orada büyütüyordum. juenden bakmıştım, şimdi daha güzel doğum kapları çıkmış.

Doğum kaplarını en son 5 sene kadar önce kullandım. Sonra çok sık bir yapay bitki aldım, akvaryumun köşesine koydum. Tabandan yüzeye kadar. Sonra yavruluğa hiç gerek kalmadı. Akvaryuma hiç elimi sürmüyordum. Doğumu yaklaşan oraya gidip inzivaya çekiliyordu. Doğan yavrulara da hemen saklanıyor, büyükler onlara ulaşamıyordu. 4 - 5 ayda bir dişi almaya gidiyordum. Çünkü aynı balıklar çiftleşe çiftleşe kısırlaşıyorlardı. Bu şekilde 3 yıl geçirdim. Yaklaşık 15 balığım vardı ilk aldığımda. İlk sene 30 kadar balığım olmuştu. Sonraki yıllar da minimum 40 kadar balığım oluyordu hep :) Tam bir doğal ortam oluşmuştu. Derken askere gittim ve düzen bozuldu tabi. Sonra da iş güç derken aynı ortamı oluşturamadım. Şimdi karışık balıklarım var. O yüzden canlı doğuranlarım da stres yapıp doğurmuyorlar zaten. Ama karışık olunca izlemesi daha zevkli oluyor, orası ayrı :)

uygulaman güzelmiş bir nevi doğal ortam gibi.

benimkilerde kısırlık var mıydı bilmiyorum ama bir kaç tanesinde şekil bozukluğu olan yavrular olmuştu. bunların hepside dişiydi. dümdüz çubuk gibiydiler karın bölgeleri şişkin değildi. fazla da yaşamadılar orta boylarda öldüler. birde özel üretim kuyruğu siyah beyazlı simli gibi ebruli desenli bir lepistes almıştım ama o dediğin gibi kısır olabilirdi ondan hiç yavru alamamıştım.

O cinsi biliyorum. Bir dönem elimden geçmişti. Şekil bozukluğu beslenme ya da diğer etkenlerden dolayı da olabilir. Genel olarak, lepisteslere göre biraz daha vahşi bir alt cins ve uygun ortam oluşmadan kolay kolay çiftleşmiyorlar. Akvaryuma 4 dişi, 2 erkek koymuştum zamanında. Şansıma çiftleştiler ve yaklaşık 1,5 yıl akvaryumda etkileri devam etti. Diğer lepisteslere göre çok daha fazla dikkat çekiyor keratalar. Şu sıralar pek görmedim evcil hayvan dükkanlarında.

Geri