Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

El yapımı yeni kuru alanım

azrael

Gümüş 5 Üye
Merhabalar...

T Rex'im büyüdükçe mevcut kuru alanı ufak gelmeye başlamıştı. O kuru alanımdan da daha önce bahsetmiştim. Su yüzeyinde durabilen hafif bir taştı. Bugüne dek son derece kullanışlı ve sorunsuz bir şekilde hizmet etti. Fakat değiştirme vakti geldi.

Yapım aşamasını fotoğraflayamadım fakat basit bir şekilde özetliyeyim:

Hırdavatçıdan 2 adet " L demir " diye tabir edilen dirsek aldım.
mailto:/xmtqau.jpg
Fakat krom olanından aldım. Alüminyumun suda oksitlenmesini göze alamazdım. Bu L demirleri bildiğimiz straforun içini oyarak yerleştirdim. Böylelikle strafora iskelet oluşturarak ağır yüklere karşı güçlendirmiş oldum.

Son olarak da krom bir levhayı içerisinden vantuz geçecek şekilde kestirerek L demirlerin ucuna somunlu vidayla sabitledim.

Tamamlanmış hali şu şekilde:

mailto:/2vww677.jpg

mailto:/2hs9hc1.jpg

mailto:/2dwi615.jpg

mailto:/spzrs9.jpg

mailto:/do10kh.jpg

T Rex oldukça kısa bir süre içerisinde alıştı. Şu an için mutlu gözüküyor... :)

Elinize sağlık, çok kullanışlı olmuş. Metal yerine plastik malzemeler bağlantı için seçilse cama daha az yük binerdi. Kendini akvaryum içine doğru çekmeye çalışan bir düzenek olduğu için değinmek istedim. Umarım yan cam çok ince değildir.

Önceki yüzer kayanın doğallığıda harikaydı. Farklı dizaynlarla kuru alan alternatifleriniz renk katıyor.

Cvp: RE: El yapımı yeni kuru alanım

AEK' Alıntı:
Elinize sağlık, çok kullanışlı olmuş. Metal yerine plastik malzemeler bağlantı için seçilse cama daha az yük binerdi. Kendini akvaryum içine doğru çekmeye çalışan bir düzenek olduğu için değinmek istedim. Umarım yan cam çok ince değildir.

Önceki yüzer kayanın doğallığıda harikaydı. Farklı dizaynlarla kuru alan alternatifleriniz renk katıyor.

Çok teşekkür ederim...

Evet ben de onu düşündüm. Bu yüzden seçtiğim krom malzeme 0,5 milim. L demiri de törpületerek 1 milime kadar indirdim. Yani oldukça hafif bir kuru alan oldu. Strafor da dahil toplam ağırlık 300 gram civarı. Akvaryum camının kalınlığı da yanılmıyorsam 6-7 milim olması gerek. Yani kuru alan hafif olmasa da pek bir sorun teşkil etmezdi. Cam kalınlığı yeterince var.

Resimden kalınlığı tam farkedemeştim. Bu sebeple bu kadar ince olacağını tahmin etmedim. O zaman hiç sorun yok bence. Ancak şimdi aklıma gelen bu demirler hareket ile camda titreşim yapar. İmkan varsa cam ile arasına ince bez parçası gibi darbe emici bir madde konulması iyi olur.

Her ihtimali düşünüp önlemleri tam alındımı diye farklı yönlerden yaklaşıyorum.

Cvp: El yapımı yeni kuru alanım

Evet dediğiniz durumu yerleştirdikten hemen sonra fark etmiştim. Demirlerin cama temas ettiği noktaya 2'şer adet silikonu vantuzla sabitledim. Böylelikle hem titreşimi ortadan kaldırdı, hem de yukarıdaki vantuzlara destek olarak yükü eşit olarak dağıtmış oldu.

Ben vantuzların amacını ilk başta tam anlamadığım için bunu düşündüğünüzü farketmedim. Benim aklıma gelen bez fikrinden çok daha iyi bir seçim.
Tekrar tebrikler, ufaklık güle güle kullansın.

Yeniden çok teşekkür ederim Emre bey. Sağ olun... :)

güzel olmuş akın eline sağlık. kullandığın halıflex su emmiyor değil mi ?

Teşekkür ederim...

Çim halı diye aldım. Şu ana kadar suyu emdiğini görmedim. Sadece suyun temas ettiği yerde emme oluyor, o da diğer yerlere yayılmıyor. Yani olması gereken gibi lokal bi ıslaklık yalnızca.

azrael' Alıntı:
Teşekkür ederim...

Çim halı diye aldım. Şu ana kadar suyu emdiğini görmedim. Sadece suyun temas ettiği yerde emme oluyor, o da diğer yerlere yayılmıyor. Yani olması gereken gibi lokal bi ıslaklık yalnızca.
Krom değil de çinko malzeme alsanız daha iyi olurdu.Krom da paslanmaya çalışacak,demedi demeyin.Bence metal dışında bir malzemeye dönün çünkü krom malzemeyi kaplamışsınız ve düzenli kontrol etmeniz gerekecek.Bu da lüzumsuz stres sizin için.Yine de hayırlı olsun diyelim.

Özellikle 316 kalite paslanmaz çelik tercih ettim. Hidroklorik aside (tuz ruhuna) bile dayanıklı. Hiçbir şekilde paslanma olmaz. Ama herhangi bir alüminyuma su içinde doğrudan temas ederse her metal gibi o da reaksiyona girer ve zaman içinde aşınır. Bu sebepten dolayı tüm malzemeyi 316 krom tercih ettim. :)

güzel yapmışsın bıravo

Geri