Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Beslenme

cansell

Taç 1 Üye
Kaplumbağam 2 buçuk yaşında 3-4 tanede küçük karides veriyorum günlük olarak vitaminde kullanıyorum ama ek olarak birşeye gerek var mı bana doymuyor gibi geliyor ?

Cvp: beslenme

hergün karidesle olmaz en kısa zamanda yem almalısın tetra reptomin veya sera raffy p alabilirsin yoksa kaplumbağan hastalanır ve ölür karideside hafta 1 ve ya 2 ye indirmelisin

mailto:/forum/Konu-verilebilecek-ve-verilmeyecek-taze-yiyecekler.html

belki işinizi görür :)

beslenme ve saglık formuna bakabilirsin her gun karıdes verilmemeli haftada 2-3 kez vitaminde aynı şekilde :)

sen bi beslenme saglık bölümüne bak :)

cansel_4yuz' Alıntı:
Kaplumbağam 2 buçuk yaşında 3-4 tanede küçük karides veriyorum günlük olarak vitaminde kullanıyorum ama ek olarak birşeye gerek var mı bana doymuyor gibi geliyor ?

Karidesler ana yem değildir :)
Ana yemler şunlardır : Sera Raffy P veya Tetra Reptomin

Ben Günde 2-3 Sera Raffy P , 2 Tetra Reptomin , 1de Karides Veriyorum.. 2 Günde Birde Pond Yem Veriyorum..

Size Tavsiyem Ana Yeminizi Sera Raffy P veya Tetra reptomin Yapmanızdır... :)

Sebze yemeye alıştır.Hiç doymayan kaplumbağalara sınırsız sebze takviyesi yapmalısın.Gerçi hiçbir kaplumbağa yemeyi durdurmaz.

ömür' Alıntı:
Sebze yemeye alıştır.Hiç doymayan kaplumbağalara sınırsız sebze takviyesi yapmalısın.Gerçi hiçbir kaplumbağa yemeyi durdurmaz.

benim kaplumbagalarım yavru ve hep açlar onlara istediğim kadar sebze verebilirmiyim :)

batukar' Alıntı:
ömür' Alıntı:

benim kaplumbagalarım yavru ve hep açlar onlara istediğim kadar sebze verebilirmiyim :)

İstediğin kadar ver...Kötü yanı akvaryumun çabuk pislenir ama kaplumbağalar için en sağlıklısıdır bu..Kıvırcık-marul takviyesi ile başlayabilirsin..Forumda hangi sebzeler zararlı hangi sebzeler yararlı onuda öğren:)

ömür' Alıntı:
batukar' Alıntı:
ömür' Alıntı:

İstediğin kadar ver...Kötü yanı akvaryumun çabuk pislenir ama kaplumbağalar için en sağlıklısıdır bu..Kıvırcık-marul takviyesi ile başlayabilirsin..Forumda hangi sebzeler zararlı hangi sebzeler yararlı onuda öğren:)

öğrendiğim iyi oldu sürekli yemek arıyolar yavrular türk geleneklerine göre yavru yemek aramaz yemekten bıkıp fotosenteze geçene kadar agzına tıkılır yemekler boyle yemek aradılarmı kötü hissediyorm :D kıvırcıkla başlayalım :D

karidesin ana yem olmadığını biliyorum ama proteinsizlikten kabuğunun şekli değişmişti ve 2 buçuk senedir besliyorum bazı şeyleri biliyorum karides yemektede hiç hastalanmadı

cansel_4yuz' Alıntı:
karidesin ana yem olmadığını biliyorum ama proteinsizlikten kabuğunun şekli değişmişti ve 2 buçuk senedir besliyorum bazı şeyleri biliyorum karides yemektede hiç hastalanmadı

Cansel karides yemekten hastalanmaz tabiki ama diğer vereceğin yemeklere bir reddetme durumu ortaya çıkar.Sağlıklı bir insan nasıl besleniyorsa kaplumbağanıda öyle beslemelisin.

Bence karidesi haftada 1 e indirin.Sizin kaplumbaganız 2,5 yaşında ise bitkisel beslenmeye agırlık verin.Ana yemin yanında Sera Herbivor veya Sera Vital kullanmanızı öneririm.

2.5 yaşında ki kaplumbağaların artık bitkisel besinlere geçme vakit gelmiş.

Sera vital ana yem ve yanında karides veya protein, vitamin destekli yemler kullanmanızı öneririm.

Kabuk deformasyonları genelde kaplumbağaların hızlı büyümesi yani yanlış beslenme sonucu ortaya çıkıyor.
Bu tip durumlarda protein azaltılır yani sizin yaptığınız gibi karidese yüklenilmez.

Sağlıklı kaplumbağalar için düzenli bir beslenme programı şart.

2.5 yaşında bir kaplumbağa besleyip, bu soruyu soruyor olmanız ilgin. Lütfen araştırma yapın. 1 yaşından sonra yvaş yavaş bitkisel besinlere geçiş yapmalıısnız.

Geri