Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çoğu Akvaryumcu Sera Yem Getirmiyor

Virzone

Bronz 3 Üye
Evet arkadaşlar başlıkta yazdığı gibi bir durum var. Kaç gündür petshopları geziyorum sırf Sera alabilmek için fakat hepsinde aynı cevap "Sera getirmiyoruz." Bunun üzerine oradaki markasız, açık yemleri gösterdi fakat hayır onlardan almayacağım başka var mı dedim ve bana farklı bir marka gösterdi. Aşağıda resmi var, ben bu yemlerin ikisinide aldım çünkü farklı yemmiş ikiside. Her neyse. Aşağıdaki yemlere bakarak bana yorumlarınızı atar mısınız ? Bu kaplumbağalarıma sağlıklı bir yem midir ?
mailto:/o6bbja.jpg

mailto:/152gtoh.jpg

mailto:/30maji8.jpg

mailto:/fz3k3a.jpg

Ayrıca renki taşların salınım yaptığını duymuştum. Bu yüzden taşlarımı da değiştirmek istedim. Silis kum sordum fakat bulamadım ama beyaz renkte taşlar aldım. Tek bir sorun var, taşlar biraz küçük sorun olur mu ? Çünkü değiştirme imkanım yok.

mailto:/1es1fd.jpg

Bu beyaz taslarda boyali yada cilali olabilir . En iyisi silis kum almak . Yukarida ki yemleri ilk defa duydum . Markalari hakkinda bir fikrim yok . En azinda kutulu yem . Aciktan almamissiniz . İnternetten sipariş verebilme şansiniz varsa juenpet market den sipariş verebilirsiniz . Ayrica pet shoplarda sera markali ve diger markalar internette satildigi fiyatin 2 katina satiyorlar . Yani 9 tl lik bir yemi 19 tl ye satiyorlar . Dedigim gibi internetten sipariş vermek en makulü .

Yerli üretim yem. Sera, tetra, jbl kalitesinde olmadığını biliyorum. İnternette her ikisi içinde net bir içerik bulamadım ancak sanırım yeşil bitkisel diğeri protein ağırlıklı. Kutu üzerindeki protein değerlerini kontrol etmeli. Tabi sadece bunlar değil karides, gammarus, balık kurusu gibi besinlerde gerekir. Aslında sera çok yaygın bir yem. Olmadı internetten bulunur.
mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=153&ad=&page=5

Kum kullanmak daha iyi. 0,5-1,0 mm arası idealdir. Bu taşlar bu ölçülerden büyükse ve hayvan yavru ise yutarsa boğazını tıkayabilir. Ayrıca sivri ve keskin tipte olmasıda bu anlamda boğaz ve sindirim sistemi açısından bence uygun değil. Kaplumbağalar sindirime yardımcı olması için kum ve taş yutma eğilimindedir. Silis kumda burada mevcut.
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm&kat=283

Cvp: Çoğu Akvaryumcu Sera Yem Getirmiyor

Petshoptaki adama karidesi de sormuştum. Karides zararlı falan dedi, bir şeyler geveledi. Daha sonra açık yemleri gösterdi, ben onları almayınca mecburen bunu sattı. Benimde yemim bitmişti sonuç olarak almak zorunda kaldım. Bu arada besin değerlerinin fotoğrafını çektim ikisininde aynı ama yinede attım ikisinide

KIRMIZI OLAN : mailto:/1g/g/tl520.jpg
YEŞİL OLAN : mailto:/1g/g/tl53q.jpg

Ve taşların boyutunu net bir şekilde çektim : mailto:/1g/g/tl54m.jpg

Şuan elimde olan taşlar renkli taşlar ve bu. Renli taşları çıkarıp bir süreliğine bu taşları kullansam olur mu ?

