Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Camdan kuru alan

banyoterligi

Bordo Bereli
Arkadaşlar hepinize iyi bayramlar. Camdan bizim sıpaya kuru alan düşünüyorum. Forumda bir kaç şeyi inceledim ama bilemiyorum bu arada cam kalınlıgı 5 mm.

Ek kat çıkarsam akvaryum taşımaz gibi geliyor o sebeple onu eliyorum. Akvaryum içine düşünüyorum. Kafamı kurcalayan sorular var;

1- Düz alanı camdan yapıştırdık diyelim cama silikonla. Peki rampayı nasıl yapacagm? Cam nasıl eğik duracak öyle? Silikonlasam bile kuruması icin nasıl tutucam öyle?

2-Maalesef tek akvaryumum var. Camdan silikonla yapıstırdıgımda kuruması falan 1 gün sürüymuş. O sıra kaplumbagama nolucak? suyunu azaltıp taş koyup icinde mi tutsam? Kafasına düşmesinden de korkuyorum..

Başka tavsiyeler varsa bekliyorum.....

Cvp: Camdan kuru alan

mailto:/forum/Konu-kule-ve-sehpa-tip-kuru-alanlar-su-ici-dinlenme-sehpalari.html

Mert,
Burada ''Sehpa Tip Kuru Alan'' diye tanıttığım ürüne benzer bir kuru alan yapabilirsin. Ancak bunun için ölçüler çok önemli. Rampayı yapıştırmadan önce kuru alan zemininin altına destek camı yapıştırıyorsun. Bunu bir tarafı açılı bir şekilde uzanıyor ve rampayıda ona ve kuru alan zeminine yapıştırıyorsun. Bunu dışarıda yaptığın için akvaryum içinde kurutmana gerek yok. Böylece kaplumbağan eski yerinde kurumaya devam eder.
Akvaryum ince olduğu için yukarı yapman seninde farkettiğin gibi akvaryumu çok zorlar.

Mert Bey asma kat benim favorim :D
Şu an akvaryumumda o şekilde bir kuru alan var.Tabi cam kalınlıkları ve taşıyabileceği kapasite göz önüne alınarak yapılmalı.

Rampa işi ise öncelikle iki parçayı eğimli bir şekilde silikonlamanız lazım.(yani ben o şekilde yapmıştım.)
Kalın kitaplar ve bantlar ile desteklerseniz az da olsa silikon kuruyunca tutuyor.
Rampanın bir kenarını akvaryuma silikonlayarak kurutursanız gayet sağlam oluyor.

Bir de ince cam şeritler keserek düz alan ve rapmanın altına ve üstüne yapıştırarak destekler yapabilirsiniz.

Emre abi, o yaptığın alanlara baktım. Rampayı taşla kaplayıp kuru alana halıcıdan çim halı alıp silikonla cama yapıstıracagım..

ölçü olayını da iç kısmından yanlamasına ölçüsünü alcam ona göre de mesela ici 20 cm diyelim uzun yan camından diger yan camına. Camcıdan 18 cm kestirmek mi lazım? O 1 cm leri silikonla yapmak adına?

Arzu Hanım, kat cıkmak en guzeli ama camlar 5 mm. Dayanmayadabilir. :)

Düz cama rampalı camı silikonlayıp kitap ve bantla destekleyim.. Peki öyle yapop dısarda kuruttuktan sonra akvaryuma silikonlayıp nasıl kurutucam? Hakkı'yı sudan cıkartıyımmı? Veya akvaryum suyunu azaltayım demi cam a gelmesn diye.. Baska tavsiyede bekliyorum umarım yapabılırım..

1 gece kapluşları kuru bir alanda misafir edebilirsiniz.Bunun bir zararı olmaz.
Ya da bir leğen ve üstüne çıkabilecekleri bir taş bir gecelik idare edecektir.

İçerisindeki suyu tamamen boşaltmadan silikon işine girmeyin.
Ben rampayı akvaryumu yan yatırıp ön ve arkadan kitaplarla destekleyerek yapıştırmıştım.

Emre'nin kuru alanları sehpa tipi olanlar da kullanışlı.Eğer akvaryumun yan camlarına silikon değdirmek istemezseniz onlar düşünülebilir.

Aslında bizimkilern dedigi gibi akvaryumu camcıya goturup onlara yaptırmak lazım. Ama oylede ıscılık falan alcaklar. O parayla dırek turtle dock falan alır kafam rahat eder.

Senin akvaryum camın ince. Cama yapacağın her müdahale akvaryum camında stres demektir. Bence altına rampa tarafı eğimli kesilmiş destek iki cam plaka koy, rampa hiç oynamaz.

Evet, cam kalınlıklarını hesap ederek daha küçük kestirmelisin. Bence bahsettiğin ölçü uygun. Kuru alan tarafındaki camı biraz daha ileri (5-6 cm gibi) götürerekte kaçışı engellersin. Bu arada camcı bütün camları taşlanmış kullanmak zorunda.

Rampayı alttan destek icin cam plaka koyarsam bu sefer akvaryumun o bolumunu hayvan kullanamıcak daha da daralcak akvaryum sanırım.

taşlanmış camın farkı nedir? Birde akvaryuma bitki falan dusunuyorum cok bos duruyor. Bıtkı topragımı gereklı? Neler yapmak lazım

Rampanın derinliği kadar kesmesine gerek yok. Rampa 10 cm derine gidiyorda 5 şer cm iki arkaya doğru uzunlamasına cam destek için işini görür. Bana başka alternatif gelmiyor.

Taşlanmamış camın kenarları keskindir. Akvaryumcular rodajlı cam kullanmazsa camı taşlarlar. Ama sen camcıya yaptıracağın yada hazır camdan kendin yapacağın için onun aklına camları taşlamak gelmeyebilir. Bunu hatırlatmanda fayda var.

Canlı bitki kaplumbağa akvaryumunda çok zor. Hepsini koparıp bir kısmını yerler. Yesin istiyorsan başka bir kap içinde bitki yetiştirebilirsin. Akvaryumdakilerle başa çıkman çok zor. Açıkçası bence zahmetli.

Geri