Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bu yemi bilen var mi acaba?

Tayfun Bayrakli

Bronz 2 Üye
Arkadaslar bulundugum ilde tum petshoplari gezdim ancak sera vital yada baska bilindik bir bitkisel yem bulamadim, bir petshopcu bana bitkisel yem diyerekten Ocean Free SuperREPTILE 10g marka bir yem verdi,acaba bilgisi olan var mi nasil bir yemdir,bitkisel midir,iyi midir?

Danismadan almasaydiniz keske tetra sera jbl ve kurutulmusta tropical harici tercih edilmiyor yemi duymadim ama balik yemi degil en azindan.

Iste o uc markaya baktim zaten oncelikle ancak hicbir petshopda yok zonguldakta ve sadece bu yeme ihtiyacim oldugu icin de internetten siparis vermedim tek yem icin ve bulabildigim tek markayi aldim ben de internette arastirdim baya ama bilgi bulamadim markaya dair allah bilir neyin nesi :)

En azindan kaplumbaga yemi bence simdilik kullanin cok cok besin degeri düsüktür . diger yemleriniz de azalinca internetten siparis verebilirsiniz

Cvp: Bu yemi bilen var mi acaba?

bu sera mineral ayarında bir yem vital ile alakası yok yani bitkisel değil. menşei irlanda veya ingiltere gibi gözüküyor. son kullanma tarihi ileri mi ? haftada bir verilecek bir yem. üzerindeki etiketin geniş açılı bir resmi iyi olurdu.

Japon maliymis bir tek onu biliyorum resmini de atardim ama kapali bi posette satin aldim ve posetini attim kutuya koydum yemleri, ustunde kaplumbaga resmi falan vardi pek bisey anlasilmiyordu. Anladigim kadariyla bu cahil petshopcularin ticari yalanlarindan birine dustum bende ilk defa neyse en iyisi bilindik yemlerden sasmamak diger yemlerim azalinca internetten toplu siparis vermek,tesekkur ettim bilgiler icin

vitamin kalsiyum içerikli olduğu için bunu verdiğin zaman ekstradan kalsiyum veya vitamin vermene gerek yok. bu kafi gelir. sadece son kullanma tarihi bitmemiş olsun. bu şekilde eritip kullan bitsin.

Maalesef kullanamiycam bunu ama cunku elimde daha kaliteli olan sera raffy minarel oldugu icin ve zaten 250 ml oldugu icin tek olan kaplumbagama 2 sene bile yetecek miktarda var yani ki 2 seneyi dolduramadan da son kullanma tarihi geliyo mecburen de kalan minarelleri de atacam,buna hic firsat kalmiyo yani kullanmaya :)

Bu arada Sera raffy minarelin de 100 ml nin satilmamasinin mantigini da hic anlamis degilim zaten az verilen bir yem,ve tek kaplumbaga bakiyorsaniz benim gibi 250 ml senelerce kullanilabiliyo ve bu da son kullanma tarihinin gelip atilmasina neden oluyo buyuk bi israf yani nerdeyse kutunun yaridan fazlasini atacam tarihi bitince

her hafta dönüşümlü olabilir tabi hayvan yerse. iki senede hayvan kocaman olacak ona göre yemi de artıracaksın. 250'lik yem 2 sene dayanmaz. daha önce biter. ama önceliğin kaliteli olan mineral yem olsun.

250 ml yem hayvan eriskin olunca 6 ay dayanmiyacak ama oyle de dusunmek lazim ve bu yemleri yapan zaten az kulkaniliyoya bakmiyorki tek bunu alir verir iste diyor yani

Yapan firma sera şöyle düşünüyor. Raffy p içerisinde kırmızı mineral yemler olduğu için yavrulara onlar yeter diyor. Ama her ihtimalde 2 sene dayanan bu yemde biter. Tabi son kullanma tarihi yakın alınan için durum değişir.

Valla usenmeyip bi ara oturup saymistim tek tek hepsini su anda sayisini hatirlamiyorum ama 2 seneyi geckin yem vardi :) cunku minerali haftada 1 kez veriyoruz yada ben bunu kafa hacmine gore gunlere yaydim ve hergun diger yemlerle kombin ederek gunde bir tane veriyorum mineral ve bu da 2 seneden fazla gitmesine sebep oluyo yemin,ancak hayvan baya buyuyunce ve gunde 2 tane verebilecegim kafa buyuklugune gelince 1 yil civari gidiyo olacak ve son kullanma tarihi gelmeden bitirebilecem diye tahmini bi hesap yapmistim kabataslak :)

Ve abi raffy p nin icinde mineral yem var demissin ancak onlarin rengi daha soluk kirmizi renkte, raffy mineraldekilerin ki kadar koyu kirmizi degil neden ki acaba fark yok mu aralarinda?

aynı yemler. raffy P'de diğerleriyle karışım halinde mineralde saf. üretildikleri aşamada nem oranı yüksektir. raffy P'deki yemlerin hepsi aynı bantta ilerlerken birbirlerinin tozuna bulanırlar. bu etkileşim, raffy P'de renk farkı yaratır.

Yani sonuçta atılsada çok azı gider.

Cem in dediği gibi aynı işlev. Hatta carnivor içerisindeki kırmızı mineralde ikisinin ortasında bir renktir. Yani raffy p ve mineral yem renklerinin arasında bir renk.

Him simdi anladim dogru mantikli diyosunuz e abi o zaman ben bosuna 250 ml gibi bi fazlalikta olan mineral yemi almiyayim yani bosuna, ki genelde son kullanma tarihleride en fazla bir yil kalmis oluyo, nasil olsa raffy p aliyorum ve icindeki mineral yemlerin orani da yeterli miktarda yani raffy p bitene kadar esit kombinde vermeye yetiyo ne gerek var ki mineral almama ayriyetten yanlismiyim?

yeterli geliyorsa almana gerek yok.

Mineral yemi haftada bir gün tam öğün ver. Raffy p den önce biterse raffy p de azaldıysa gene raffy p alırsın. Bu esnada hayvan büyür Reptomine geçerse mineral yemi ayrı alırsın.

Yeterli geliyo cem bey almiycam artik mineral fuzuli masraf oluyo.hayvan zaten 11 aylik emre abi reptomin,raffy p,raffy I hepsinden veriyorum kombin ederek :) ve bu arada emre abi mineral 2 yil bile gitmez demistiniz ya,ben size demek istedigimi daha kesin ve net verilerle anlatmak icin oturdum usenmeden 250 ml sera raffy mineralin hepsini saydim tek tek :) ve yaklasik 1800 tane yem var icinde,soyle kabataslak bi hesap yaparsak bundan hayvana haftanin bir gunu kafa hacmi kafar yani 7 tane veriyorum bu da ayda 30 tane yem yapar yilda da 360 tane yem yapar ve 1800 tane yem de 5 yil gidiyo demektir,ben 2 yil derken cok cok az bile demisim :) 5 yil kullanma tarihi de olan bir yem olmadigi icin yarisindan cogu ziyan oluyor emre abi daha net ve kesin belirtebildim insallah :)

Hayvan büyüdükçe miktar artacak ama gene tek hayvan için dediğin doğru, bitmesi zor.

Geri