OHA İNANAMIYORUM SON KULLANMA TARİHİ GEÇMİŞ. YOK ARTIK YENİ GÖRDÜM. İNANAMIYORUUM

Karides zararli degil . Ama muhtemelen onu da acikta satiyor . Taşlar buyuk gibi ve sivri taraflari var . Dedigim gibi en iyisi silis kum . Hem silis kum sindirime yardimci oluyor . Yemi hemen geri iade edin . Kaplumbagalara cok yedirdiniz mi ? Ve ne kadar gecmiş ?

Mertcan, yemi daha hiç vermedim çünkü önceki yemlerinden vermiştim sabah. Üzerinden 5 ay geçmiş. Yemi geri vereceğim zaten. Şuan elimde olan renkli ve beyaz taş. Silis kum alana kadar. Hangisi olsun ?

Farkındamısın bilmiyorum da bu iki yemin de içerikleri tamamen aynıymış. İçerik olarak zengin '' gözüküyor '' fakat yazılanların ne kadarı doğrudur bilinmez. Pet shopçular Sera yemlerden fazla kar etmedikleri için getirmiyorlardır bana göre. Çünkü pahalıya getiriyorlar ve alıcı çok nadir oluyor. Benim beta balığıma sera yem bulabilmek için bayağı pet shop dolaşmıştım. Artık internetten alıyorum yemleri falan. Son kullanma tarihinin geçmiş olması da kötü olmuş . Eğer çevrende işini iyi bilen ve yapan pet shop yoksa ve yem alacaksan en ideali internetten almak .

Anlaşılan şu ki bir daha internetten alacağım :/

Beyaz taş cilali yada boyali olabilir . İkisinide koyma derim . İnternetten yem siparis verirken silis kum da siparis verirsin olur . 5 ay ciddi bir süre . Böyle bir hata yapilmamali .

Peki siparişler gelene kadar ne yapayım taş konusunu ?

taşsız dursun. o zamana kadar bu aldığın taş mozaik yani mermer kırığı yaramaz. besin değerleri güzel gözükse de neler kullanıldığı konusunda bilgi yok. onları geçtim son kullanma tarihi ve açık kapaklı olması da ayrı bir problem. bunu iade et. taşı da iade edip yerine ince kum şeklinde bir kum varsa al. yoksa geri alıyorsa alsın. bu taş kaplumbağalar için zararlı olur. sindirim sistemi için ince kum yemeli. başka petshop yok mu bulunduğun yerde.

Turtle sticks food (yeşil) olan otçul, diğeri ise etçil yem. Daha önceden forumda bu yem için açılan bir başlıkta kullanan kişi olum/ olumsuzluğunu belirtmiş ve zorunlu kalınmadıkça ana yem olarak kullanılmaması gerektiği görüşünü belirtmiş ki, bende aynı düşüncedeyim. Ne kadar yerli malına destek çıkılması konusunda lehte görüş belirtsem de, kardeşim çok iyi olmasa da iyi bir ürün piyasaya sürülsün ki bizde gerektiği gibi davranalım. mailto:/forum/Konu-ahm-marin-fish-kaplumbaga-yemi.html

Taş konusunda ise bende bu ürün kullanılacağına temin edilene kadar dipte bir şey kullanmaman gerektiği düşüncesindeyim. Olurda boğulma/sivri kenarları boğazını yırtma durumu gerçekleşirse vicdanın rahat olmaz. İmlanın varsa hem kumu hem de yemi netten temin edip altında kalkabilirsin bu sorunun.

Gülce tarihleri görünce şaştım kaldım. Bence hiç bakmıyorlar ve rafta bekletiyorlar. Sen bunları iade edebilirsin. Sorun çıkaramazlar. Taşlarıda kullanma ve iade et. Taşları iade almazlarsa başka ürün ile değiştir. Örneğin ipek yapraklı bitki falan al. Ama plastik olmasın. Bh arada o yemleride atmazlar ellerinde hayvan varsa onlara verirler.

Verdiğim linklerdeki kum ve yemlerden al. Yem olarak sera raffy p ve sera raffy I kesin şart. Almışken sera mineral yemide alıp destek yemide aradan çıkar. Hayvanlar yavru ise bu yemlerle devam et.

Geri