Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme konusunda hatam var.

irem.a

Yeni Üye
Merhaba. Daha önce kaplumbağamın yem yemediğinden bahsetmiştim. Cici bi akvaryum alıp ısısını güzelce ayarlayınca kendine geldi çok güzel yem yiyor. Ama bu kez de fazla yiyor bir türlü tutturamadık :) Emre abinin yazdığı yazıyı okudum kaplumbağam 4,5 cm civarında görünüşe göre fazla yem vermişim. Neyseki bir sıkıntı yok görünürde. Şimdi daha önce yem yemediğinden dolayı yem yemesi sevinciyle biraz abartıp yem verdm ama hemen kesmek istemiyorum sizce ne yapmalıyım? Yemi bi anda azaltırsam yem yemeyi bırakıp tekrar iştah kaybı oluşabilir mi? Ayrıca bu hayvanlarda tokluk hissi yok mudur yedikçe yenisini istiyor sanki. Normalde hiç yüzmez yem atttığımı görince suyun içinde dört dönüyor :)

Yemi normal seviyeye çekmende hiç sakınca yok. Fazla yem vermeyi uzun zamandır yapmıyorsan sorun yok.

Kaplumbağalar kış uykusuna yatan hayvanlardır. Bu sebeple depolama eğilimindedirler. Yeterli besinden fazlasını yeme eğilimi bundan kaynaklı bir durum.

Cvp: Beslenme konusunda hatam var.

bu hayvanlar sadece yemle değil dışkılarıyla da beslenirler. yavru iken bu olmayabilir ama büyüdükçe yaparlar. fazla yem verirsen daha fazla dışkı yapıp onu yemeyecek ve akvaryumun daha fazla kirlenmesine neden olacaktır.

Anladım bundan sonra azaltıyorum o zaman teşekkürler. Bu arada kaplumbağamın boynunun tam alt kabuk kısmında kızarma var bunun nedeni ne olabilir?

alt bağadaki pembelik üşümeye bağlı olabileceği gibi gelişimi sırasında kılcal damarların kabuğu beslemesi kaynaklı da olabilir. hayvana üşümeyeceği ortamı sağladıysan sebep gelişimdir. su ısısını yeni dengeye sokmuşsun. kuru alan lamban ne durumda.

Kaptan sonra hemen alışamaz düşüncesiyle akvaryumu küçük almıştım. Küçük olduğundan dolayı kurualanı sığdıramadm cd kabı bile büyük geliyor akvaryumun enine. Akvaryumu büyütüp öle bi kurualan oluşturmayı düşünüyorum. Şimdilik sadece büyük taşlardan üst üste koyup bir yükselti yaptım. Üstüne pek fazla çıkmıyor genelde altlarda yürüyor. Su seviyemde gördüğüm akvaryumlara göre baya düşük. Sebebi bu olabilir mi ?

eğer kuru alanı ısıtan lamban yoksa hayvan kuru alana çıkıp üşümek istemez. aynı şekilde su ısıtıcısı yoksa veya düşük ısıya ayarlı ise bu seferde hayvan daha sıcak olan kuru alanda duracaktır. sonuç olarak su 26-28 derece arası kuru alan 31-33 derece arası olmalıdır.

akvaryumu kışın ağır koşullarına girmeden alıp ekipmanları ona uygun olarak tamamlamalısın bu dar alan hayvanın gelişmesi açısından olumsuz olmakla birlikte çabuk kirlenmesi durumunda sürekli su değişimleri de hastalanmasına neden olacaktır. su değişimlerinde her iki suyun ısısı birbirine yakın olmalı.

bakım bölümünden bakım kılavuzu konusunu inceleyip başka eksiklerin varsa onları da temin et.

Su ısıtıcım hep 28 dereceye ayarlı. Kuru alan lambam var onu kurayım öyleyse. Dediğim gibi alışabilir mi bilmiyorum filtreye karşı bile biraz zor yada istemeyerek yüzüyor, kendini suya karşı koyamıyor bazen o yüzden korkuyorum suyu yükseltmekten. Sadece yem yakalerken hızlı yüzdüğünü görebiliyorum.

hayvan pergelleri açtığına göre demek ki yüzmeyi biliyor. suyu yükseltebilirsin. filtreden yaptığı sirkülasyon ve titreşimden kaynaklı çekinme olabilir. tek olduğu için bu süreç uzun sürebilir. lambanın ısısını algıladığında kuru alana çıkacaktır.

Lambanın kuru alanı 32-33 derece yaptığından emin olmak gerekir. Bir cam derece yardımıyla ölçmekte fayda var

Filtrenin akıntısı uygun olmalı. Yani akvaryum hacmine göre çok güçlü filtre rahatsız eder. Akvaryum cd kabı sığmayacak kadar küçükse orada kapkumbağa beslenmez. Hemen uygun ortam sağlanmalı.

Uygun ortam oluşturdum bilgilendirmeniz için hepinize teşekkürler

Geri