Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çekirdek,Mısır vs

beremi

Bronz 4 Üye
Merhaba arkadaşlar ben kaplumbağalarıma kendi yediğim günlük şeylerden veriyorum haftada 1-2 defa. Çekirdek ,Haşlanmış mısır, antep fıstığı, fındık vs bunun gibi şeyler. bi zararı olur mu acaba ?

Merhaba. Bence vermemelisiniz. Özellikle çekirdek gibi sert şeyleri vermemelisiniz. Çünkü tükürük bezleri yok ve o gibi şeyler su da yunuşamaz bu yüzden yiyemezler. Parça parça atsanız bile sindirmeleri çok zor olur bence.

Cvp: Çekirdek,Mısır vs

çok ufak parçalar halinde veriyodum ama zararlıymış ayda 1 e düşüriyim ben o zaman hayvanın başka tadlardan mahrum kalmasını istemiyorum açıkcası :D

Hayvanın doğasında olmayan ürünler vermeyin. Verdiğimiz marul ve salatalık dahi karasal bitkidir. Ancak büyük oranı su olduğu için verilebiliyor. Bu hayvanlar sadece sudaki besinleri yer. Bunun dışında verilenler uygun değil. Ayda bir dahi olsa.

Çiğ köfte kebap vs. de veriyor musunuz?

haha :D yok o kadar da değil bundan sonra vermiyim ben o zaman :D

ayda bir haşlanmış süt mısır taze ise verilebilir yalnız taneyi ortadan sıkıp içinde çıkanı bir bardak su içinde bekletip verilmeli kabuğu ile değil. haşlama ile bir miktar şeker giderken dediğim şekilde ayırıp suda bekletmek minimuma indirecektir. hemde ufak yapıda olacaktır. diğerlerine gelirsek mideleri o tip şeyleri öğütmeyecek yapıdadır. bu yüzden bağırsaklarında hasar yaratabilir.

bitkisel olarak kıvırcık marul yan kısmından ince kesilmiş salatalık ve hindiba uygundur.

Geri