Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme Programı Güncelleme

Himura Kenshin

Elmas 3 Üye
Merhabalar arkadaşlar. Uzun süredir ugrayamadim derslerden dolayı ama artık yazma gereği duydum.

Kaplumbagam önceki programına göre büyüdü artık. 6, 2 cm falan oldu. Şimdiye kadar Raffy P den çıkan kırmızı şeylerden verip mineral ihtiyacını karşılıyordum. Ama o da biteli oldu baya. Şimdi yeni bir programa ihtiyacım var. Raffy I dan daha bol miktarda mevcut. Raffy P alacağım. Yanına da Raffy Mineral alacağım. Başka yem tavsiye ederseniz onu da alabilirim...

Ama ondan önce bana yeni bir program çıkarabilir misiniz ? Bu aralar çok cirpinmay başladı kerata. Aç kalıyor heralde. Fazla olmayacak şekilde söyle güzel bir program yapmanızı bekliyor , hepinize iyi forumlar diliyorum arkadaşlar. :)

Cvp: Beslenme Programı Güncelleme

Hoş geldin Barış. Derslerinde başarılar.

Bahsettiğin yemleride alınca yem çeşitliliğin iyi seviyede olacak. En azından ana yem, ek yem ve destek yem üçlüsünün hepsinden olacak. Yalnız büyüyüp gelişmekte olan kaplumbağalar için Sera Carnivor benim favori yemlerimden. Etçil bir yem ve dış çeperinde raffy p benzeri, iç çeperinde ise mineral barındırıyor. Küçük kaplumbağalar yemekte zorlansa da benimkiler artık 10 sn içerisinde yiyebiliyor ve seninkilerle aynı boydalar.

Sen yem çeşitliliğini tamamlayıp burada yazarsan detaylı bir program oluştururuz yine.

Şimdi hocam yarın sipariş vereceğim yemleri..
Raffy I fazlasıyla var. Raffy P alacağım onun yanında da Raffy Mineral alacağım. Carnivor da bir sonraki siparişi verirken alırım. Veya fiyat uygun olursa direk onu da alırım.
Bana raffy p raffy ı ve raffy mineral 'den oluşan bir program yapabilir misin?

Haftanın dört günü raffp, iki günü raffy ı ve bir günde mineral kafi.

P.tesi: Raffy p
Salı: Raffy I
Çarşamba Raffy p
Perşembe: Raffy p
Cuma: raffy I
Cumartesi: Raffy P
Pazar: Mineral

Kaplumbağalar artık tek öğüne dönülme zamanı gelmiş. Çarşamba günü az bir şey yiyorsa marulda verebilirsin. Uvb lamba yoksa Cumartesi günleri de bir yeme devit 3 damlatıp verirsin.

Hocam tamamdır bunu uygularim da miktarları yazmadiniz heralde? Zaten benim kaplumbaga günlük 2 p 2 i rahat yiyodu ?

Her gün kafa hacmi kadar verilecek Barış. Bilmiyorum ama o boydaki bir kaplumbağa için 2 Raffy p ve 2 Raffy I az gelir gibi. Kafa hacmine bakarak günde tek öğün verirsin. Benimkiler 60 cm civarındalar ve 4-5 raffy p kadar veriyorum

60 cm :D

Hocam o zaman ben hayvanı aç birakmisim ya :( benimki 6.2 cm civarında günlük 4p max verdim hep. Bundan sonra öyle yapayım bende. 6 raffy p boyutunda vereyim . Sağolun yorumlar için. ;)

60 Cm iyiymiş harbiden :smile: Dediğim gibi Barış kafa hacmine göre ayarlayıver. Ne aç kalsın nede çok verilsin. Orta ayarı kafa hacmi kadar oluyor.

Tamam hocam çok sağolun. Zaten kafasına dikkatli baktım bugün sabah , baya bi büyümüş kerata ;) Bugün sipariş de vereceğim. Mineralli yemin de katkısı olur gelişimine inşallah. :)

Bir ekleme yapayım. Mineral yem verilince mürekkep bakığı kemiği tozuna ve kaplumbağa vitaminine gerek yok. Bu yemde bu destekler mevcut. Belki ayda bir tek doz. Ben vermiyorum. Veriliyorsa kesilmeli.
Bir eklemede carnivor için. Bu yemin içi mineral yemden ufak bir top, dışıda bunu sarmış raffy p den oluşur. Özellikle içeriğindeki mineral yem topları haftalık verilen sera mineral varsa aşırıya kaçmamak için her iki yemin dengelenmesine sebep olur. Örneğin bundan veriliyorsa miktar haftalık mineral yemi karşılamaz ama tam günlük mineral yemde azaltılmazsa fazla olur. Bu sebeple carnivorun içerisindeki mineral topunun yaklaşık boyutuna bakarsak 4-5 carnivorda 1 stick mineral yem var diyebiliriz. Bu sebeple bir hayvana haftada 4-5 carnivor veriyorsanız mineral verilen günde bir stik olanı alıp yerine raffy p koyun. Eğer haftada 8-9 carnivor veriyorsanız 2 stick mineral eksiltip yerine raffy p koyun.

Geri