Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Camdan kuru alan yapımı

Cvp: Camdan kuru alan yapımı

AEK' Alıntı:
Sizin kuru alana dediğim gibi alt destek yapılmasada olur. Yukarıdaki rampa kenarından kuru alana bağlanan camlar yeterince tutar. Alttan destek yapmanın avantajı rampa kenarları açık olunca rahat çıkmaları için. Gerçi benim büyük olanda hiç sorun olmadan çıkıyorlar. Ama dediğim gibi kuşağa rampayı dayamayın.

çok teşekkürler yine uzunluğunu 30 cm yapıyorum düzenliyorum gerçekten emeğinize bilginize sağlık Allah razı olsun :)

samet52' Alıntı:
peki uzunluğu tekrar 30 cm yapayım peki yine alt destek yapmasam üst destek yeterli olurmu

Bence o cam kalınlığı ve rampa büyüklüğünde yukarıdaki destekler gayet yeterli. Ben büyük olan kuru alanı 8 mm camdan yaptığım için fazla destek kullandım. Birazda görsellik ve yandan atlamamaları için yukarıdakileri uyguladık.

Verdiğim linkteki kuru alanların altına üstüne baktığınızda detayları ve destek camları gerçekleşmiş olarak görmüş olursunuz. En azından canlanma açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

Selim, sormak istediğin bir ayrıntı olursa yada benim tam anlatamadığım bana hatırlat. Tamamen çözelim senin kuru alanı. Bu arada akvaryum içindeki dinlenme alanları, rampa ve kuru alan için taş olarak ben Kemerburgazdaki doğal taşçıdan granit çakıl aldım. Hiç sökülmüyor ve akvaryum silikonuyla yapıştırdım. Benim taşlar onlar. Bende artanda var. Oraya gidip yada bendende alabilirsin. Gerçi bendekiler için anadolu yakasına uğraman gerekir.

Emre saol, bugun olcu alip camlari kestiricem muhtemelen hafta sonu hallederim. Taslar icinde tesekkut ederim. Tas dunyasi bana yakin karsiya gecmek bana ölüm geliyo :) Gitmisken birkac tanede cam kaya alirim oradan. Bu arada tabandaki siyah kumuda degistiricem. Pislikleri goremiyorum. Silis kum almam lazim sanirim. Bu silis kumun hazir yikanmisi yokmu ya :) Uv lambayida aldim zaten kuru alan degisince onuda monte edicem.

Vitasand markasının kumları aslında kullanıma hazır diye satılıyor. Bence bir kaç durulamadan sonra koyunca çok bulanmayabilir. Ben en son aldığımda hemen hemen hiç bulanmadı.

Taş dünyasında açık alanın arkasındaki büyük çuvallarda ufak granit çakıl bulabilirsin. Çuvaldan kilo ile aldıktan sonra evde aralara karışan farklı olanları ayıkladım. Yapıştırmaları içinde yassı olanları öncelikli seçip verdim. Malum hafif olmasında fayda var. Cam kayalardan iyi taşlanmış olanları seç Selim. Ben aldıktan sonra iyice baktım. Ufak bir kaç yerdeki keskin kırık yerleri akvaryum imalatçıma taşlattım. Ellerimle taşların her yerini gezip kontrol etmiştim. Güzel bordo ve kar beyaz kayalar da var. Hepsi doğal ve güzel.

Kuru alanın bu şekilde daha güzel olacaktır. İçerideki cam sütunlar gidince alanda rahatlar.

Emre musait oldugunda bana kum icin juenpetten bi link verebilirmisin. Cok cesit var kafam karisti.vitasand baya bi cesit var.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=283&urn=13104

Uygun ürün budur Selim. İnce doğal silis kum. Bunun kalın olanıda var ama tavsiye etmem. Benim pet shopum bunun 25 kg olanlarından getirmişti bana. Büyük akvaryumumda 4 paket kullandım. Yaklaşık akvaryumun dibinde 5 cm kadar kum kalınlığı var. Senin yükseklik hariç ölçüşerin kaçtı. Yani taban kenarların miktar için bize fikir verebilir.

Taban kenarlari 100x40. Kac kilo gider tahninen ona gore bunuda alayim hepsi bi anda ciksin aradan.

ben gittigidiyordan 20 kg silis kum aldım ev de de 5-6 kg var yeter sanırım taban ölçüleri aynı

Bencede 20-30 kg arası kafi gelir. 20 ile başlayıp eksik gelirse al derim.
Benim 80*40 tabanda sanırım 20 kg vardı.

Juenle bi konusacagim yarin. Buyuk kovada olanlarini getirtebilirler belki. Yoksa 800 gr lik 25 poset baya zor olacak :)

Aynı poşetin 25 kg olanı var bu markada. Benim pet shop özellikle bunlardan getirmişti. Hatta fazla alınca bir paket arttı. Ben o kadar kumu yıkayamayacağım için sanırım direk döküp bir gece filtrelemiştim. Sen durularsan daha rahat olursun. Bulanık düre daha kısa olur.

Yani kova yoktur bence bu markada. Aynı poşet modelinin bayağı büyüğü.

Geri