Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Benimde Su kaplumbağamın gözleri şişti :(

tugaydogus

Yeni Üye
Herkese iyi günler. Benim de iki su kaplumbağam var. Bugün bir tanesinin gözlerinin şişmiş ve kapalı olduğunu gördüm. Önce internetten biraz araştırdım ve daha sonra petshopa gittim. Bana biyo tortucal diye bi vitamin verdi ve insanların kullandığı bi damla var ondan alın dedi. İsimini dahi bilmiyor damlanın ben internetten öğrendim teramisin gibi bi damla varmış. Bugün pazar olduğu için damlayı alamadım. Yarın alıcam. Ayrıca bu hastalık kaplumbağamın başına gelene kadar kaplumbağalarımın bakımına önem vermiyodum okuduğumdan dolayı. O yüzden akvaryumlarında hiç bişey yok. UV ışığı filtre ısıtıcı gbi. Şimdi kaplumbağalarımın iyi bi yaşam ortamının olması ve hasta olanının düzelmesi için ne yapmalıyım? En kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim.Bawling
mailto:/126e32s.jpg

Hoşgeldin,
Diğer konuda Cem bilgi vermiş. Genta göz damlası alarak sabah akşam 3 damla damlatacaksın.
Ek olarak linkteki konunun tamamını okuyarak yapılması gerekeni en kısa sürede yapmalısın. mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html
Isıtıcı, kurualan ısıtıcı lamba olmadığı sürece tedaviden sonuç alamazsın.

Cvp: Benimde Su kaplumbağamın gözleri şişti :(

diğer konuda yazmıştım. eczaneden genta göz damlası alıp sabah akşam 3'er damla damlatacaksın. bir kaç dakika kuru bir yede dursun gazete üstünde de durabilir. kuru alanda durursa hemen suya girebilir ilacın etkisi olmaz. gözler bayağı şişik evde birisi varsa öğlende 3 damla damlatılabilir. bunun yanında akvaryumun temiz olması gerekli. yeterince steril edilmemiş bir ürün konulması veya salınım yapan bir ürün olması plastik bitki gibi bu tip durumlara yol açar. su dinlendirilmiş olarak konulmalı. eğer musluk suyu kullanıyor isen bir damacanaya alıp kapağı açık vaziyette ama içine toz girmeyecek şekilde beklemeli ve oda ısısına gelmekle birlikte içindeki klor uçmalıdır. takriben iki gün yeterli olur. yalnız bu süreçte içme suyu takviyesi yapman daha çabuk iyileşmesi için gerekli.

ayrıca metilen mavisi alıp suyuna ilk olarak iki damla sonrasında iki günde bir bir damla dökersin. deep fix metilen mavisi veya dezopur bulamazsan bio-ichthyo veya contra-ichthyo kullanırsın.

geçmiş olsun.

Peki teramisin gibi bi ilaç söylemişlerdi hangisi daha iyidir genta mı teramisin mi?

Birde akvaryumum bom boş gerekli olan eşyaları söylermisiniz. Ben ısıtıcı gibi bişey duymuştum.

akvaryuma ilk alınacaklar uygun oranda wattı olan su ısıtıcı, kuru alan (bunu el yapımı yapabilirsin kuru alan bölümü ile akvaryum ve paludaryum atölyesi başlıkları altında mevcuttur.), ısıtma lambası kıskaçlı olursa cama tutturman kolay olur. lambaya armut tip ampul olacak soft yani beyaz camlı bulursan 60 W bulamazsan 40 W şeffaf alırsın. bu arada lamba max 60 w ampul gücünü çekebilmeli üstünde yazar.
http://www.horozelektrik.com/tr/masa-lambalari/hl-067

bauhaus bulunan bir şehirde isen bu ampulü alabilirsin.
mailto:/forum/Konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html
uygun bir iç filtre alacaksın. taban için silis kum
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm
bir tanede ipek bitki dediğimiz yaprakları bez gibi olan bitkiden.

Zaten neslihan link vermis lutfen usenmeden o linki okuyun ve o sartlari en kisa surede saglamaya calisin
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Su ve kuru alan ısıtıcıları şart. Aksi halde tedavi işe yaramaz ve hayvan boşuna ilaca maruz kalır.

