Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çoooook uzun zaman oldu ya :/ :)

ShaF_cK

As 3 Üye
Tekrardan herkese merhaba. Aşırı derecede forumdan koptuk ama arada yine gözetleniyorsunuz ::)

mailto:/forum/konu-tosun-bunlar-tosun.html

En son tosuncukların fotoğrafları bu linkte. Şuanda kapluşlar kız arkadaşımda olduğu için fotoğrafları pek atamıyorum. 

Yaramaz 14 cm
Şaşkın 17 cm  

ŞAŞKIN :)

mailto:/lrdPVE.jpg

mailto:/nmR9X1.jpg

mailto:/q8bp1W.jpg

mailto:/9qQAX3.jpg

ŞAŞKIN :)

mailto:/r83pm7.jpg

mailto:/R90NJR.jpg

mailto:/j18p5m.jpg

Dişi ve Erkek olma konusunda artık hiç bir sıkıntı yok zaten.  Şu sıralar ufak bir problemlerimiz varmış.

1 ay öncesinde ufak çocuklar oyun hamuru atmışlar akvaryuma. Kız arkadaşımda hemen çıkartmış gördüğü gibi Yaramazında ağzından çıkarttırmış ama bir miktar yutmuş sanırım.  Geçen günlerde dışkısında görmüş sanırım kırmızılık. Ben yediği oyun hamuru ya da oyun hamuru etkisinden o şekilde olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında Yaramaz eskiden yemleri direk hüpletirdi şu sıralar ise fazla yem tüketmiyormuş. Son zamanlarda durgunlaşmış.  Yavaş hareket ediyor ve uyku modundaymış. Şaşkın ise kuru alanda durmak istiyormuş sanırım hep. Alt kabuklarına filan bakınca ben bir sıkıntı göremedim. Bu durumlarda acaba abes bir durum var mı? Varsa neden olabilir acaba bunlar ?

Cvp: Çoooook uzun zaman oldu ya :/ :)

14 ve 17 cm demek. Maşallah tosun gibiler :)

Eralka78' Alıntı:
14 ve 17 cm demek. Maşallah tosun gibiler :)

Teşekkür ederim Ersin abi :) Şuan bende değiller en son bende iken 12.4 ve 11.7 idiler bende az önce öğrendim o kadar büyüdüklerini :)))

maşallah hayvanlar coşmuş. senden iyi mi bakıyor sanki. :rolleyes:  gözün arkada kalmaz artık. :smile:  görünüşleri de sağlıklı duruyor. şaşkının alt bağasında da yenilenme başlamış.

hamur yumuşak ufak parça yutmuşsa çıkarabilir. ki çıkarmış zaten hayvanda büyük. oyun hamurunu çocuklarda ağzına aldığı için zararlı etkisi yok. gıda boyası kullanıyorlar. ama varsa ağzına bir damla devit yoksa bir damla zeytinyağı damlatabilir. yine de kalan varsa yediği yemlerle kalanda atılır. hayvanı zorlamaya gerek yok.

bu aralar geçiş zamanı havalar dengesiz ve iyice soğudu. güneşte gözükmüyor. dolayısıyla kışı algılıyorlar. bu sebeple hayvanlarda iştahsızlık söz konusu. benimkilerde de iştah kesildi. her birinin yediği miktarı şimdi dördü birden yiyor. yani birinin normal zamanda yediği miktarı hepsi ancak yiyor. yem seçmede başladı. tortil yem aldım. yemleri azar miktarda versin. bitirirseler sonra tekrar versin yem ziyanı olmasın.

kuru alanda lamba 32 derece altına düşmesin suda ise 28 derece yapsın. dış ortamı çok soğuk olmasın. bu sene kış ağır geçecek. bizi iyi sınama bekliyor.

cem' Alıntı:
maşallah hayvanlar coşmuş. senden iyi mi bakıyor sanki. :rolleyes:  gözün arkada kalmaz artık. :smile:  görünüşleri de sağlıklı duruyor. şaşkının alt bağasında da yenilenme başlamış.

hamur yumuşak ufak parça yutmuşsa çıkarabilir. ki çıkarmış zaten hayvanda büyük. oyun hamurunu çocuklarda ağzına aldığı için zararlı etkisi yok. gıda boyası kullanıyorlar. ama varsa ağzına bir damla devit yoksa bir damla zeytinyağı damlatabilir. yine de kalan varsa yediği yemlerle kalanda atılır. hayvanı zorlamaya gerek yok.

bu aralar geçiş zamanı havalar dengesiz ve iyice soğudu. güneşte gözükmüyor. dolayısıyla kışı algılıyorlar. bu sebeple hayvanlarda iştahsızlık söz konusu. benimkilerde de iştah kesildi. her birinin yediği miktarı şimdi dördü birden yiyor. yani birinin normal zamanda yediği miktarı hepsi ancak yiyor. yem seçmede başladı. tortil yem aldım. yemleri azar miktarda versin. bitirirseler sonra tekrar versin yem ziyanı olmasın.

kuru alanda lamba 32 derece altına düşmesin suda ise 28 derece yapsın. dış ortamı çok soğuk olmasın. bu sene kış ağır geçecek. bizi iyi sınama bekliyor.
Valla öyle sanırım abi ama yaklaşık nisan sonu gibi götürdüm kız arkadaşıma. 7 ay da 3-4 cm boy atmışlar bende daha iyiydiler :p :)  İyi bakıyor sağolsun tosuncuklarıma abi :)

Tamamdır abi söyledim bunları onunda içi rahat etti benimde sağolasın.
Bu arada uvb lamba patlamış sanırım. Sıkıntımız o şuanda :/

Atakan petshopta zam yapmış uv ampule. Yinede gördüğüm kadarıyla daha ucuzu yok sanırım.

Valla yem alacaktık onada baktım juende filan çeşit yok jbl yok reptomin yok anlamış değilim..

cem' Alıntı:
Atakan petshopta zam yapmış uv ampule. Yinede gördüğüm kadarıyla daha ucuzu yok sanırım.

Tusempet ve Canpet bir nebze daha uygun.Bunun dışındaki satıcılarda fiyatlar distribütör tarafından kalibre edilmiş gibi.

ShaF_cK' Alıntı:
Valla yem alacaktık onada baktım juende filan çeşit yok jbl yok reptomin yok anlamış değilim..

Distribütörler kaplumbağa satışını yasaklayan kanun değişikliğinden sonra ithalatlarını seyrekleştirdiği için piyasadaki ürün sayısı azaldı.Ürün çeşitliliği en fazla Atakanpetshop ve Netakvaryum'da mevcut.En son yaptığım alışverişte son kullanma tarihi 2018 olan yem bulabilmiştim.

Bende repto bitmişti. Teleskop akvaryumdan aldım. Hatta depoda kalmamış. Aradılar birkaç gün içinde temin edip gönderdiler. Almışken tortilde aldım.

Sene sonu olduğu için sayım, hesap işleri ile uğraşıyor olabilirler. Ocakta düzene girilir. Juende bayağı yem yok. Özellikle yetişkin hayvan yemleri

Geri