Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Deri değişimi ne sıklıkta olur ?

ozge35

Gümüş 1 Üye
Arkadaşlar kaplumbağam yaklaşık 2-3 hafta önce deri değiştiriyordu. Fakat şimdi baktığımda tekrar deri değiştiriyor, suda deri parçaları var ve üstünde de yüzdükçe onla süzülüyor. Acaba deri değişimini tam tamamlamadığı için mi yoksa bu kadar sık deri değiştiriyorlar mı ? Kaplumbağam daha yavru, kabuk boyu 3.2cm.

Cvp: Deri değişimi ne sıklıkta olur ?

Bazen bunu yapıyorlar. Benimkilerde derilerini değiştirdikten sonra tertemiz oluyorlardı ondan sonra hemen yine başlıyorlardı dökmeye.

Evet ben de sevinmiştim temizlendi suyu da kirlenmez artık diye ama tekrar üstünde derilerle yüzmeye, suya deri bırakmaya başladı

Akvaryumun dibine silis kumu al, dibe inip ona sürtünürken derileri de rahatça değişmiş olur. Ben özelllikle akvaryum suyu değiştirirken fanusa aldığımda azcık su ve suyun dibine kum koyuyorum. Hayvan zaten akvaryumdan çıkınca nereye giderse gitsin stres olduğu için sğ sola kaçıyor. Gerçi alıştılar artık ama, onlar yürürkende sürekli kuma temas etmiş oluyorlar. Daha yan fanustayken deri değişiminin bir kısmını halletmiş oluyoruz :D

Zaten silis kum kullanıyorum. Onu da yıkaması çok zor oluyor diye değiştirmeyi düşündüm arkadaşlara danışarak ama en iyisi silis kum dedi onlar da vazgeçtim. Hızlıca hallederler umarım :)

Hayvan büyüdükçe deri değiştirir. Ancak bu kadar sık değildir. Henüz atamadığı derileri halen döküyor. Silis kum aslında çok güzel ve kullanışlı. Neden yıkıyorsunuz? Arasında pislikde barındırmaz. Derilerde bu kadar sorun olmamalı. Acaba akvaryum hacmi çok mu yetersiz?

akvaryumun ölçülerini hesapladım yanlış hatırlamıyorsam 80-90 litre arasıydı akvaryumun su hacmi. 1 tane küçük kaplumbağa için yeterli olduğunu düşünmüştüm kurarken. silis kumu yıkamamın nedeni 1 kere akvaryumu komple temizlemek içindi o zaman çok zorlanmıştım, çok küçük taneli olduğu için :)

kumu yıkamana gerek yok. komple su yenileme de içindeki her şeyi çıkardıktan sonra dip süpürgesi ile görünen kirleri al. bu arada bir çorba kaşığı kadar ama fazla değil çekimle gider. önemsizdir yani. sonra kumu elinle karıştır ve kalkan kirleri de maşrapa ile aldıktan sonra yeni suyu koy. yapacağın bu kadar.

deri değişimi hiçbir dönemde bitmez. sürekli yenilenir. bu aldığı vitamin (gerek damla gerek aldığı yemlerdeki vitamin içeriği) ve kuru alan lambalarının etkisi ile süreklilik arz eder. senin kaplumbağan çok küçükmüş. bu zamanda bu kadar değişim olması enteresan. demek ki büyüme konusunda seninki bayağı istekli.

Tamamen yıkamama gerek yoksa buna çok sevindim. Çünkü gerçekten o kadar kumu yıkamak nerdeyse bir günümü alıyordu. Bu tamamen yıkama olayını da zaten 6 ayda bir yapmayı düşünüyordum. Sizin dediğiniz şekilde yaparım bir dahaki sefere. Evet kaplumbağam çok küçük. Beslemeye başladığımda daha da küçüktü 1cm büyüdü 2 ayda. Ama bu aralar pek büyümüyor yani 1 aydır. 2 ayda 1 cm büyüyünce yavaşladı gibi geldi şu an :)

merak etme büyüyordur. yanında olunca farkedilmiyor. bazen 2-3 ayda atacağı boyu bir ayda da atıyor.

Doğru haklısınız arada bir ölçüyorum. Şu an 3.2 cm :) Sağlıklı şekilde büyüsün herkesin kaplumbağası o zaman mutlu oluruz :)

Geri