Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Benim güzel Karagözüm neden beni terk ettin

Kaplumbaga alacaksak Yavru mu Ergin mi?

• Kullanılan toplam oy
    10

Karagöz

Bronz 5 Üye
[/color]:(İşte benim kaplumbagalarımın hikayesi.:(
:( Ben hayvanları çok seven biriyimdir. Bir gün su kaplumbagası aldırmak için tutturdum bizimkilere. Annemde ben okukuldan gelmeden süpriz olarak pet shop a gidip iki tane cinsiyetini bilmediim iki tane kaplumbaga almıştı ve bir palmiye aaçlı geri dönüşümlü plastikten mavi ve şeffaf bir kapa koymuştu. Kapın altınada renkli küçük çakıl taşları dizmişti. Kaplumbagalara isim vermem gerekiyordu. Bende bu iki kırmızı yanaklı su kaplumbagasına birer isim düşünürken bir tanesinin göz bebeginin etrafının koyu gri odugunu fark ettim. Ben de ona isim olarak karagöz koydum. Digerinede uyumlu olsun diye hacivat ismini verdim. Bir yaz günü Karagözüm maalesef bilinmeyen bir nedenden dolayı öldü. Ters dönmüştü. Onu gömecektim fakat babam onu çöpe attı. Tabi buda beni ayrı bir şekilde üzdü. Şu ana kadar 4 kaplumbagam oldu. Şu anda en yeni kaplumbagam olan "ufaklık" yaşıyor.İçlerinde en dayanıklısı hacivat oldu. Benim hiç ısıtıcım,filtrem ya da ışıım yoktu. Hacivat ölmeden önce bir yavru kaplumbaga aldım ama bir süre sonra Hacivat öldü. Benim "No Name"de tek kaldı. Bir süre sonra şu anda yaşayan "Ufaklık"la birlikte akvaryum, filtre ve altında iki yavru kaplumbaganın sıgabilecei bir boşluk olan taşa benzeyen plastik bir şey aldık.
Ve filtre bir yerden su alıp diger yandan temiz suyu veriliyordu. Bu da kaplumbagaları bir oyana bir bu yana savuruyordu. Bizde filtreyi çıkardık. Tabi akvaryumu temizlemek zordu. Ben dışardayken babam akvaryumu temizlemek istedi. Temizlerken camını çatlattı. Plastik kaptada No Name im fazla dayanamadı. Şu anda Ufaklık bir plastik kapta yaşıyor. Yaşaması için elimden geleni yapıyorum. Suyuna vitamin damlatıyorum, temizliyorum,yemine de vitamin damlatıyorum,kabuk sertleştirici sürüyorum,kabugunu fırçalıyorum. En yakın zamanda bir akvaryum,dinlenmesi için bir kaç taş,filtre,ısıtıcı, ve de uygun bir lamba almayı düşünüyrum.Tabi yutamıyacakları büyüklükte taşlar almayı düşünüyorum.Tabi su ve dışarısı için bir termometre.
SİZİNDE YURUMLARINIZI BEKLİYORUM.Karagöz en sevdigimdi.
:(Karagöz beni neden terk ettin.:(

Ekli dosyalar

• 1315344146_8434773e8f.jpg
    1315344146_8434773e8f.jpg
    80.4 KB · Görüntüleme: 23
Asla kabuk sertleştirici kullanmayın haftada bir kere kabuğunu fırçalarsanız, bol bol güneşlendirirseniz, vitaminli ve dengeli beslenirseniz sertleştiriciye gerek yoktur ama yinede akvaryumsuz olmaz.

HaywanSewer' Alıntı:
Asla kabuk sertleştirici kullanmayın haftada bir kere kabuğunu fırçalarsanız, bol bol güneşlendirirseniz, vitaminli ve dengeli beslenirseniz sertleştiriciye gerek yoktur ama yinede akvaryumsuz olmaz.

ama benim lambam ve gerekli ekipmanlarım yok. Bu yüzden kullanıyorum. Ayrıca pet shop elemanı önerdigi için kullanıyorum.
Kaplumbaga alırken ergin almanızı öneririm. Çünkü yavrudan insana samoele mıdır nedir öyle bir bakterinin bulaşma riski daha fazla.

Ekli dosyalar

• 1315344146_8434773e8f.jpg
    1315344146_8434773e8f.jpg
    80.4 KB · Görüntüleme: 0
Kabuk sertleştirici uvb lambanın yaptığı işi yapmaz. Siz iyilik yapmak isterken bilmediğiniz kimyasallara maruz bırakıyorsunuz kaplumbağanızı.
Evet doğru söylüyorsunuz salmonella virüsü var kaplumbağalarda, yavrularda daha yoğun erginlerde daha az miktarda. Önlem alınırsa zararı önlenebilir..

Evet. Gerekli önlemler alınırsa(temizlerken plastik eldiven kullanmak vb.) sorun çıkmaz. Ama benim küçük kardeşim ben yokken kaplumbaga ya dokunuyor eline alıyor. Bu yüzden ergin kaplumbaga almanızı öneririm. Eskiden yetişememesi için yüksege koymuştuk. Ama kardeşim büyüyünce ve benim gibi kurnaz bir çakala dönüşünce sandalye ilen masaya cıkıp ayaga kalkıp kaplumbagayı ellemeye devam etti.

Her petshop elemanı doğru bilgiye sahip olmuyorlar bunu unutmayın onlar sadece satma peşindeler dikkat edin.

Çok dogru söyledin kardeş. Onlar ekmegini ticaretten saglıyorlar. Bu yüzden yalan söylebiliyorlar. Bu sözü ilk senden duymadım. Ama hatırlattıgın için saol.

Evet bildiklerin çok yanlış ben kaplumbağa bakmaya yeni başladım fakat gerekli tüm bilgileri öğrendim öncelikle petshoplar hiç birşey bilmiyor (istisnalar var) eğer uv lamban yoksa güneşlendirmekte aynı sonucu verir kuru alanı ısıtmak için spot lamba gerekli suyu ısıtmak için kesinlikle ısıtıcı gereklidir ısıtıcı kilit maddedir kabuk sertleştiricinin içinde kimyasal maddeler varmış bu yüzden önerilmiyor.

Cvp: Benim güzel Karagözüm neden beni terk ettin

Bence ergin alınmalı çünkü ergin olunca daha az hasta oluyor.

Geri