Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Devit-3 Verme Yolu

Tufi

Bronz 4 Üye
Kabuk boyu 3cm olan kaplumbağam için devit-3 uygulamasını yemine damlatarak ayrı az sulu bir kapta veriyordum. Fakat vitamin damlatılmış yemden çok az yiyor ya da hiç yemiyor. Vitamin de suya dağılıyor. Ben direkt ağzına damlatarak vermek istiyorum bu yüzden. Fakat bunu nasıl yapabilirim, ağzını açmasını nasıl sağlayabilirim ? Ona işkence etmeden sıkıntıya strese sokmadan nasıl yapabilirim ?

Cvp: Devit-3 Verme Yolu

İşte bu yöntemler hem zor hemde devit hayvana bir süre sonra zararlı olur diye en iyisi uvb lamba. Neyse bu konu aklınızda bulunsun ben diğer bir yöntemden bahsedeyim. Devit 3 stick olan bir yeme mümkünse sera raffy p yeme damlatılır, iyice cekmesi beklenir. daha sonra kapalı bir kapta kuruması beklenir. Bunu ağzında oynayarakta yese suya dağılan vitamin oranı doğrudan verdiğinize oranla daha az olacaktır. Tabi yem daha sert olacak ama bir şekilde ufaltıp verinki daha ufak lokmalarla yutsun.

Kurutarak vermeyi de denedim küçük parçalara bölüp fakat kokusunu mu alıyor bilmiyorum ama vitaminli yemi yemiyor, vitaminsiz verdiklerimi yiyor. Ben de ağızdan 1damla damlatmayı düşündüm fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Ağızdan vermenin bir yolu yok mu diyorsunuz ?

Bir yöntem var. Şırıngaya çekin, iğneyi çıkartın, ağzını açtığında içerisine bir damla damlatın. Bunu yapamazsanız başka yöntem kalmıyor. Ben deviti diğer vitaminler gibi ağız çevresine sürerek vermenizi önermem.

Bu konularda benim bir yöntemim var. Genelde elle besliyorum kaplumbağaları yemi tutuyorum ağızlarına doğru elimden kapıp yemeye başlıyor. Vitamini ufak bir kaba boşalt, daha sonra yemi vitamine bandır, bandırır bandırmaz hayvanın ağzına doğru götür o normal yem sanıp yemeye kalkacak ve onu kaptığında daha taze vitamine bandırıldığı için vitaminin suyu bir kaç damla da olsa ağzına girecektir

Teşekkür ederim 2 yolu da deniycem :)

bu bulanmış yemi ilk olarak verirsen o açlıkla yeme ihtimali artar. diğerlerinin tadını alırlarsa dediğin gibi yemesi zor olur.

Geri