Ben cemin tavsiyelerini uygulamaya basladim, gozleri henuz acilmadi ama vitamini yediginden midir nedir yuzup yemek yemeye basladi bugun, sanirim metilen mavisi de hastaligini kiriyo, bi de ben bu hastalik olduktan sonra akvaryumunu cok detayli sekilde temizleyip dezenfekte etmistim

Vitaminin amacı hastalık esnasında direnç kaybeden bünyeyi güçlendirmek, yemden uzaklaşana besin ve iştah sağlamaktır. Tedavi edilmeyen hayvanın hareketlenmesi yanıltabilir ve dönüşü olmayan noktaya gelinebilir.

Mavi damla suyu dezenfekte eder, hayvandaki hastalıkta faydası yoktur. Hatta uzun süre kullanılmamalıdır. Suyu dezenfekte edip bundan sonra duru suya geçilmelidir. Su kalitesini su değişimleri ve uygun filtre ile sağlamalıyız.

Göz için damla uygulamasını devam ettirin ama sistem düzelmedikçe uygun şartlar olmadıkça faydası olmaz yada kısa süre sonra tekrarlar.

Teramisin kesinlikle alma içinde kortizon var benim kaplumbağam onun yüzünden öldü kortizon deriyi sertleştiriyor o kadar ki onu 1 hafta boyunca kullandım maalesef sonra bi baktık göz kapakları resmen kaynaşmış deriyle. Bebeklere kullanılan daha hafif genta al.

Akvaryumumun ölçüleri 35*50*17.5 h. Dün bahsettiğim gözü kapanan kaplumbağama bugün teramisin aldım ancak gözünde tutmadı. Birde gözünün birisini kremden sonra iki saniye açtı ve daha sonra hapşırır gibi bir ses çıkardı. Şimdi akvaryumumnda hiçbirşey yok. Akvaryumumun ölçülerini yukarıda belirttim ne kadar su doldurmalıyım içine neler koymalıyım. Kaplumbağalarımın ölçüleri 6.5 cm gibi. Hangi yemleri vitaminleri kullanmalıyım nasıl kullanmalıyım. Şimdiye kadar kaplumbağalarımla bu kadar ilgilenmemiştim. Ancak bu gözünün kapanması beni çok üzdü bütün herşeyi öğrenip iyi bakmak istiyorum onlara.

Bu kap tek hayvan için dahi uygun değil. Ölüm fanusunun biraz büyüğü. Burada tek yavru hayvan dahi olmaz. Yavru bir hayvan için 50 lt su gerekir.
Hayvanda akciğer enfeksiyonu belirtileri var. İkamet hangi şehirde? Veteriner hekim kontrolü şart. Teşhis ve tedavi gerekir. Merhem çözüm değil.

Su ısısı bu hayvan için 30 derece olsun. Hayvanı karantina kabına almalı.

Yanında bu ısıda başka hayvan durmasın.

Kuru alan ısısı 33-34 olsun bu hayvanın bulunduğu yerde.
Akvaryum boyutları ve ısı değerleri yükselmedikçe tedavide işe yaramaz. Durumuda kritik seviyeye yaklaşıyor.

Gecmis olsun arkdsm arkadaslarin onerdiklerini,hemen yaparsan hyvani kurtarabilirsin ozellikle en acilinden kuru alan,kuru alan isiticin ve isitici lazim ayni durumu bende yasadim olumden dondu buara da genta kullan kesnlkle hatta kisa sure de veterinere goturemiceksen agzina damlat diger arkdslar bu konuyla ilgili ayrintili bilgi vericeklerdir

gözde teramisini kullanma eğer göz içi iltihap varsa onu ancak sıvı çözelti halleder. pomad sudaki pisliğide yapıştırır. yorum 3'te açıklama yapmıştım.

http://www.petospher.com/
Buyrun bu veterinere goturun
Akvaryum ve ekipmanlar degismeli, bu konu okunmali
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

Evet pendikte olduğuna göre Vildan hanıma rahatlıkla götürülebilir. Kendisi bu hayvanlarda uzman. Hayvanı hiç riske atmamalı.

Ali Sarp ın linkini verdiği yer.

Geri